Citat:
Ursprungligen postat av
Antistalk
Det fetade:
Har SL fullskaligt invaderat din bostad menar DU? Kork!
Det du fetade var sarkasm, om det nu måste påpekas.
Men om det värsta du kunde hitta från nattens attacker mot Kiev var att några spårvagnar förstördes när dom stod i depå, så känns det lite väl hysteriskt att börja skrika om krigsbrott. Bara det jag säger.
Azov-grabbarna gjorde värre saker i Donbas en vanlig måndag, från 2014 och framåt.
Citat:
Ursprungligen postat av
bema56
Ha ha! Ni rysshoror verkar se drönarfabriker överallt! Försök att förstå att såna är garanterat bättre skyddade än i ett spårvagnsgarage. Snacka om efterblivna fantasier...
Fast kom igen nu. Det är rätt rimligt att dom antagligen användes för nåt militärt syfte. Annars finns det mål av högre värde att bomba, tex energiinfrastruktur. Det är ju lite samma sak med dom här Nova Poshta terminalerna. Om dom bara skeppade billigt krimskrams från Temu så skulle dom knappast varit värda att bombas. Kryssningsrobotar är inte gratis.
Och varför skulle drönarlogistik vara "bättre skyddad" menar du?
Tydligen kan Ukraina nu göra av med uppåt 10.000 drönare per dygn, av olika typ. Dom flesta drönare är billiga per enhet, men måste hanteras i stor volym. Och man kanske också vill ha en reserv som består av lite mer än ett enda dygns förbrukning. En logistisk utmaning helt enkelt.
Alla dessa drönarna måste importeras (kompletta eller i delar), mellanlagras, transporteras, slutmonteras, mellanlagras igen, transporteras igen, osv.
Hur sköter man slutmontering och mellanlagring, annat än tillgängliga befintliga verkstäder, och tillgängliga befintliga lokaler med lastkaj och stort lagerutrymme? Där skulle en spårvagnsdepå funka väl för båda ändamålen.
Vilken typ av lokaler tror du själv att Ukraina använder för tillverkning/montering och lagring av drönare?
Nu skrev jag inte att det måste varit just drönare som var det militära målet. Kan lika gärna varit nån annan typ av militär produktion eller lagring. Men det är fullt tänkbart.