Citat:
Ursprungligen postat av
Postino
Som sagt, du har väl heller inte varit ute med båt? Man får väl utgå från att familjen var på väg i hamn eftersom pappan härstammade från Lycke i närheten. Inte ”flera mil”som du antyder.
Så du tycker det var ’smart’ gjort av pappan att ge sig ut där och då? Varför kunde de inte ha åkt tidigare på kvällen? Eller väntat ut ovädret och åkt på morgonen istället?
Dåliga beslut kostar liv på havet. Extremt mycket resurser har lagts på det här, allt för en fjant bedömde att det var säkert att gå ut på sjön, när det egentligen inte var det. Felbedömning. Hade snipan inte blivit påkörd så hade definitivt något annat hänt för vid dåligt väder och i dålig sikt ska man som småbåtsägare inte vara på havet.