Citat:
Ursprungligen postat av
Meiji
Den stora välfärdsstaten byggdes av (och för) en kulturellt homogen och högproduktiv befolkning med låg brottslighet.
När Socialdemokraterna startade mångkultur och massinvandring så knäcktes förutsättningarna för denna stora välfärdsstat.
Det upphör aldrig att förvåna, att du och likasinnade låtsas (?) tro, att man kan basera samma stora välfärdsstat på en kulturellt heterogen, lågproduktiv befolkning med hög brottslighet.
Var ju vissa kommuner som om det var Piteå eller Umeå eller nåt sånt som försvarade att de tog emot så mycket drägg med att de hade minsann importerat en massa arbetskraft som kommunen behövde. Bland annat nämndes raketforskare som om det är något som ens behövs i den kommunen.
Sen visade det sig som jag redan hade räknat ut med lillfingret som som "smarta politiker" inte kunde räkna ut, att det blev tvärt om, det blev bara en stor jävla utgift i form av socialbidrag och andra bidrag.
Hur kunde de inte förstå det? Det kunde en 10 åring räkna ut, men de skulle vara så jävla goda och fina och tro att de importerat en massa arbetskraft, men bra ändå att dom gjorde det, för nu har de lärt sig att de tänkte ofantligt fel och måste börja tänka mer som en vanlig Sverigedemokrat.