Citat:
Ursprungligen postat av
Bergakungen
Sjöjuridik är knepigt (uppenbarligen).
Vad gäller stora fartygs rätt att köra ner småbåtar, så finns den naturligtvis inte. Har fartyget gått utåt i leden, och motorbåten gått söderut gäller i första hand de allmäna sjövägsreglerna, och det är inte så att farleden är så trång att undantaget för stora fartyg i trång farled nödvändigtvis gäller.
Sedan är det naturligtvis så att det är förbjudet att krocka till sjöss, och det är uppenbart att båtarna inte sett varandra. Att det västgående fartyget med kapten och lots på bryggan skulle gå vägen fram och säga "skyll dig själv" till en motorbåt finns inte. Fartyg på väg in eller ut i denna led tvekar till exempel aldrig att ge varningssignal om de ser småbåtar i deras väg - och detta har inte skett här, heller inga girar, hastighetsminskningar eller andra manövrer. (Allt sådant kan spåras, bland annat via fartygets AIS och radarövervakning.) Likaså finns det inte på kartan att någon skulle med berått mod köra en liten båt rakt under stäven på något större fartyg, möjligen någon helt utan insikter i hur man kör båt och hur fartyg KAN manövrera.
I övrigt föreslår jag sökordet "sjöfynd".
Nu skrev jag väl aldrig att dom får köra på småbåtar som i att det är såhär man ska göra?? Men att det blir det oundvikliga resultatet om den som framför en fritidsbåt inte vet vad dom sysslar med.
Vad jag gav mig in på var den knepiga saken att försöka förklara att ett fartyg som enligt reglerna bara kan framföras säkert inom en trång farled får inte hindras av småbåtar.
Poängen var att hur detta än har utspelat sig så har inte fartyget och dess vakthavande befäl gjort sig skyldig till något brott då dom inte har möjlighet att undvika den lilla båten eftersom dom dels inte kan tvärnita och därmed undvika en kollision och dom har inte heller möjlighet att gira då skulle dom mest troligt gå på grund därav farled markeringarna.
Visst kan man hävda att det vore bättre köra på grund än att köra över en liten båt och ha ihjäl folk men det är inget juridiskt avgörande.
Sen måste man även betänka att fartyget har begränsad sikt framför fartyget en viss sträcka då fören är iväg. Det kan handla om 50- 100 meter i många fall men upp mot +500 meter för vissa fatygstyper. I detta fallet hamnar det nog inom det kortare intervallet.
Sen har lilla båten mest troligt inte haft några navigations ljus och den som körde har inte haft vett att hålla sig borta fr det stora fartyget.
Fråga vem som helst som har navigerat i trånga vatten hur det känns när alla semester skeppare vill köra nära den stora båten bara för att dom vill.
Småbåtar bara försvinner bakom fören och de på stora båtarna har man ingen aning vad som händer förrän dom kan se att lilla båten dyker upp på endera sida av fören, men att sakta ned i det läget mitt på dagen har jag aldrig varit med om att någon gjort.
Småbåtsförarna får skylla sig själv och ingen har någonsin blivit åtalad efter sådana olyckor där småbåtar ger sig in i farleder.
Min poäng, vad som än hänt har inte fartygets besättning gjort fel då dom inte har möjlighet att agera på annat sätt än vad dom gjort. En liten båt utan navljus i mörker och lite sjö är mer eller mindre omöjlig att upptäcka.
Det är lite som att du skulle ge dig ut en regning novembernatt och kära bil med släckta lysen och sen hävda högerregeln när det smäller.
Visst är det otroligt tragiskt för de överlevande och skuldfrågan spelar ingen roll i det fallet.
Men man kan inte göra dumma saker en skylla på andra, Jo förresten det man om man är woke, vänster och bokstavsmänniska men i detta fall tror jag vi har att göra med vita män i bägge ändar så den lösningen är inte heller tillgänglig såvida inte kvinnan framförde båten då hamnar saken såklart i ett helt annat ljus och olyckan för sin rimliga förklaring.
Kan såklart vara att det även var en kvinnlig befälhavare på fartyget men inte ens det gör det möjligt att skuldbelägga henne och det finns ganska få kvinnor till sjöss så det kan vi nog bordlägga.