Citat:
Ursprungligen postat av
Finporslinet
Och vad gör skillnad enligt dig? Att fortsätta rösta på de 8 partierna i riksdagen som alla bedriver massinvandring och krigshetsar mot andra länder?
Att gå in i partierna och påverka, naturligtvis. Fast det där med att våra partier eller medier skulle "krigshetsa mot andra länder", herre jävla gud din efterblivne fan, har du läst någonting ur rysk press eller kollat någonting på rysk tv?
Var hittar jag den svenska/europeiska motsvarigheten till Medvedev som kallar området kring St Petersburg "vår provins" såsom denne herre gör om baltstaterna samtidigt som han kallar ledarskapet fascister och visar upp bilder av hängda tyskar från WWII?
Var är den svenska tidning som publicerat en artikel där man förespråkar att de ryssar som hävdar att ryssar är ett eget folkslag ska mördas, fängslas och förföljas tills alla spår av rysk nationalstolthet försvunnit? Du vet, som
Vad Ryssland borde göra med Ukraina" som publicerades i rysk statsmedia?
Var är den svenska/europeiska/amerikanska motsvarigheten till
Vladimir Solovjov, som krigshetsar sex dagar i veckan på bästa sändningstid på Rysslands största tv-kanal?
Svara på frågorna nu, ditt jävla ärkemiffo. VAR ÄR "KRIGSHETSARNA" I SVERIGE/EUROPA/VÄST som är lika krigshetsande som de ovanstående herrarna eller lika extrema som den förutnämnda artikeln?
Citat:
Kan vi ha diplomati med andra länder som Ryssland och Kina eller är det omöjligt? Om inte vad är då alternativet ska vi besegra dessa länder i krig? Är det enda utvägen?
Man bedriver vanligtvis diplomati även med sina fiender, ja.
Citat:
Är det kanske Ryssland som skapar migrationsströmmar in till Europa?
Ryssland gör sitt bästa för att öka på dem i syfte att destabilisera Europa, har du missat det? Att våra egna regeringar och medier är så förblånat korkade och värdelösa att de själva driver på samma destabilisering ändrar inte på den första meningen.