Citat:
Ursprungligen postat av
Dan88
Börsen är stängd nu.
Varför kan jag endast se 1 köporder och 1 säljorder i orderdjupet?
Går det att se alla som sitter och väntar på nåt sätt?
Troligtvis är det inaktuell information som ligger kvar och skräpar från den föregående börsdagen.
Orderböckerna är bara öppna när börsen är öppen för handel.
Även när man har lagt ut en vilande order som är giltig i flera månader så tas den bort ur orderboken varje dag när börsen stänger. Mäklaren kan därför behöva se till att aktivera ordern varje dag när börsen öppnar igen.
Det går att lägga in ordrar i orderboken inför öppningsauktionen innan börsen öppnar men de kan inte exekveras förrän när börsen öppnar. I amerikanska aktier så kan man lägga in sina ordrar flera timmar före börsöppningen (utan att handla i förhandeln) men mäklarna visar bara informationen om dessa öppnings- och stängningsauktioner för de kunder som betalar extra för det.
Förr i tiden var det ganska vanligt att traders höll koll på balansen mellan antalet köp- och säljordrar inför öppningen och stängningen för att få en ledtråd om i vilken riktning en aktie sannolikt skulle öppna och stänga.