Citat:
Ursprungligen postat av
bakelsernassmak
Kristendom är en bevisbaserad religion, kristendom påstår att den kan bevisas. Tror mest att många aldrig fått höra vad kristendom är eller hur den fungerar, de tar en snabb titt om att någon återuppstod typ och tänker "äh det låter dumt" utan att ha någonsin gått djupare än så.
I sekulära europa får vi aldrig höra den andra sidan om man inte söker upp den själv, anledningen till att smarta personer tror är för att de gått igenom bevisen och avgjort att de håller.
Nej inte riktigt så. Västvärlden är byggd av vita män med makt och pengar och de som hade råd med utbildning var generellt endast vita, rika män och kyrkan var en viktig maktfaktor. Deras utbildning var definitivt sprungen ur religiösa idéer, inte tvärtom.
Sedan blandar människor ihop de egna kunskaperna och tror att de är smartare än världens alla religiösa med skillnaden att de fått utbildning utan religion i ryggen. Förr ingick religionen och samma personer hade lika hårt trott på religiösa idéer.
Om man ser samband i gen annan ser och kommer med totalt nya idéer, hypoteser och teorier eller som bara ett fåtal gör, är det ganska uppenbart varför man också inte ställer sig totalåa tlåat i "endast vetenskapen är sann och riktig". Det äär samma avsaknad av högre intelligens som styr dd uppfattningarba som ddt är avsaknad av intelligens som gör människor bokstavstroende. Eller rättare sagt, kognitiva begränsningar med svårigheter till anpassning osv.
Einsteins hjärna var klart och tydligt defekt. Hans son blev schizofren. Det vilar en sanning i att det krävs en hårfin gräns mellan galenskap och genialitet för att uppnå en högre vishet.
Religiösa människor påstår istället att de människor äna är "besatta av demoner" och annat dravel. Dvs människor som behöver medicin, terapi och lugn och ro. Så fort en hjärna är sjuk pekar somliga ut vederbörande som något mycket dåligt men glömmer hur alla sjuka eller annorlunda människor bidragit till allt vi vet. Det vill ni istället ha creeds för, troende som icke-troende. Men allihopa av er, har dödat människor i historien för att de tänkt på ett annat vis.