Citat:
Ursprungligen postat av
evargas
Jag har funderat mycket på hur vi egentligen köper mat. Nästan allt vi äter har passerat genom ett gäng mellanhänder innan det hamnar i kylen, grossister, distributörer, butikskedjor och mat kan komma från väldigt, väldigt långt borta. Varje steg tar sin del, både ekonomiskt och miljömässigt.
Så jag har börjat kolla på direktköp från lokala producenter istället. Kortare transporter, pengarna går direkt till bonden, och man vet faktiskt var maten kommer från. REKO-ringarna är ett bra exempel.
Just nu jobbar jag på ett litet projekt som heter Harvie. Tanken är att göra det enklare att hitta lokala producenter och marknader nära dig, typ en samlingsplats för det som redan finns men är svårt att få tag på.
Men är det här något folk bryr sig om? Finns det verkligt intresse för kortare livsmedelskedjor i Sverige, eller vinner bekvämligheten alltid?
Jag tycker det låter som en jättebra idé! 👍
Jag ser lite lokala initiativ här och där där jag bor.
(Ja det finns en hel del medelklass hipsters häromkring)
Några exempel: ett tag kom en bonde till området en gång varannan vecka och sålde lite allt möjligt, det var riktigt populärt.
Ett annat är att en villaägare i krokarna gör geléer på allt möjligt hon har i trädgården. Så hon ställer ut dom på en hylla man kan kolla på och swisha om man vill köpa någon.
En tredje säljer lite allt möjligt som kommer från trädgården på begränsade tider.
Och även om man inte kan gå över helt till att leva på lokala ekoalternativ så tror jag det finns en vilja att stödja liknande initiativ.
Dessutom väcks en förståelse för att någon har jobbat för att skapa hemmagjord säg svartvinbärsgelé. Hela processen och att tillgången är begränsad.
Därmed ett dyrare pris som jag flera är beredda att betala då och då. 🙂
Kör på och lycka till! Jag tror efterfrågan finns, du kanske inte blir miljardär på det, men du knyter människor närmare varandra och får folk att äta lite nyttigare.😃