2026-07-17, 01:29
  #573517
Medlem
Ukraina jagar nu ryska fartyg. Över 150 st har blivit anfall i Azovsjön och Svarta havet de senaste veckorna. De går hårt åt tankfartyg, lastfartyg och bogserbåtar. Man verkar i huvudsak gå in för att skada fartygen så de inte går att manövrera genom att slå mot roder och kommandobryggan.

Efter att systematisk ha bombat ryska raffinaderier för att minska drivmedelsproduktionen har Ukraina nu börjat jaga fartyg som används av ryssarna. Sjötrafiken på Azovsjön har i princip upphört efter attackerna. Tittar man på https://www.vesselfinder.com är det i det närmaste tomt i Azovsjön. Nu kan ju fartygen ha slagit av sina transpondrar men sjötrafiken där har nästan upphört.

Ryssarna har allt svårare att producera drivmedel pga bombade raffinaderier och får nu problem exportera olja, gas och annat gods, vilket medför minskade exportintäkter. Produktionen minskar, inkomsterna minskar, det går bra nu...
Citera
2026-07-17, 02:08
  #573518
Moderator
Schlesiens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Enligt "Freud Greyskull" har ukrainska styrkor befriat Piddubne och Zelenyi Hai som jag får att ligga i Donetsk oblast.

Sedan sägs också att Ukraina rensat Myrne och Hrushivke. Jag är i skrivande stund lite osäker på vad dessa två ställen ligger.

I vilket fall som helst går kriget bättre och bättre, trots Federov-affären.
2 km söder om Pidubne respektive 4 km norr om Pidubne.
Citera
2026-07-17, 06:13
  #573519
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av plastdunkk
du menar påhittet att köttmursanfall är av en central strategisk använding av ryska styrkor?

svammel-svar var det som den Tomdunken fick vid förtydligandet, nonsens påhitt och propaganda från NPC's ... han väntar nog fortfarande på ett svar som är seriöst..
Nej flesta med IQ större än skonummret behöver nog ingen förklaring till vad köttmursanfall innebär.
Att det varit en metod som ryssen använt sig av är sen länge känt och bevisat. Att rysshoror och andra vatniks inte gillar det beror väl på att det visar vilken tattarcirkus rysk militär är.
Citera
2026-07-17, 06:16
  #573520
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fotboll.Guld
Så det har magiskt kommit massa bränsle till Ryssland som löser problemet med bensinköer?

Och raffinaderierna har således lagats när som helst?? Ingen risk alls att det kommer nya drönare dit då?

Stoppar man exporten betyder inte det att den inhemska marknaden täcks upp. Särskilt när det som importeras räcker några få dagar
Vad man kan se från filmklipp från dassriket minskar i alla fall inte köerna eller slagsmålen vid pumparna.
Citera
2026-07-17, 06:18
  #573521
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Det är på ett fåtal ställen och dessa filmer vevas om och om för er som hoppar upp och ner som barn. En del ryssar hamstrar bränsle så vissa stationer får slut snabbt. Det är också semestertider i Ryssland så mer bränsle behövs och brist i Ryssland vid den här tiden är inte ovanlig. Den ryska staten reagerade snabbt och har nu ersatt bristen efter bortkopplade raffenaderier. Vi har trasiga raffenaderier men bränsle finns eftersom man stoppat export och importerar för att ersätta. Hitta något annat propagandatrams nu för detta har ni kört länge och det leder ingenstans.

Hur ser det ut i Ukraina då? har ryska attacker på raffenaderier, elproduktion och bensinstationer sänkt landet än? Nej, det krävs mycket mer och detsamma gäller i Ryssland.
Kan du inte filma då du själv tankar din bil och lägga ut så vi får se om du talar sant?
Hur många rubel får du betala för 1 liter?
__________________
Senast redigerad av bema56 2026-07-17 kl. 06:31.
Citera
2026-07-17, 07:48
  #573522
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Auric
Självklart avfärdades det. Det innehöll ju:
Utkasten krävde i huvudsak att NATO skulle stoppa all ytterligare expansion, dra tillbaka militär infrastruktur till 1997 års nivå, avstå från militär aktivitet i Ukraina och andra delar av Östeuropa, samt att USA och Ryssland skulle lova att inte uppfatta varandra som motståndare, inte stationera kärnvapen utanför eget territorium och inte genomföra provokativa militärövningar nära varandras gränser.

NATO skulle förbinda sig att inte utvidgas ytterligare, särskilt inte till Ukraina. Nato skulle inte tillåtas ha militär aktivitet i Ukraina, Östeuropa, Kaukasus eller Centralasien. Återgång till 1997 års utgångsläge, vilket skulle innebära att NATO skulle utesluta ett halvdussin medlemsstater samt dra tillbaka trupper och infrastruktur från länder som gick med efter 1997.

Medan Rysslands enda åtagande i princip var att inte placera kärnvapen utanför eget territorium.

Hur skulle någon kunna acceptera detta? Du kanske skulle be om att få uppdraget att förklara uteslutningarna för regeringarna och folken i Polen, Tjeckien, Estland, Lettland, Litauen, Ungern, Bulgarien, Rumänien, Slovakien, Slovenien, Albanien, Kroatien, Montenegro och Nordmakedonien?


Vill delge denna rapport.

Svaghet är dödligt: ​​Varför Putin invaderade Ukraina och hur kriget måste ta slut

Den är visserligen inte ny. Men den gör den ännu mer intressant, då vi kan betrakta den ur ett vad-trodde-man-då-perspektiv. Mitt i, om vad kriget beror på och hur det har utvecklats och saker har belagts.

Den är lång. Ska ses som en uppslagsbok.

Vill understryka en sak.
När man läser detta baklänges, blir uppbyggnaden av retoriken väldigt tydlig.

Några stycken ur rapporten.

Citat:
Utsikten till en ukrainsk attack mot ryssarna drev inte heller Rysslands invasion av Ukraina. Kreml trodde inte på ett verkligt hot från Ukraina – definitivt inte i februari 2022. Putin framställde Ukraina som ett hot mot Ryssland och hävdade att Ukraina planerade att attackera ryskockuperade territorier och Ryssland under 2022.[26] I verkligheten bedömde Kreml Ukrainas militära kapacitet och vilja att kämpa som så svag att ryska styrkor skulle övermanna landet inom några dagar.[27] Uppfattningen att Ukraina utgjorde något meningsfullt militärt hot mot Ryssland är oförenlig med det förakt som den faktiska ryska invasionsplanen visade för ukrainsk militär makt och vilja.[28]
Uppenbarligen så har vi facit. Det går inte att förneka. Allt går enligt planen…



Citat:
Putin har alltid varit mer oroad över förlusten av kontroll över Rysslands upplevda inflytelsesfär än över ett Nato-hot mot Ryssland. Putins verkliga problem med Nato och väst har varit att de erbjöd en alternativ väg till länder som Putin ansåg hamnade inom Rysslands inflytelsesfär eller till och med kontroll. De "färgade revolutioner" som så oroade Putin var trots allt manifestationer av att dessa länder vågade välja väst, eller snarare det sätt att leva, styrelseskick och de värderingar som väst representerade, framför Moskva. Nato och väst hotade Ryssland genom att helt enkelt existera, främja sina egna värderingar, liksom Ryssland främjade sina värderingar, och vara den föredragna partnern för många tidigare sovjetstater – vilket, enligt Putins uppfattning, undergrävde Rysslands inflytande över dessa stater.
Så dagens snack om att det blir ingen fred med fredsbevarande styrkor från väst, har fortfarande samma tomma argument om hotet mot Ryssland.


Citat:
Putin valde istället att acceptera ett tillfälligt bakslag för att främja sitt större mål. Västvärldens sista "avfart" för Putin säkrade inte fred. Det ledde till Kremls åtta år långa kampanj som försökte omvandla Rysslands begränsade militära närvaro i Ukraina till politisk kontroll över landet, och när den kampanjen misslyckades tillgrep Putin en fullskalig invasion.
Handlar om Minskavtalen. Tillfälligt stopp för Putins planer.
Putins politiska mål är klarlagt. Ukraina under rysk kontroll.

Slutorden i rapporten:

Citat:
Det finns ingen annan väg till verklig fred än att hjälpa Ukraina att tillfoga Ryssland ett otvetydigt militärt nederlag och sedan hjälpa till att återuppbygga Ukraina till en militär och ett samhälle som är så starkt och motståndskraftigt att ingen framtida rysk ledare ser en möjlighet som den som Putin missuppfattade 2014 och 2022.
Citat:
Denna väg är möjlig om väst förbinder sig att stödja Ukraina i den långvariga ansträngning som sannolikt krävs för att vandra nerför den. Om väst istället lockas av illusionen av någon kompromiss, kan det få slut på smärtan för nu, men bara till priset av mycket större smärta senare. Putin har visat att han ser kompromiss som kapitulation, och kapitulation ger honom mod att anfalla igen. Detta krig kan bara ta slut, inte när Putin känner att han kan rädda ansiktet, utan snarare när han vet att han inte kan vinna.
Här kommer kommentarer från då om vad vi nu senare har gjort.

Retorik och uppbyggnad.
Hur ska Ryssland inför omvärlden kunna argumentera mot det avtal man själv skrivit under på?
Varje nations rätt till självbestämmande.

Då måste man bygga upp narrativ om att man endast reagerar på vad väst/nato gör.
Varför jag pratar om att läsa baklänges.
För då, förstod vi kanske inte varför man sa, vad man sa.
Nu i efterhand blir det tydligare att man byggde upp för ett narrativ om säkerhet och offer.
Ex inför 2014 eller 2015. Ej topic.

Putins ambitioner om ett nytt storryskt imperium måste stoppas och Ryssland måste fås att förstå att den tiden är förbi.


https://understandingwar.org/research/russia-ukraine/weakness-is-lethal-why-putin-invaded-ukraine-and-how-the-war-must-end/
__________________
Senast redigerad av Vodkasomsnus 2026-07-17 kl. 07:50.
Citera
2026-07-17, 07:58
  #573523
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Nej det har det inte, du får fråga chatGPT efter källor så ser du. Dela gärna hela prompten när du använder AI istället för att sitta och kopiera och klistra som en busig mellanstadieelev.

Nu kryper du fram ur ditt råtthål för att vifta med ryska diktaturens flagga igen. Ryska diktaturen har de facto förlorat dryga miljonen diktatur-apor pga av din idol massmördaren KGB-Putin. Din idol massmördaren KGB-Putin bär ansvaret för ryska apornas köttmurs-anfall vilket du, som ökänd psykopat och mytoman redan känner till, så varför skitas tråden ner med undermålig rysk desinformation?

Dela gärna med dig av hela prompten när du som mytoman och psykopat kopierar och klistrar direkt från Putins mun och ryska diktaturens desinformation-manus.
Citera
2026-07-17, 08:00
  #573524
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Det är på ett fåtal ställen och dessa filmer vevas om och om för er som hoppar upp och ner som barn. En del ryssar hamstrar bränsle så vissa stationer får slut snabbt. Det är också semestertider i Ryssland så mer bränsle behövs och brist i Ryssland vid den här tiden är inte ovanlig. Den ryska staten reagerade snabbt och har nu ersatt bristen efter bortkopplade raffenaderier. Vi har trasiga raffenaderier men bränsle finns eftersom man stoppat export och importerar för att ersätta. Hitta något annat propagandatrams nu för detta har ni kört länge och det leder ingenstans.

Hur ser det ut i Ukraina då? har ryska attacker på raffenaderier, elproduktion och bensinstationer sänkt landet än? Nej, det krävs mycket mer och detsamma gäller i Ryssland.


”I semestertider behövs mer bränsle.” Tror du det på riktiigt?
Citera
2026-07-17, 08:20
  #573525
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Som sagt, Ukrainas främsta problem är "busification"


Föga förvånande att ryska diktaturens desinformation om "busifiering" shitpostas av trådens ökända mytoman och gravt störda psykopat.

"Som sagt" och "främsta" enligt vem? Enligt din mytoman-polare Putin? Ganska undermåligt att du som gravt störd psykopat och mytoman kopierar och klistrar lögner om "busifiering" direkt från Putins mun och ryska dikturens desinformations-manus. Ryska diktaturens lögner är inte trovärdiga och blir ännu mindre trovärdiga när ryska diktaturens psykopater på flashback shitpostar skiten.
Citera
2026-07-17, 08:36
  #573526
Medlem
GustavAnders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bema56
Vad man kan se från filmklipp från dassriket minskar i alla fall inte köerna eller slagsmålen vid pumparna.
Köerna kvarstår i stort.

Men det får också konsekvensen att folk och företagare helt enkelt stannar hemma för att dom inte vill stå och köa halva dan för att kunna tanka,
till ännu mera men för de redan sopiga ryska ekonomin.
Citera
2026-07-17, 08:42
  #573527
Medlem
De ryska krigsbrotten fortsätter:
Rysk attack mot Odessa: antalet offer stiger till 10
Iryna Vakulyuk, Iryna Balachuk — 17 juli, 09:09
"Antalet offer för den ryska missilattacken mot Odessa kvällen den 16 juli har ökat till 10 , inklusive två barn."
Källa : Chefen för MVA Serhiy Lysak på sociala nätverk och chefen för OVA Oleg Kiper på Telegram
"Ryssland fällde fem KAB-bombplan mot Sumy: det finns attacker mot civil infrastruktur"
Iryna Vakulyuk — 17 juli, 05:13

"Natten till den 17 juli släppte de ryska ockupanterna fem styrda bomber över Sumy. Det förekom attacker mot civil infrastruktur."

Källa : OVA-chefen Oleg Grigorov på sociala nätverk
https://www.pravda.com.ua/news/2026/07/17/8044476/
Några exempel
Citera
2026-07-17, 08:46
  #573528
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Ryssland stoppade exporten av bränsle och börjar även importera så drönarattackerna gav inte mycket (folk i denna bransch förlorar naturligtvis pengar).

Raffinaderier heter det i Sverige, käre mytoman och psykopat.

"drönarattackerna gav inte mycket", "allt går enligt plan" och "det går bra för oss".

Sorry käre mytoman och psykopat, men ni i ryska diktaturens mytoman-pack inklusive mytomanen Putin, psykopat-seglaren, solovyov osv kan inte blåljuga er ut ur ryska diktaturens nederlag.

Nu måste ryska diktaturens apor ransonera på mobildatan för användare av mobiltelefoner i ockuperade Krim. Allt går enligt plan? Ja om man är en gravt störd psykopat och mytoman som sprider ryska diktaturens lögner.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in