Citat:
Ursprungligen postat av
EdgeOfSomething
Precis så. Skrämma folk och samtidigt provocera "fienden" tills det blir som man "varnat" för. Problemet är bara det att de som varnar och kör sin fear mongering är dem som provocerat fram skiten från första början för de vill att pengarna ska rinna ner i rätt fickor. Folket används som sköld för deras grisarslen.
Psykopatnarcissism på statlig nivå.
Ja, just så är det. Att människan fortfarande faller för detta uråldriga bedrägeri är smått otroligt, men vårt kollektiva minne är
mycket kort.
Här är ett ypperligt exempel på en Don Quijote som mekaniskt rabblar upp inövade fraser mot inbillade fiender:
Citat:
Ursprungligen postat av
Kirk.Douglas
Ja krigshetsarna är igång som vanligt - dikterade från Kreml. Oligarkerna som tjänar miljarder på att unga ryssar används som kanonmat av ryska eliten. Eller vänta… glömde att ni vatniks aldrig vågar anklaga ert invaderande diktaturland som ägs av pedofilen Putin?