Citat:
Ursprungligen postat av
Flaskhalsat
Suck, det finns absolut inget som helst syfte att under några som helst omständigheter spendera tid, pengar eller energi på att placera ett vapen än mindre ett vanligt konventionellt vapen i rymden.
Citat:
Ursprungligen postat av
frange
Du kunde inte ha mer fel.
Tror du någon militärmakt i världen skulle säga nej till möjligheten att kunna lasra/bombardera en fiende från rymden, i stil med en death ray eller Rods from God (som slår ner likt en asteriod på målet) - om de erbjöds möjligheten? Vad skulle Moskva göra om hela Kreml plötsligt blir lasrad till glas från rymden?
Dessutom är det inte direkt skitlätt att skjuta ner en satellit - så hur skulle fienden värja sig?
Citat:
Ursprungligen postat av
Melange5738
Nej, definitionen av massförstörelsevapen är ganska klar för alla normala människor.
Okej, ska vi reda ut detta en gång för alla så tråden slipper snurra kring irrelevanta ting?
Flaskhalsat har delvis rätt och det finns ingen poäng med att placera ut vapen i rymden som är
ägnade för mål på marken som inte är "massförstörelsevapen" och varje sådant vapen blir nästan med nödvändighet ett massförstörelsevapen oavsett.
Outer space treaty från 1967 definierar självt inte vad som avses med "massförstörelsevapen" och det finns heller ingen enhetlig, allmänt gällande internationell definition. Det är generellt införstått att kärnvapen, radiologiska vapen, kemiska vapen och biologiska vapen ingår, men detta är så att säga vapen som
alltid ingår. USAs försvarsdepartement definierar termen vidare som vilket vapen som helst som kan orsaka massförstörelse och nämner explicit högexplosiva ämnen (dvs konventionella bomber). "Center for the Study of Weapons of Mass Destruction" från amerikanska nationella försvarshögskolan har en hel skrift om definitionen som återfinns här:
https://ndupress.ndu.edu/Portals/68/Documents/occasional/cswmd/CSWMD_OccationalPaper-8.pdf
Hur Israel definierar det vet jag inte heller, annat än att CBRN naturligtvis bör ingå som allra minst. Edit: Notabelt är också att de första definitionerna kom före vätebomber och i synnerhet laser, men försökte täcka upp genom att inkludera vapen som är på något vis jämförbart med atombomber, kemiska vapen och biologiska vapen. I annan juridisk kontext utanför det militära, har ju privatpersoner åtalats för att ha gjort något med "massförstörelsevapen" där det handlar om konventionella sprängmedel eller liknande. Kontentan är, det är svårt att se att något som är placerat i rymden och kan slå mot mål på marken, vore något utanför detta. Men det är också en red herring, eftersom tråden (antagligen) inte handlar om dessa till att börja med, utan rymdbaserade vapen mot mål i rymden.
Det Outer space treaty tillåter är vapen i rymden för mål
i rymden (eller snarare, inte tillåter men förbjuder inte explicit) och laser mot markmål från rymden förefaller vara en trådsanning och inte vad nyheten avser. Som t.ex. Flaskhalsat noterar är sådana vapen helt opraktiska och jag kan ju notera att ett hypotetiskt "fungerande" sådant skulle nog kvala in som "massförstörelsevapen" enligt alla normala definitioner. Nej, laservapen i rymden används med fördel mot mål i rymden. Till skillnad från atmosfären med sin hopplösa dämpning (som begränsar laservapen till fåtals kilometer vid markytan) är fri sikt med laser i vakuum ett tänkbart sätt att bekämpa ballistiska robotar. Men laservapen brukar vara mer något man pratar om och som föreslås än vad som faktiskt visar sig vara vettigt i slutändan.
"Rods from God" skulle solklart också vara ett massförstörelsevapen men detta är också ett fantasivapen. Energin som kan fås ur ett sådant är mindre (p.g.a. förluster) än energin som behövs för att lyfta upp något dylikt, så har man den förmågan är det billigare, vettigare och snabbare att helt enkelt bygga ICBMs med motsvarande förstörelseförmåga. Den kinetiska energin överstiger inte den potentiella energi som behövs för att lyfta upp vapnet och har man det baserat på marken har man större frihet att inte behöva ta hänsyn till bana och tidpunkt för en attack. Det finns ett undantag här, man kan använda gravitationsslungor för att få högre kinetisk energi, men det kräver alltså dels att vapnet får resa fram och tillbaka i solsystemet för att slunga runt valfria himlakroppar (inklusive jorden självt), dels har man ingen kontroll över hur man ska få ner vapnet. Det vore att bygga upp något med en decenniums framförhållning bara för att upptäcka att när man behöver det, så är det bara typ Indiska Oceanen man kan träffa eller något sådant.
Så, summa summarum:
* Det strider inte explicit mot Outer Space Treaty att placera ut t.ex. laservapen i rymden.
* Dessa (laser)vapen kan bara användas mot annat i rymden, annars har vi
förmodligen 1) ett synnerligen ineffektivt vapen och 2) av nödvändighet ett massförstörelsevapen enligt många vanliga definitioner
* Rods from Gods är inte ett praktiskt vapen, och kommer aldrig bli det i en strid mellan två parter på samma himlakropp av rent krassa skäl från orbital mekanik.
Ur detta kan förstås att det Israel avser göra är att placera ut defensiva vapen för att skydda mot ballistiska robotar och dylika vapen har också offensiva användningsområden i egenskap av ASAT.
Kommer det att bli något av detta? Troligtvis inte, eftersom för samma pengar kan man få bättre verkan i fråga om markbaserade antiballistiska vapen, inklusive ASAT-förmåga (som jag har för mig Israel dessutom redan demonstrerat¹).
1) Praktiskt, dvs. I själva verket är anti-satellitvapen inte så där jättesvåra som det framstår. Att bara ett fåtal länder som USA, Ryssland, Kina och Israel (har jag för mig iaf) demonstrerat förmågan beror på att man skapar så mycket oreda i rymden att man gärna bara går mot väl avvägda självägda satelliter som inte skitar ner omgivningen alltför mycket.