Citat:
Ursprungligen postat av
RandomBelgare
Tack då vet vi att Epstein-filerna, skattemedel för finansiering av miltär, miltärt och ekonomiskt bistånd till Israel, pedofil bland västerländsk politiskelit , israelisk påverkan på amerikansk utrikespolitik bara är konspirationsteorier och antisemtism
Du förstår att din Hasbara länk inte har någon bärighet i den objektiva verkligheten.
Dagarna där man kunde dra antisemtitkortet så fort det blev lite obekvämt är över.
Vi har för jössenamn amerikanska toppolitiker som hoppat av administration och öppet deklarerat att detta berott på en osund påverkan från israeliskt håll. Men det och allt annat är bara antisemtism.
Amnesty, FN, HRW läkare utan gränser osv, alla är dom hemska antisemiter som bara ljuger om döda palestinska barn

Du gör exakt det man förväntar sig när någon blir påkommen med handen i syltburken: du bygger en gigantisk halmgubbe för att slippa svara på det jag faktiskt skrev.
Låt oss separera verkligheten från dina fantasier:
Politisk kritik vs. Konspirationstermer: Ingen har påstått att det är antisemitism att diskutera amerikanskt bistånd, korruption, lobbyism eller geopolitik. Det som är antisemitism är ditt val att paketera detta i kodord som "epstein-trupper", "peddoregimer" och att prata om "skatteboskap" som mjölkas av dolda maktspelare. Du bedriver inte utrikespolitisk analys, du rapar upp uråldriga konspirationsteorier iklädda modern vokabulär.
Att gömma sig bakom seriösa aktörer: Ditt försök att använda Amnesty, HRW och FN som sköldar för ditt eget språkbruk är rent ut sagt patetiskt. Läs valfri rapport från Läkare Utan Gränser. Hur ofta använder de begrepp som "epsteineliten" eller "ZOG-retorik"? Svaret är aldrig. Seriösa aktörer ägnar sig åt folkrätt och mänskliga rättigheter, de ägnar sig inte åt febriga konspirationsteorier och moderna blodsförtal.
IHRA-definitionen: Att reflexmässigt avfärda den globalt vedertagna definitionen av antisemitism – antagen av över 40 nationella regeringar och EU – som "Hasbara" visar bara att du helt saknar argument när din retorik synas i sömmarna.
Det är fullt möjligt, och ibland nödvändigt, att kritisera både USA:s och Israels agerande. Men när man inte klarar av att göra det utan att gräva i den djupaste, brunaste konspirationslådan på nätet så diskvalificerar man sig själv.
Du fick chansen att visa lite intellektuell hederlighet och backa från hundvisslorna. Istället valde du att dubbla ner. Du har bevisat min poäng åt mig, så tack för det. Vi är klara här.