Citat:
Ursprungligen postat av
knor
Skall man? JA!
Det är ett stort handikapp att inte ha körkort. Du måste antingen stanna kvar i din stadsbubbla eller förlita dig på andra. Sist men inte minst är det en säkerhetsfråga. Man kan för fan inte befinna sig på resa utan att kunna köra om det kniper. Den som inte ha körkort borde inte få röra sig mer än några hundra meter från hemmet.
Vilken typ: Manuell om möjligt- Hälten av alla bilar i Sverige har manuell låda. Ja, det minskar. Men det är återigen en säkerhetsfråga.
- Billigare i längden. Hyrbilar med manuell låda är alltid billigare (för att bilen är billigare)
- I utlandet är det ibland svårt att få hyrbil med automatlåda
- Kul att köra äldre bilar och sportbilar
- Skall du hyra en transportbil för att flytta saker så är vissa bilar manuellt växlade - även i Sverige.
Motargument:
- Det är inte billigt att ta körkort. Tyvärr. Men beakta att det blir billigare att flytta och transportera, samt att vissa önskade delar av en resa endast är möjliga om du har körkort.
Hur kan man leva kvar i förnekelsen att manuell låda är stenåldern?
Nej det är inte svårt att få hyrbil med automat.
Nej det är inte svårt att få flyttbil med automat. Finns det ens manuell att hyra på macken längre?
Nej det är inte svårt att hyra automat i utlandet.
Nej det är inte töntigt med automat.
Det som är nu 2026 är att många familjer har elbil eller automat. Då blir det så att barn övningskör med det. Finns ingen poäng att pumpa ut massa pengar på körskola för att ta manuellt kort.
Nu för tiden så leasar människor bilen i stor utsträckning. Då är det automat som gäller i nya bilar.
Bor man i nån hydda i skogen så visst, kör manuellt. Men civiliserade människor i storstäder bör köra automat. Vem orkar sitta på Essingeleden med manuell?
Är det så dyrt med körkort?
Beror på väl på igen då om man måste köra exakt allt på körskolan, ja då blir det svindyrt.
Men kör man hemma i lugn och ro tills man är säker så tar man bara ett fåtal lektioner och sen kör man upp.
Jag tog 4 lektioner plus det andra obligatoriska. Blev ett ganska billigt körkort även fast det var ett tag sen.