Ursprungligen postat av Bobbyboi
Inom en av de största invandrargrupperna i Sverige råder permanent 80 % arbetslöshet. Hur "tänker" du att "försörjning och vård av äldre" gagnas av att svenska skattebetalare tvingas tillhandahålla livstids arbetsfri försörjning till dessa individer?
För övrigt är det "demografiska" argumentet till stöd för massinvandring av ekonomiska migranter löjeväckande då det förutsätter att de ekonomiska migranterna arbetar och tillskapar något som tillför "systemet" någonting vilket endast förekommer i mycket begränsad utsträckning. Vidare blir ju även de ekonomiska migranterna äldre med tiden (varav många "barn" sannolikt förr än vad som vore "naturligt" m.h.t. den ålder de påstår att de har). För att "försörja och vårda äldre" över tid så skulle invandringen tvunget öka exponentiellt och till slut så skulle hela världens befolkning befinna sig i Sverige, eller hur?
Det vore utomordentligt enkelt att lösa alla invandrings relaterade problem i ett slag genom att stoppa SAMTLIGA transfereringar av skattebetalarnas pengar till de ekonomiska migranterna samt slopa allt tillhandahållande av skattefinansierade varor och tjänster. I nvandringen skulle då bli självreglerande då långt färre ekonomiska migranter från fjärran länder som saknar vilja och/eller förmåga att bestrida sina egna levnadskostnader skulle "investera" i den långa, dyra och farliga resan.
Den enkla lösningen ligger dock inte i socialistens intresse, ty hens livsblod är "utsatta" vilka är beroende av socialistens "välvilja". Härav strävar socialisten givetvis efter att så många som möjligt skall vara, och förbli, "utsatta" då sådana individer utgör socialistens lydiga valboskap. Då inrikes "utsatta" inte anses tillräckligt talrika för att säkerställa socialistens plats vid makten, härligheten och köttgrytorna finner socialisten för gott att importera. Detta framgår med all (icke) önskvärd tydlighet av valresultaten i de Särskilt Socialistiskt Utsatta områdena...
https://www.svd.se/sarskilt-socialdemokratiska-omraden
Citat:
Ursprungligen postat av
Doraemon-FTW
Snacka om halmgubbe.
Det är högern med nyliberaler som Reinfeldt i spetsen som lagt grunden för den oerhörda utanförskapen som råder idag.
Chockdoktrinen 2006 ökade klyftorna med hundratals procent som över en natt.
Och du tror att vänstern är FÖR detta?
Vi vill ha FLER invandrare på Djursholm, Östermalm och Limhamn.
Vi vill ha FLER invandrare i arbete - med sex timmars arbetsdag och färre krav som utestänger invandrare löser det i princip sig självt.
Högern vill att Svenska pensionärer ska dö ensamma i sin egen avföring - högern är svenskfientlig.
"Halmgubbe"??? Om du anser att någonting jag angett inte är med sanningen överensstämmande så får du gärna påvisa detsamma.
socialisten vill givetvis inte "ha fler invandrare i arbete". Hen har inget intresse av att valboskapen INTE skall vara beroende av hens "välvilja" vad gäller att tillhandahålla livstids arbetsfri försörjning på "någon annans" bekostnad (se ovan).
Om invandrarna "kommer i arbete" och uppbär tillräckliga inkomster för att bestrida sina egna levnadskostnader så ligger det ju i farans riktning att de slutar sympatiser med socialisten, vars centrala agenda som bekant går ut på att "befria" arbetarna från rådighet över inkomst och egendom och således beröva dem deras ekonomiska självbestämmande.