Citat:
Ursprungligen postat av
Ms-X
Universitet runt om i världen styrs av vänsterextremister med en DEI (diversity, equity, inclusion) agenda.
Cambridge University i Storbritannien anställde en ung svart man (Jason Arday) med påhittade meriter som professor i sociologi utan att kolla hans CV. Det visade sig att hans CV var full av felaktiga uppgifter och hans PhD thesis (doktorsavhandling) innehöll mängder av plagiat från andra PhD thesis.
Som om detta inte var nog så ljög Arday om i princip allt som rörde honom. Han hade tilldelats en MBE, han hade fått £1,4 miljoner för sina memoarer, han var född med autism och kunde varken tala eller skriva när han var 11 år gammal, han hade sprungit 30 st maratonlopp under 35 dagar för välgörenhet m.m.
https://www.dailymail.com/news/article-16034363/Podcast-Cambridge-plagiarism-professor-said-MBE-deleted-Latest-revelations-claimed-paid-1-4million-p ublisher-memoir.html
När en journalist gjorde en utredning om professor Jason Arday och upptäckte hans bluffar så kontaktade han universitetet i Cambridge. Universitetsledningen var dock ovilliga att lyssna på journalisten och vägrade att göra en utredning. De var ju stolta att ha en ung, svart person som professor som en symbol för sin DEI profil. Istället försökte de få journalisten avskedad.
https://www.youtube.com/watch?v=DaNqrB7kbU0
Nu har emellertid historien om den ljugande professorn i Cambridge Universitet blivit en stor skandal inte bara i Storbritannien utan runt om i världen. Vänsterpressen försöker dock tona ner skandalen och har tusen ursäkter för den stackars svarte mannen.
Ja, här i Svedala kunde vi till exempel se hur Dagens (hipster)Nyheter i sin först artikel relativiserade detta genom att nämna att kritikern anklagats för att vara rasist och sedan avsluta artikeln med att ställa sig fråga om kanske detta rent var en PR-kupp av Arday för hans nya bok. Jag tror inte DN trodde på det sista, det räckte att se vad utländska tidningar hade skrivit, eller att se att Cambridge tagit ner Ardays employee-sida. Jag tror det var DN:s sätt att relativisera detta.
I Sverige vil man inte förstå att Arday aldrig skulle ha avslöjats här, och inte eller i England om det inte var för att han just var på Cambridge. På samma sätt krävdes det att Claudine Gay var på Harvard för att det skulle uppmärksammas. Självklart kryllar det av Ardays och Gays och även vita DEI-skojare på andra lärosäten.
Citat:
Ursprungligen postat av
maktspel
Klart det ´är vänsterinriktat,
Men jag hoppas t ex att utnämningen av Claudine Gay som rektor för Harvard gjordes av folk som ville visa hur absurd woke-kulturen var.
Hon var ett skräckexempel, och hade bara publicerat ett par artiklar i ett låtsasämnde (afroamerikanska studier) innan hon blev utnämnd professor. Båda artiklarna visade sig senare vara rena plagiat (från en annan afroamerikan), och det roliga var att hon inte bara plagierat artiklarna utan även "acknowledgments" där man tackar folk som hjälpt en att skriva artikeln.
Senare fick hon som bekant avgå efter en katastrofal utfrågning i Kongressen.
Min hypotes är att de som utser de här personerna är av två slag, dels de som är ointelligenta men som har gjort karriär genom att signalera rätt åsikter, men också de som tvärtom snarare är rasister, eller i vart fall hållningslösa maktpersoner, och de är nog fler än man tror. De senare använder nog exempelvis svarta för att godhetssignalera. För båda dessa grupper blir det då viktigt att den svarta person de anställer gärna är mindre kvalificerad än en själv.
För det ärförstås viktigt för dessa DEIster att exempelvis svarta håller sig i skinnet. De får inte göra som exempelvis svarta Roland Fryer vid Harvard, som 2016 i en studie visade att svarta i USA inte löper större risk att bli skjutna av polisen än vad vita gör. Det tog hus i helvete bland DEIsterna och de andra wokarna.
Här blev det problematiskt för om han hade publicerat något politiskt korrekt och sedan hade fått kritik så hade man ju sagt att kritikerna var rasister, men nu blev det svårt för det tog väl emot att anklaga svarta Fryer för att vara rasist, så då försökte man cancellerade Fryer, utan att lyckas. Då försökte man cancellera Fryer genom att anklaga honom för sexuella trakasserier, men det gick inte heller. Det kan ju faktiskt också vara ett skäl att anställa någon som Arday, som wokarna själva hade kunnat anklaga för plagiering om Arday hade sagt något icke politiskt korrekt. Kanske lite långsökt, men att det ligger drivor av dubbelmoral här är tydligt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Norrlandsrebell
Det här är inga nya nyheter. Det här har man känt och sett borta här i umeå. Universitetet har tappat det helt.
Umeå är en fin stad, det gläder mig att det finns folk som du i där, som ser detta! Umeå universitet är genomkorrupt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Upplyften
Mest anmärkningsvärt är reaktionen på avslöjandet
Ledningen vill få den granskande reportern sparkat
Arday kände sig trakasserat , har memoarer ute full med påhittad skräp i bästa Hollywood biopic
Alla ljuger sig blå och vrider sig som maskar för att undgå den bittra sanningen. Det är lågvatten på så många fronter.
Ja, en del skiftar fokus till att få det att handla om en "politisk" debatt när det i själva verket är studenter och andra som har råkat illa ut. de som relativiserar på det sättet skulle antagligen må bra av att få möta verkligheten handgripligen, i alla fall skulle nog omgivningen må bra av att se dem möta verkligheten.
Citat:
Ursprungligen postat av
HelgeBuk
Rubrik ändrad, tidigare "Universitet runt om i världen styrs av vänsterextremister".
Tråden flyttas också då den handlar om ett specifikt fall som har lite till inget att göra med L&A.
Liberalism och anarkokapitalism --> Utbildning och studier
/Moderator
En fråga jag vill ställa till dig som moderator om är ifall denna tråd kanske skulle kunna vinna på att slås ihop med de 2 andra som finns som Arday och om de andra två trådarna skulle kunna vinna på det?
En tråd ligger ju under Utrikes och en annan under jämställdhet och diskriminering:
(FB) Jason Arday,svart rasifierad forskare i Storbritannien om utbildningssystem plagierat
(FB) Svart professor vid Cambridge anklagas för plagiering m.m.
Kanske kunde man slå ihop dessa tre trådar i en enda med en lämplig rubrik? Typ
Professor Arday på Cambridge avslöjas som lögnare?