2026-07-25, 14:47
  #574561
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Frank.af.Danmark
Ja, och Gallups opinionsundersökningarna från i början av konflikten 2022.


Citat:
Ursprungligen postat av GundeS
Du måste skämta. Du påstår alltså att Ryssland startade krig på premissen att de skulle komma med kakor och blommor, men på någon vecka/några veckor ändrades premissen till att Ukraina ska försvara sig till varje pris?

Den psykotiske dvärgen i kreml trodde väl att folket i Ukraina skulle "välkomna" invasionsstyrkorna med blommor, men dom bjöds på cocktails istället. molotov cocktails. molotov du vet, hen som fick ge namn åt rysslands pakt med Hitler när det begav sig... Nej, just det, "Frank.af.Danmark" "vet" inget om den, ty enl den parallella verklighet som råder i ryssland med dess "alternativa" historieskrivning började ju andra världskriget 1941...

https://www.reuters.com/news/picture/from-molotov-cocktails-to-anti-tank-barr-idUSRTS62SIY/
https://sv.wikipedia.org/wiki/Molotov%E2%80%93Ribbentrop-pakten
Citera
2026-07-25, 14:50
  #574562
Medlem
X3treams avatar
Ett tips är att använda Tiktok, finns enorma mängder videos där, i realtid. Underbart att se ryssarna grina när de förlorar allt De är så patetiska.. Ett tips är att trycka på översätt så rullar text när de pratar, så underbart att se de lida de små kackerlackorna...

Senaste nytt är att de givetvis inte får ersättning för de brandskadade varorna, de kan inte ens ta ut varorna från lagren som inte brunnit ännu..
__________________
Senast redigerad av X3tream 2026-07-25 kl. 15:02.
Citera
2026-07-25, 15:09
  #574563
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av X3tream
https://www.youtube.com/watch?v=a8VuqJ9TuZY

"
MASS LAYOFFS Hit Moscow—200,000 Russian Workers Turn on Putin as Railway Industry Bankrupting"

Ingen är förvånad längre.. Kollapsen sker sakta men säkert.

Oj...

Väldigt mycket av den militära logistiken går på räls och börjar det krångla kommer trupperna vid hela fronten, inte enbart Krym, att få problem.

Dessutom måste ju många företag ha gått över till lastbil. Börjar Putin ta dem för kriget så kommer företagen att få börja med hästtransporter....
Citera
2026-07-25, 15:21
  #574564
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Knaseligas
"Obemannade system träffade inga ryska fartyg igår. Om kampanjen är över eller om de ryska fartygen helt enkelt flytt fältet eller alla blivit utslagna lämnas som en övning åt Ryssland."

https://cornucopia.se/2026/07/ukraina-10-dodade-och-over-100-skadade-nar-forsvarsindustrimassa-bombades-i-kyjiv-ryska-flygbasen-en gels-bombad-samt-wildberries-igen-varning-for-massiv-terrorbombning/
Ukraina har rensat klart i Svarta havet och Azovska sjön. Hamnarna vid Rostov-on-Don är paralyserade så även de ryska hamnarna i Svarta havet.

Det förefaller som om ukrainarna nu koncentrerar sig på Kaspiska havet där de redan har oskadliggjort ett ryskt fraktfartyg. Fartyget Port Olya 4 är markerad som ”Dead” i Marine traffic.

Uppenbart vill man även stoppa sjötrafiken mellan Iran och Ryssland, det är svårt att inte bli imponerad av ukrainarnas framfart.
Citera
2026-07-25, 15:31
  #574565
Medlem
Favorit i repris. Från cornucopia
"11:57 “Magyar” Brovdi, chefen för styrkorna för obemannade system, postar en supercut på brinnande Wildberrieslager samt militära produkter i onlinehandeln och utlovar att “det kommer mer” tillsammans med en nyskriven sång. Ska se om jag kan ordna en översättning av texten, en del ord förstår man som “bavovna”, “Moskva” och “terminal”.
https://www.facebook.com/reel/2906066293083307
Titta på videon, det svänger."
Nu med översättning till svenska:

12:03 Transkribering av texten till 11:57 via MacWhisper och modellen Parakeet v3*:
"Översättning via franska Mistral, uttryck, ordlekar, kulturella referenser är inte översatta. Bomull (bavovna) är det ukrainare kallar bombningar mot ryssen och är en ordlek på ordet för explosioner. Bomull, bom-ull, fungerar ju även på svenska. Först smäller det, sedan blir det ull-liknande moln. Elstål är en direktöversättning av orten Elektrostal. Hallon är nog en snedöversättning av Wildberries, eller iaf en referens till bolaget."

"Speciellt “Magyar” Brovdis mellanspel är nog rätt oförståeligt utan rätt kulturella referenser, men alla ukrainare nickar säkerligen och ryssarna misströsta"
Sång
"Kommer du ihåg den sagolika drömmen där vinsterna växte dag för dag,
Kohagen rullade in, miljon efter miljon.
Men på morgonen var allt täckt av eld.
Hallon, hallon, ni skrattade åt vinsterna, men allt gick till fronten i tystnad.
Ödet bar med sig, så fånga hälsningar från kväll till morgon,
Ah, hur ljust bomullen lyste, femte året Ukraina står i brand.
Göm era ögon, för varje gång är det inte paket, livet förvandlas till aska,
men kriget rör ju inte er.
De springer, bröder, på stållegeringar,
men i Moskovas förort besöker tronen,
hur detaljer brinner på den här eldiga terminalen, eldiga hälsningar.
Mellanspel gnällande ryss
Krasnodar har tagits. Dåliga nyheter. En miljon, miljarder rubel brinner där.
Huvudlagret brinner. Förstår ni? Elstål.
Krasnodars lager brinner nu. Snart brinner vårt lager också. Det är nära Krasnodar.
Tredje lagret. Idag hemska nyheter. Pizzalagret brinner.
Ni kommer att få brev från myndigheternas jurister.
Sång
Vidga era vyer, frukta karma, vägarna är enkla.
Vild och växande har fronten matats länge.
Tills den brände upp med all skrot, skriker på myren att de nu är utan jobb,
tills olyckan drabbar oss, era samveten somnat, så öppna ögonen.
Men varje natt fångar Wilberry eld på väg in i drömmen.
Denna ovädersprognos, från den tysta trappan,
även om hela Ryssland kommer att täckas av en cyklon.
Mellanspel “Magyar” Brovdi (?)
Jävlar, det har börjat, god morgon. Brinner vi? Det där är ingen moln.
Det är rök. Massivt, naturligtvis. Varför?
Sluta kamma mitt skägg. Vad i helvete, jävlar? Halva himlen.
Där är kompetensen på noll. Ska ni fortsätta själva? Mellan raderna.
Själva, själva, dit borta. Och dit borta, dit säger jag ingenting än. Antingen hittar de huset.
De vet ju inte hur. Men i slutändan kommer det att ordna sig.
Underbar markisinna. Allt är bra, allt är bra.
Sång
Utan samförstånd, så kommer hela Ryssland att täckas av en cyklon"
Suverän sång!
Hursom. Det kommer mer, mycket mer.
Citera
2026-07-25, 15:59
  #574566
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Arccosinus
Det där påståendet är lätt att avfärda som trams.
Har du hört talas om Budapestmemorandumet? Hur lyder det i stora drag?
Det lyder väl ungefär så här:
There is no Ukraine https://blogs.lse.ac.uk/lseih/2020/07/01/there-is-no-ukraine-fact-checking-the-kremlins-version-of-ukrainian-history/
Citera
2026-07-25, 16:09
  #574567
Medlem
SBU griper agent som aktiverade över 1 000 Starlink-system åt ryssar
Kateryna Tysjtjenko — 25 juli, 16:54
"I Dnipro grep säkerhetstjänsten en rysk agent som på fiendens begäran aktiverade fler än 1 000 Starlink-satellitkommunikationssystem."

Källa : Ukrainas säkerhetstjänst

"Detaljer : En man organiserade, på uppdrag av Ryska federationen, ett storskaligt system för att olagligt verifiera Starlink-system."
"Som utredningen visade hamnade en infödd i Luhanskregionen i de ryska säkerhetstjänsternas ögon via Telegram-kanaler i jakt på "enkla pengar".

I utbyte mot pengar använde angriparen de uppgifter som han fått av intendenten från Ryska federationen och registrerade initialt Starlink-stationen i hans namn.

Agenten fick senare i uppdrag att involvera så många personer som möjligt i den hemliga verifieringen av satellitutrustning"
Mer att läsa i länk:
https://www.pravda.com.ua/news/2026/07/25/8045888/
Utmärkt insats!
Citera
2026-07-25, 16:20
  #574568
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Antistalk
Tillägg:
Skall bli spännande att få veta vad som bekämpats i Kaspiska havet...


Citat:
Ursprungligen postat av Arccosinus
Ukraina har rensat klart i Svarta havet och Azovska sjön. Hamnarna vid Rostov-on-Don är paralyserade så även de ryska hamnarna i Svarta havet.

Det förefaller som om ukrainarna nu koncentrerar sig på Kaspiska havet där de redan har oskadliggjort ett ryskt fraktfartyg. Fartyget Port Olya 4 är markerad som ”Dead” i Marine traffic.

Uppenbart vill man även stoppa sjötrafiken mellan Iran och Ryssland, det är svårt att inte bli imponerad av ukrainarnas framfart.

Ja, det är makalöst att de inte bara håller emot ryssen utan dessutom är på offensiven. Att de dessutom gör detta när USA har en Rysslandsvänlig president visar vilket imponerande försvar de har. Det är verkligen det goda mot det onda i detta krig.
Citera
2026-07-25, 16:23
  #574569
Avstängd
GundeSs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Capstan
Ryssarna ger inte upp och varför skulle de? Ukraina är deras territorium.

Ja vi vet att ni tycker det, men vi håller inte med. Låt Ukraina vara Ukraina.
Citera
2026-07-25, 16:34
  #574570
Medlem
Ha ha pitinråttan är rädd som fan! Vågar inte besöka ryZka städer där UAF drönare kan komma! Enl nyheter:

"Putin på Irkutsk flygfabrik. En anläggning med restriktioner. Kontrollerad av FSB 10 gånger före besöket. Inte en enda själ på verkstadsgolvet. Putins följe inkluderar fabrikschefen, en testpilot, Chemezov, Peskov och ett kamerateam.. Det är allt. Ingen annan inom hundra meter.
Och ändå finns det minst fyra vakter i närheten. Det är bara de som syns i videon. Lika många, om inte fler, finns skert utom kamerans synfält.
Han är till och med rädd för Chemezov och Peskov.
Han är en otroligt fegt varelse."
Citera
2026-07-25, 16:36
  #574571
Medlem
"Ryssland har börjat utrusta Shahedrobotar med upp till 22 batongliknande tidsfördröjda substridsdelar, som sprängs mellan 24 timmar till fem dygn efter att de fällts och därmed är ett hot för amröjare, räddningstjänst och civila. De fälls innan roboten träffar sitt mål."

https://cornucopia.se/2026/07/ukraina-10-dodade-och-over-100-skadade-nar-forsvarsindustrimassa-bombades-i-kyjiv-ryska-flygbasen-en gels-bombad-samt-wildberries-igen-varning-for-massiv-terrorbombning/

När Ukraina fått tillbaka döda Ukrainare av ryssarna så har de placerat sprängämnen i de döda för att skada eller döda personalen som tar emot liken.

I tråden så har vi de som försvarar/håller på Ryssland
Citera
2026-07-25, 16:53
  #574572
Medlem
Norrbagg79s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Antistalk
Tillägg:
Skall bli spännande att få veta vad som bekämpats i Kaspiska havet...
Detta, 3 fartyg varav én missilbåt, bilder i länken:
https://t.me/KvistP/17148
__________________
Senast redigerad av Norrbagg79 2026-07-25 kl. 17:06.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in