Citat:
Ursprungligen postat av
ladicius
Det är ett grundläggande mänskligt drag, detta att g(l)ömma det onda inom oss och istället projicera det på "den andre" (syndabockar, så att säga). Vi gör detta för att det känns jobbigt att tänka på dessa sämre sidor av oss själva, det känns jobbigt att tänka på att det kunde varit vi som var lägervakter i Ryssland eller som tvingade in fångar i tågvagnar.
Det är uppenbart reduktionistiskt. På samma sätt som att brottsligheten beror på generna.
Talar du för dig själv nu? Eller varför skulle det vara jobbigt att acceptera att en själv hade kunnat vara lägervakter eller på andra sätt deltaga i förintelsen? Att "vanliga människor" kan acceptera eller till och med delta i grymheter är ju knappast något som vi människor hymlar med, utan lyfts genomgående i historiebeskrivning och i kulturella skildringar av grymheter. Jag känner nog ingen som har sagt, eller skulle säga, att det inte finns förutsättningar i vilka de hade accepterat nazismen, och jag skulle inte påstå det själv. Om din upplevelse av dina människor är annorlunda kanske du borde vidga ditt umgänge?
För folkflertalet verkar det tvärtom lätt att acceptera att människan till viss del drivs av själviskhet, och mer pålästa noterar också att alla människor har "onda" karaktärsdrag, eftersom den "mörka triaden" av personlighetsdrag existerar på en skala, och att låga nivåer av dessa karaktärsdrag är hälsosamt och fördelaktigt i livet.
Med det sagt är det å andra sidan fallet att människan i normalfallet väger upp låga/medelhöga nivåer av dessa karaktärsdrag, och sin själviskhet, med "goda", prosociala karaktärsdrag som empati, samvetsgrannhet och vänlighet. Dessa drag är evolutionärt betingade då människan är ett flockdjur. Vilket är varför populistiska, auktoritära och "onda" ledare nästan alltid uppvisar tecken på personlighetstörningar, och således inte kan sägas vara "som oss".
Det samma gäller den stora majoriteten fängelsekunder, även om det som du säger inte bara är genetik som avgör. Dels för att personlighetsstörningar också orsakas av faktorer i uppväxten, och dels för att det såklart också finns yttre faktorer som leder personer till att bli kriminella - den stora majoriteten av människor med personlighetsstörningar är ju trots allt laglydiga medborgare.
Jag tycker det är märkligt att du i en tråd som handlar felaktiga saker många tror på har så fel i något som det är så enkelt att läsa på om.