Citat:
Ursprungligen postat av
Anthraxious
Varför ska de envisas med att skriva "MILJARDER I SKATTEHÖJNINGAR WAAAH WAAAH" bara för att försöka skrämma folk? Viss "journalistik" är fan sorglig.
Hur som haver så fokuserar du på en sak, såklart, och jag menar inte att det inte finns där, men några stycken in ser man att majoriteten av dessa miljarder ska komma i form av förmögenhetsskatt.
Det har alltså inget med "vanliga svensson" att göra. Ingen arbetare sitter på en förmögenhet och bara rullar tummarna och tjänar på enbart räntan. Nej, Greta 42 med två barn kommer inte att påverkas alls av denna skatt. Inte heller Jörgen eller Abas eller Jian. Brukar också kallas för "miljardärskatt" för övrigt.
Men tidningens fokus är på att skrämma medelsvensson till att "ohnej höjda skatter waah" så de rika kan fortsätta vara parasiter.
hade de åtminstone ens nämnt gränsvärden till denna föreslagna förmögenhetsskatt hade det åtminstone varit lite bättre journalistik men nej, vifta bort det snabbt i ett stycke som "största delen är det här, men skit samma vi fokuserar på de mindre bitarna!".
Det är principen bakom hur man skriver jag avskyr här. Visst är det överlag skattehöjningar och finjusterar man kan man ha åsikter, men att ens ha en debatt med ngn som så uppenbart vinklat innehållet känns meningslöst.
Sluta sug av miljardärer. De ser er endast som slavar och inget annat. Du kommer inte hamna där själv ändå med "hårt arbete". Bara patetiskt att gemene man försvarar dessa samhällets cancer.
Om någon ser någon som "slavar" så är det väl den girige socialisten? Hens centrala agenda går som bekant ut på att "befria" arbetarna från rådighet över inkomst och egendom till förmån för inkompetenta kleptokratiska korrupta socialistiska politikers förvaltning och vidare förskingring. Det senare inkluderar socialistens eget berikande samt finansiering av vad skattebetalarna vare sig beställt eller efterfrågat, såsom tillhandahållande av livstids arbetsfri försörjning av socialistens valboskap.
Nu är jag lyckligtvis sedan länge begränsat skattskyldig i den socialistiska ekonomiska diktaturen men jmf med situationen under den förr-förra socialistiska regimen då jag, som låginkomsttagare, "befriades" från rådighet över två tredjedelar av mitt löneutrymme, bl.a. p.g.a. socialistens konfiskatoriska fastighets- och förmögenhetsskatter.
socialisten ansåg nämligen att jag var "rik" och skulle bestraffas för detta på grundval av att mina grannar hade erlagt höga köpeskillingar för SINA bostäder, trots att MIN bostad inte genererade några som helst inkomster, tvärt om, och således ingen ökad "skatteförmåga".
Sluta sug av inkompetenta kleptokratiska korrupta socialistiska politiker!