2026-07-27, 08:16
  #1225
Medlem
Wajis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sextioplus
Märks en stor sorg i vänsterkretsar. En islamist mördar och skadar HBTQ människor. Var är de högerextrema?

Det blir så mycket tystare från vänstermuppar när sådant här händer. Man vill inte ens erkänna att det är en islamist utan kallar det terrorattack utan att nämna islam.
De är fega och ynkliga genom att stödja dessa islamister som vill utrota alla HBTQ människor. Hoppas att även de vaknar och förstår hur sjuka islamisterna är.
Citera
2026-07-27, 08:29
  #1226
Medlem
chran508s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Waji
Det blir så mycket tystare från vänstermuppar när sådant här händer. Man vill inte ens erkänna att det är en islamist utan kallar det terrorattack utan att nämna islam.
De är fega och ynkliga genom att stödja dessa islamister som vill utrota alla HBTQ människor. Hoppas att även de vaknar och förstår hur sjuka islamisterna är.
Står överallt att det ses som ett islamistisk attentat.
Citera
2026-07-27, 08:36
  #1227
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Waji
Det blir så mycket tystare från vänstermuppar när sådant här händer. Man vill inte ens erkänna att det är en islamist utan kallar det terrorattack utan att nämna islam.
De är fega och ynkliga genom att stödja dessa islamister som vill utrota alla HBTQ människor. Hoppas att även de vaknar och förstår hur sjuka islamisterna är.
De är på samma sida; när ska folk fatta det?

Vänstermuppar och islamister är på samma sida: båda hatar västvärlden, båda vill tysta ner folk och båda är accepterade inom gruppen; så länge du tycker som de. Minsta avvikelse leder till utfrysning eller våld.
__________________
Senast redigerad av MjShamona 2026-07-27 kl. 08:39.
Citera
2026-07-27, 08:36
  #1228
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Q-Tron
Så här brukar det låta från verklighetsförnekare:

1. Problemet finns inte. Du hittar bara på.
2. Ok, problemet kanske finns, men det är ingen stor grej.
* <---
3. Jo, problemet verkar existera litegrann, men drabbas verkligen du eller någon du känner av det? Nej, just det. Så det så.
4. Problemet finns, men det är egentligen inget problem. Det är din inställning till problemet som är det verkliga problemet.
5. Ok, nu kan jag inte förneka problemet längre - men istället för att ta ansvar och erkänna detta - så kommer jag att angripa dig som från början påtalade problemet. Det är ditt fel att problemet överhuvudtaget existerar.

* Med avseende på ämnet som tråden berör så skulle jag säga att vi befinner oss ungefär här mentalt i Europa kring detta just nu.

Vet inte om jag ska skratta eller gråta, men ironiskt nog ser jag massvis med poster på X om hur det egentligen är den vita mannens fel.
https://x.com/i/status/2081333329069031738
Ung feminist menar att det här var en extremist som agerade ensam och representerar inte islam på något sätt.
Sen skyller hon på vita kristna män hyllar det här och menar på att dom försöker använda det här att gömma sig bakom.

https://x.com/i/status/2081590910517674020
Tysk reporter menar på att "Pride communityn känner sig hotade av höger krafter" även fast det är känt att mördaren var en Islamist.

https://x.com/i/status/2081498925077291207
Ung kvinna gråter över hur hon hoppades på att det var en vit kristen man som låg bakom attacken, men så var det inte det.

https://x.com/i/status/2081618839243034627
Organisatörerna går ut och säger att dom inte vill att det här ska användas som ett instrument för politiska mål

https://x.com/i/status/2081465955901665684
Igår hölls en parad i NYC och så syns Antifa-flaggor som det står "Refugees Welcome" på

Alltså det här är toppen av retadering..
Visst, vita extrem högern har knappast rent mjöl i påsen. Men hur kan man inte se att det här är Islam är för mig obegripligt..
Det räcker att bara läsa några stycken ifrån koranen så förstår man rätt snabbt att Islam aldrig kommer vara kompatibelt med väst.
Den dagen vi får sharia här, alltså när över 50% av röstberättigade är muslimer. Så kan vi säga adjöss till demokratin och alla dessa pride demonstranter kommer antingen kastas ifrån ett tak eller bli stenade till döds.. Varenda en utav dom..
__________________
Senast redigerad av HejFrans 2026-07-27 kl. 08:38.
Citera
2026-07-27, 08:49
  #1229
Medlem
Wajis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av chran508
Står överallt att det ses som ett islamistisk attentat.

Vi pratade om vänsterfolket i sociala medier och inte tidningar och TV denna gång.

Det är skillnad
Citera
2026-07-27, 08:54
  #1230
Medlem
M_A_Rs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SmartSkalle
Hörde en intervju nyss i p1 där en lebba talade om det stora hotet "högerextremismen". Dessa hjärndöda vänsterfittor lär sig aldrig att det är Islam som är hotet.
Totala idioter.

Cynisk som jag är hoppas jag att de aldrig lär sig, heller. Naturen behöver rensas då och då från idioter. Bra att polisen klippte den homofobiske muslim-blatten. One down, countless millions to go.
Citera
2026-07-27, 08:59
  #1231
Medlem
Att folk öht pratar om högerextremister, SD väljare, rasister och nazister i sammanhanget.. Fullständiga dioter!

Vart fan tror ni högerextremisterna kom i från?! Ett hål i marken?

Exakt den här typen av händelser dom varnat för i snart 20-30 år utan att folk har lyssnat.

När fan ska folk vakna?!

Sie* H*il, korkade jävla islamist bögar!
Citera
2026-07-27, 09:11
  #1232
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av MuhammedsArsle
Det är bara vilda gissningar från din sida, att denne GM skulle tänka i geopolitiska tankegångar
på det sättet. Det är ditt önsketänkande att det skulle vara på det viset.
Att alla islamister skulle tänka rationellt och ur ett rättviseperspektiv ?

Tänk efter själv ? Hur logiskt är det med att attackera en bögfestival om man nu skulle protestera mot Israels krig i Libanon ?

Och att du samtidigt bortser från att GM var på något vis kvar i femårs-åldern och
aldrig vuxit upp. Viss kreativitet och förberedelser har det funnits ändå i hens agerande.

GM väljer ju både färdväg och hastighet för att lyckas klippa så många som möjligt.
Viss planeringsförmåga fanns det ju, eller hur ?

Att kalla geopolitik för ”vilda gissningar” visar bara att du inte ser längre än näsan räcker och tror du på fullaste allvar att dådet skedde i ett vakuum?

Tyskland är sioniststaten Israels näst största vapenleverantör. De pumpar in ammunition och vapen som bombar sönder städer och familjer i både Gaza och Ballouts fädernesland Libanon och när Tyskland skickar vapen blir de en aktiv part i kriget. Svårare än så är det inte.
Tror du tysk utrikespolitik handlar om mänskliga rättigheter?

Det handlar om pengar och historiskt blodskapital. Titta på vem som kontrollerar den tyska ekonomiska eliten. Barnbarnen till Tredje rikets första dam Magda Goebbels är idag dolda mångmiljardärer med ett enormt inflytande över tysk industri. Samma industriella bas som byggdes upp med slavarbetskraft under nazitiden skovlar idag in miljarder på global vapenexport och eliten tjänar pengar på att konflikter hålls i rullning.

Gärningsmannen behöver inte ha en doktorshatt i statsvetenskap utan det handlar om simpel krigslogik:
Tyskland säljer vapen som dödar folk i Mellanöstern → Det skapar hat och trauma → Extremister utnyttjar hatet för att radikalisera folk → Individer slår tillbaka mot det enklaste målet de hittar i Tyskland.


Att han attackerade Christopher Street Day i Berlin handlar inte om att han ville diskutera utrikespolitik med offren. Det handlar om terrortaktik. Terrorister väljer mjuka mål för att de inte kan attackera militärbaser. De slår mot civila och symboler för västerländsk livsstil för att sprida maximal skräck.
Ditt snack faller ju helt på sin egen orimlighet. Först påstår du och gissar att han är som en "femåring" men i nästa mening erkänner du hans planeringsförmåga val av färdväg och hastighet för att maximera skadan.
Bestäm dig. Var han ett litet barn eller en iskall planerande extremist?

Han visste exakt vad han gjorde och motivet och bränslet fick han från de bomber som Tysklands industri finansierar och tjänar miljarder på och att blunda för den historiska och ekonomiska orsakskedjan är bara fegt.
Citera
2026-07-27, 09:13
  #1233
Avslutad
Varför anföll Muhammed LGBT?

Vet han inte om att hans profet hade sex med 30 män på en natt! (den falska profeten blev penetrerad av 30st män)

AL-ZUTT!

Berättelsen är i min signatur. Legit historia från Muhammeds följeslagare.
Citera
2026-07-27, 09:26
  #1234
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tjanska
Håller med men frågan är hur länge detta är/blir "aktuellt", hade det varit en högerextrem så hade det blivit hela veckan, men vi får se.
SVT körde med typ, enligt polisen en islamist, visst det är sant men lägger man in "enligt" när "all" media rapporterat det så känns det lite som, njaa, är det verkligen så?

Svt skrev detta "Terrorhotnivån har höjts i landet och polisen identifierade en misstänkt gärningsperson, 21-åriga Abdul Ballout, med kopplingar till islamistmiljön. Han sköts till döds av polis under söndagen, när polisens specialstyrkor försökte gripa honom.

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/bil-har-kort-in-i-folkmassa-i-berlin?inlagg=8b8d26a769afa502c826174e36c1c995

Polis har gått ut med namn och bild på en misstänkt gärningsperson, en 21-årig man med kopplingar till islamistmiljön.

https://www.svtplay.se/video/84d6ag9/svt-nyheter-direkt/efter-pride-attacken-i-berlin-garningsman-jagas

Mannen ska ha varit kopplad till islamistiska miljöer och var vid attacken inskriven på ett avradikaliseringsprogram.

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/det-har-vet-vi-om-misstanka-garningsmannen-abdul-ballout

Jag vet inte var du får enligt polisen i från.
Citera
2026-07-27, 09:50
  #1235
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Och från vilken religion fick Hitler sina idéer om judar? Hur skriver man "Mitt jihad" på tyska?

Hitler fick sina idéer om judar efter att dels ha bott och verkat i Wien samt efter att ha sett såväl Tyskland som en massa andra europeiska länder bli offer för judeo-bolshevikista revolutioner. Exempelvis november-revolutionen i Tyskland där de judiska kommunisterna som tur var inte lyckades störta regimen och utropa sina egna kommunistiska stater som såväl judiska kommunister i Ryssland som störtade kungafamiljen. Både Karl Marx, Lenin, Trotsky, Rosa Luxemburg och många fler var alla judar och kommunister, varav samtliga förutom möjligtvis Karl Marx sysslade med väpnade uppror för att införätta judeo-bolshevikism. Prova att läsa en historiebok istället för att lyssna på propaganda från Netanyahu
Citera
2026-07-27, 09:52
  #1236
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Clodius
Ge exwmpel.
Följ tråden löpande istället för att be andra användare om summeringar, latmask.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in