Citat:
Ursprungligen postat av
Venator
Men vad hade transpondern gjort för nytta här? Den stora båten hade tyvärr inte kunnat stanna eller svänga för att förhindra olyckan. Möjligen hade man kunnat tuta en varning.
Nu vet vi inte exakt hur olyckan gått till, vi kan bara spekulera, men eftersom vi vet att en mycket liten båt kolliderat med ett fraktfartyg kan vi med ganska hög sannolikhet anta att åtminstone den ena men sannolikt båda parter inte kände till varandra. I en sån situation hade såklart en transponder gjort stor skillnad, fartyget hade till exempel kunnat annonsera sin närvaro med både ljud och ljus så fort man ser att en annan båt närmar sig med kollisionskurs.
Citat:
Ursprungligen postat av
Venator
Möjligen hade man kunnat få ut en MOB-båt (Man Over Board, typ stor vattenskoter som ska kunna sjösättas på under fem minuter för räddning) och räddat de båda skadade snabbare.
Det är en av många saker man hade kunnat göra eftersom man, till skillnad från vad som verkar ha hänt nu, faktiskt hade känt till att en kollision överhuvudtaget ägt rum.
Citat:
Ursprungligen postat av
Venator
Om alla fritdsbåtar haft transponder hade det funnits så många båtar att hålla reda på att man inte kunde se vilka som eventuellt var i farozonen.
Det är ett tekniskt problem och till sådana finns tekniska lösningar. Man kan till exempel använda lösningen inte primärt för att okulärt besiktiga var alla båtar i närheten befinner sig och rör sig, utan för att primärt automat-larma när noder i närheten rör sig på ett sätt som kan innebära kollision.
Citat:
Ursprungligen postat av
Venator
Det är så tjockt med fritidsbåtar såhär års att det hade gjort plotter-bilderna helt oläsliga om alla hade haft transponder.
Varenda eka behöver såklart inte ha transponder, men man kanske bör se över var gränsen går. Jag vet inte själv var gränsen går idag, man kan väl anta att fraktfartyg inte använder transponder av egen vilja utan att det finns lagstiftning, men jag tycker man kan se över vad som gäller för fritidsbåtar. Till exempel skulle man kunna dra gränsen vid båtar med sovplats och/eller över viss hästkraft.
Citat:
Ursprungligen postat av
Venator
Stora båtar behöver se varandra på så långt håll att de kan gira i tid och då behövs transponder. Men på stora båtar måste man kunna utgå ifrån att fritidsbåtar håller undan.
Jag menade inte att en transponder skulle kunna ha hjälpt i det avseendet att skeppet skulle kunna gira, så är det naturligtvis inte och ett skepp av den storleken ska inte förväntas gira, det är ju därför vi har farleder till att börja med. Däremot tror jag de som framför skepp av denna storlek är intresserade av huruvida fritidsseglare är på väg att ramma dem, så att man som ovan kan få iväg varningar i tid, eller eventuellt livräddande åtgärder om det är för sent, för att man faktiskt uppmärksammat att kollisionen ens ägt rum.
Citat:
Ursprungligen postat av
Venator
Med tanke på hur få olyckor som sker trots all trafik på sjön ser jag inte heller någon mening med fler regler kring "körkort". Den här olyckan är faktiskt ganska unik, det är därför den får så mycket uppmärksamhet.
Det är samma argument man hör varje gång. "Detta är så sällsynt att det är ingen poäng". Det är en slapphänt inställning som enbart existerar på grund av vilka människor det är som hade drabbats; människor med kapital och röst. Man kan ju fundera på hur debatten hade sett ut om man använt samma argument för att skjuta ner regleringar kring elsparkcyklar till exempel. "Nåväl, några tonåringar per år kör ihjäl sig, men det är väl deras eget fel, inte ska vi förstöra för de 14-åringar som sköter sig när två personer gör wheelies i 80 km/h".
Jag bryr mig egentligen inte för jag är ingen båtmänniska, men jag har alltid förundrats över denna fatalism som genast uppstår när det är just båtar, och inte andra fordon, vi pratar om. Tänk om samma sköna slapphet hade gällt för fritidspiloter, då hade vi snart haft fler flygplan än bilar på motorvägarna tack vare alla nödlandningar.