Citat:
Ursprungligen postat av
Vatos.Locos
Sedan jag kan minnas så har jag alltid haft sås på pizzan. Att inte köpa med en burk sås från pizzerian känns omöjligt. Det ger pizzan en extra kick helt enkelt. Och de fyra såserna som är populärast känner jag funkar till allt. (Stark/Mild kebabsås, Vitlökssås och Bea).
Men när jag ser klipp från Amerika och Italien tex så verkar ingen använda sås till. I italien känns det som man skulle få stryk om man frågade efter bea.
Har ni någon pizza som ni inte använder sås till? Eller äter folk en vesuvio som den är? Blir det inte ''torrt''?
Det är hyfsat vanligt i USA att ha sås till pizzan, men de kör med ranch. Det enda undantaget är nog New York och närliggande ställen där amrican-italianfolket dominerar pizzakulturen.
Sen är det inte jättelänge sedan som det inte fanns sås att köpa till i Sverige. Det är väl nånstans kring sent 90-tal som oxfilépizzan med bea dök upp och kebabpizzan, runt samma veva som texmex-pizzorna uppfanns. Sen dröjde det ytterligare några år innan folk började be om bea och vitlökssås till andra pizzor och pizzabagarna insåg att det går att sälja sås på burk.