Citat:
Ursprungligen postat av
Flaskback
Nja 60 miljarder är för hela kriget, inte just missilerna. Och som jag redan förklarat flera gånger för dig, kostnaden för missilerna är inte huvudproblemet här, huvudproblemet är ledtiden.
Och som jag också förklarat, läckan om brist öppnar för deeskalering. Det verkar ju gå hem rätt bra - tre dagar och fyra nätter utan amerikanska bombningar, och Trump har börjat tala om nya förhandlingar. Det är fortfarande enormt osäkert, naturligtvis, men då i första hand för att iranierna, eller då den militära delen av det landets ledarskap, inte verkar lika samarbetsvilliga. Det är alltså väldigt bra att USA fortsätter att flytta krigsmateriel till regionen, samtidigt som man ju uppenbart söker en diplomatisk lösning som ska öppna Hormuzsundet igen.
Det är lika mycket som ett nytt svenskt kärnkraftverk kostar, visst är missilerna med räknade, dumt o tro annat.
Trump har varit smart, först erbjöd han full ersättning för krigsskador osv men Iran avböjde, genom detta fick ha igenom budgeten att fortsätta kriget, tiden är vad Trump rundar, du har sett det med tullarna, spelar ingen roll vad domstolar osv dömer, tullarna är kvar, Trump gör på samma sätt med kriget, han rundar på exakt lika enkelt sätt principer, som sagt det är 11st jagare på väg mot mellanöstern, sjukvårdsperonal osv, det råder inga problem för Trump att dra upp kriget, man skulle inte kalla ut 11st jagare för att man vill ha fred. Iran har inget o sätta emot, trump har berätta han vill spränga upp mycket av Iran, på detta sätt begränsar Irans möjligheter att fortsätta sin terror, finansiera Hizbolla osv, du förstår verkligen inte taktik, nej sundet påverkar inte Usa, den är positiv för Usa, men vi ser exakt samma mönster idag som med tullarna, börser rusar så fort Trump nämner "Paus" nu igen upp på fortsatta rekord nivåer, även svenska börsen slår i taket, skulle det vara någon fara skulle börsen dippa likt med ukraina kriget, men vi ser tydligt att den inte påverkas av Iran.