2026-07-13, 22:14
  #277
Medlem
ForzaLeons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gyros
Problemet är att för många går på bidrag. Vissa plockar ut 50tkr på att inte arbeta. Om alla arbetade så vore problemet löst. Nu vill folk vara arbetslösa. Om alla bara gick till sitt fucking jobb så gick arbetslösheten ner. Lösningen måste vara att plocka bort alla avgifter. Subventionera löner så att företagen har råd att anställa. Svenska löner behöver ner minst 75%. Att gå ner i tid som S föreslår är jävla fantasier. Istället behöver vi gå upp till 48h arbetsvecka för att lösa produktiviteten i det här jävla landet. Andra länder ligger inte på latsidan. Kina har inte blivit en världsledande makt genom att kasta bidrag på folket och sänka arbetstider. Där får man fanimej göra rätt för sig eller förtvina. Satsa mer på företagen. Skattefritt under 5år och sedan utvärdera hur mycket mer pengar som genererats i välfärden genom att företagen växer. Semester måste bli mer flexibelt så att inte hela landet stannar varje juli.

Vi som arbetar ska jobba mer samt jobba tills vi dör för att parasiterna ska gå på sina bidrag.

Nej det behövs verkligen ses över med alla bidrag.
Citera
2026-07-13, 22:15
  #278
Medlem
Greatwhitesharks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Jag fetade det avgörande, eftersom det också gäller för de flesta andra politikområden. Det finns helt enkelt ingen politik, Tidö-regeringen har under fyra långa år vid makten inte klarat av att ta fram sammanhängande politik, och (för att upprepa mig själv) det gäller majoriteten av politikområdena.

Och det är visserligen ett enormt misslyckande, men framförallt är det en enorm inkompetens.

2022 tog de över ett Sverige i totalt förfall med Europas högsta kriminalitet, de har gjort ett kanonjobb med konsekvenser och skärpt krav på invandring vilket S och MP tydligt vill ändra tillbaka,
Citera
2026-07-13, 22:15
  #279
Moderator
T-80Us avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Katki
Nuvarande regering har totalt misslyckats med arbetsmarknaden, arbetsmarknadspolitiken, arbetsförmedlingen, åtgärder för att bryta arbetslösheten. Nu närmar vi oss hela 10% arbetslöshet!

Men nuvarande regering saknar helt svar. Man har totalt ignorerat arbetsmarknadspolitiken under dessa 4 år, man har istället slaktat stödet, utbildningarna och akassan.

Fakta:

2026: 9,4% = 549.000 arbetslösa. (Senaste siffran)
2022: 6,5% arbetslösa. (September 2022)

https://www.ekonomifakta.se/sakomraden/arbetsmarknad/arbetsloshet/arbetsloshet_1212507.html

- Fungerar det bra att ignorera arbetsmarknadspolitiken i 4 år? Att inte satsa på något och att enbart försämra stöd och insatser?

- Fungerar det bra att slå på och straffa dom kraftigt ökande antalen arbetslösa?

Vad du menar är att det är dåligt att nuvarande styre inte satsat ännu mer på innehållslösa "utbildningar" och diverse låtsasjobb där arbetslösa kan gömmas för statistiken, samt bidrag. Oändliga mängder bidrag.

Jag vet inte om jag håller med.

Statistiken blir förvisso mycket bättre när man kan gömma tiotusentals arbetslösa invandrare i hittepåanställningar och meningslösa utbildningar, men jag föredrar en sämre statistik och en lösning på problemet istället för fortsatta Potemkinkulisser.
Citera
2026-07-13, 22:15
  #280
Medlem
AndersPersson99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Katki
Nuvarande regering har totalt misslyckats med arbetsmarknaden, arbetsmarknadspolitiken, arbetsförmedlingen, åtgärder för att bryta arbetslösheten. Nu närmar vi oss hela 10% arbetslöshet!

Men nuvarande regering saknar helt svar. Man har totalt ignorerat arbetsmarknadspolitiken under dessa 4 år, man har istället slaktat stödet, utbildningarna och akassan.

Fakta:

2026: 9,4% = 549.000 arbetslösa. (Senaste siffran)
2022: 6,5% arbetslösa. (September 2022)

https://www.ekonomifakta.se/sakomraden/arbetsmarknad/arbetsloshet/arbetsloshet_1212507.html

- Fungerar det bra att ignorera arbetsmarknadspolitiken i 4 år? Att inte satsa på något och att enbart försämra stöd och insatser?

- Fungerar det bra att slå på och straffa dom kraftigt ökande antalen arbetslösa?

2020 - 2023: Pandemi
2022: Ryssland invaderar Ukraina
2021 - 2023: Massiv inflation
2023: AI börjar användas i stor skala
2026: Hormuzsundet stängs

Trådskaparen är en jävla idiot.

Senaste 6 åren har varit pissår som påverkat hela den globala ekonomin, inklusive Sverige. Länder som Tyskland har blivit helt snekramade nu senast med > 100 000 planerade uppsägningar.

Bara en retard tror det beror på Tidö. Med rödgröna hade det varit värre samtidigt som det fortfarande hade skjutits och bombads varje dag i Sverige.
Citera
2026-07-13, 22:18
  #281
Medlem
ForzaLeons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flashshit
Men vad är det för sossetroll som håller på i tråden?
Är ni helt tappade?
Arbetslösheten har legat konstant på 2-3% för etniska svenskar de senaste decennierna, övriga är oanställningsbara analfabeter som är här som valboskap för att rösta på sossarna.

Det är fakta.
Är man intresserad så kan man ställa frågan till Grok:

-Hur många etniska svenskar räknat i procent är arbetslösa 2026?

Svar:

Senast tillgängliga siffror för 2026:
Inrikes födda: Arbetslösheten ligger runt 3,5-4,8%.
Januari 3,7%, mars 3,5% och ca 4,8% för Q1 för åldrarna 20-65år.

Detta är alltså inrikes födda, inbegriper således även andra generationens invandrare!
Dessa siffror är från SCB. Utrikesfödda har typiskt 3-4ggr högre arbetslöshet än inrikes födda.
För etniska svenskar torde arbetslösheten vara runt 2-3% som den alltid varit.

AI måste vara döden för alla sossetroll....

Ja sossetrollen i tråden är riktiga parasiter.

Har de någonsin haft ett jobb?

Gick de ut ur gymnasiet med fullständiga betyg?

De sitter är och gråter ut då de inom kort säkert blir utförsäkrade.

Stackarna!
Citera
2026-07-13, 22:36
  #282
Medlem
HerrGickhans avatar
I maj 2021 var arbetslösheten 9,8 procent så den är ju lägre nu.
Citera
2026-07-13, 22:52
  #283
Medlem
Pansarbalks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AutDisceAutDiscede
Hur stor av denna ökning, om den stämmer, är av invällande art? Lägg upp ett diagram på denna invällning under samma tidsperiod så kan jag lova att det påvisar kausalitet ganska precist...
Låt oss anta att din hypotes stämmer (jag finner det osannolikt, men men), hur är det fortfarande inte ett misslyckande av regeringen och SD?
Citera
2026-07-13, 22:55
  #284
Avstängd
Graavargs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Greatwhiteshark
2022 tog de över ett Sverige i totalt förfall med Europas högsta kriminalitet, de har gjort ett kanonjobb med konsekvenser och skärpt krav på invandring vilket S och MP tydligt vill ändra tillbaka,

Nej, vad är det för vansinnig bullshit?

Tidö-regeringen har delvis förbättrat invandringslagstiftningen, men betydande delar av den nya lagstiftningen ramlade mellan brädorna eftersom den var så extremt klåpigt gjort.

Och "vandelslagstiftningen" (som trädde i kraft idag) kommer att leda till väldigt intressanta följder. Om Sverige inte släpper in människor med "dålig vandel" så är det förstås helt otänkbart att människor med dålig vandel ska kunna representera befolkningen i riksdag eller på kommunal nivå. För att inte tala om en massa samhälleliga poster och positioner, vi kan inte ha nämndemän med dålig vandel, och förstås inte ministrar heller. Helt otänkbart. Också ur den synvinkeln att om Sverige tillåter sig själva dålig vandel på det viset så håller ju inte motiveringarna för att tillämpa lagstiftningen gällande invandring. Eller rättare sagt, de motiveringarna håller bara för utpräglade rasister, men inte ur svensk grundlagssynvinkel.

Personligen tycker jag att det är bra med vandelsgranskning, jag ser väldigt gärna att alla svenskar med dålig vandel jagas bort från politiken och från alla viktiga poster i samhället. Personer med dålig vandel är ju, per definition, sådana som inte alls ska ha med sånt att göra.

Det blir förstås fråga om en större utrensning, men den är minsann behövlig. Kravet på god vandel innebär att en person ska “leva på ett hederligt och skötsamt sätt”, vilket bland annat inkluderar att följa svenska lagar, domstolsavgöranden och myndighetsbeslut. Vi blir äntligen av med alla lögner och halvlögner i politiken, för det är minsann inte hederligt att ljuga. Alla måste börja följa lagar som diskrimineringslagen och jämställdhetslagen, och hets mot folkgrupp är ju per definition dålig vandel eftersom det bryter mot svensk lagstiftning. Spännande, och det kan vi faktiskt tacka Tidö för.

Det bra som Tidö gjort för att bättre hantera svensk kriminalitet är att man har förbättrat det internationella samarbetet och delvis skärpt straffen. Nu behöver man bara rätta till straffskalan för alla andra brott så att de matchar den nya nivån.

Men folkhälsan, sjukvården, skolan, arbetslösheten, energiförsörjningen, statens ekonomi, utrikespolitiken, EU-politiken, naturen, klimatet, den svenska kulturen... listan på politikområden där absolut inget vettigt gjorts är väldigt lång. Här kan du se alla de svenska politikområdena på regeringens egen sajt, och fundera över för vilka alla av dessa det finns någon fungerande Tidö-politik, eller ens någon Tidö-politik överhuvudtaget: Regeringens politik.

Invandringen kanske är det viktigaste för just dig, men det är en pytteliten del av det som en svensk regering ska klara av att hantera...
Citera
2026-07-13, 22:59
  #285
Medlem
ForzaLeons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pansarbalk
Låt oss anta att din hypotes stämmer (jag finner det osannolikt, men men), hur är det fortfarande inte ett misslyckande av regeringen och SD?

*skrattar*

Låt oss anta att din hypotes stämmer (jag finner det osannolikt, men men)

Det räckte med den starten för att dig.

Misslyckande?

Förklara vad som är misslyckat gärna.

Vad skulle regeringen med SD gjort för att vända skutan rejält under denna mandatperiod.

AfS kanske har bra förslag enlig dig, ingår det gaskammare?
Citera
2026-07-13, 23:01
  #286
Medlem
Pansarbalks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ForzaLeon
*skrattar*

Låt oss anta att din hypotes stämmer (jag finner det osannolikt, men men)

Det räckte med den starten för att dig.

Misslyckande?

Förklara vad som är misslyckat gärna.

Vad skulle regeringen med SD gjort för att vända skutan rejält under denna mandatperiod.

AfS kanske har bra förslag enlig dig, ingår det gaskammare?
Intr släppt in människor som går direkt till arbetslöshet?

Var det någon som tvingade dem?
Citera
2026-07-13, 23:02
  #287
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Katki
Du tror arbetslösheten kan gå ner i sista siffrorna för juli till 6,5% eller så?

Det lär ligga still eller öka snarare i verkligheten. Slutresultatet lär bli kring dessa 9,4% naturligtvis då inget väntar som kan ändra detta närmaste månaden eller ett par månader innan valdagen.
Du jämför alltså siffran för september 2022 (efter 8 år med sosseregering) med siffran för maj 2026 (efter 3 år och 8 månader med borgerlig regering).

Låt oss titta på en annan tidsperiod. Sossarna bildade regering 2014. Hur såg det ut efter att de hade suttit nästan TVÅ mandatperioder? Liksom dig jämför jag september vid maktskiftet med maj strax innan ett Riksdagsval.

September 2014: 7,3%
Maj 2022: 8,5%

Hoppsan! Arbetslösheten var högre efter 7 år och 8 månader med sosseregering.

Arbetslösheten har inte särskilt mycket att göra med vilken regering vi har. Ett exportberoende land med 10M invånare är helt i händerna på den internationella konjunkturen. Men det är nog överkurs för sossar.
Citera
2026-07-13, 23:03
  #288
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Katki
Nuvarande regering har totalt misslyckats med arbetsmarknaden, arbetsmarknadspolitiken, arbetsförmedlingen, åtgärder för att bryta arbetslösheten. Nu närmar vi oss hela 10% arbetslöshet!

Men nuvarande regering saknar helt svar. Man har totalt ignorerat arbetsmarknadspolitiken under dessa 4 år, man har istället slaktat stödet, utbildningarna och akassan.

Fakta:

2026: 9,4% = 549.000 arbetslösa. (Senaste siffran)
2022: 6,5% arbetslösa. (September 2022)

https://www.ekonomifakta.se/sakomraden/arbetsmarknad/arbetsloshet/arbetsloshet_1212507.html

- Fungerar det bra att ignorera arbetsmarknadspolitiken i 4 år? Att inte satsa på något och att enbart försämra stöd och insatser?

- Fungerar det bra att slå på och straffa dom kraftigt ökande antalen arbetslösa?

Nuvarande regering bryr sig bara om att göra rika rikare, splittra arbetarrörelsen emot varandra & försämra tryggheten för dom som har arbete.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in