Citat:
Ursprungligen postat av
Limstavar
Detta bygger på dubbelmoralen i att se sex/intimitet som ett mindre legitimt behov än att tjäna tusentals kronor i timmen. Att en människa inte får till en tillfredställande lön är inte någons fel, det är nämligen inte någon, eller någon grupps ansvar, att försörja dig. Det är alltså inte del av något förtryck om du går hungrig eller måste överleva på undermålig mat under dåliga boende förhållanden (vilket förvisso inte ens är fallet i Sverige), för ingen är skyldig dig pengar. Det är inte heller någons fel om du väljer att sälja sex för att få ekonomin att gå runt, eller för att finansiera ett drogmissbruk du själv försatt dig i.
Där ditt tänk går fel från början är din selektiva syn på lidande och utsatthet beroende på hur det tar sig uttryck. Där du för vissa grupper ser utsatthet som ett bevis för strukturellt förtryck, och för andra som ett bevis för individuella tillkortakommanden - baserat på en identitetspolitisk mall som är allt annat än objektiv.
Att påstå att sexköpslagen finns till för att motverka exploatering inom sexbranschen är helt fel, eftersom den bidrar till exploatering och en oreglerad farligare verksamhet. Det är som sagt även dubbla måttstockar att förbjuda en hel bransch baserat på missförhållanden i den, när man inte förbjuder andra branscher där missförhållandena är större och mer utbredda. Det är också fel att lägga skulden på kunderna, det är ju inte kundernas fel att en arbetare exploateras, och det är rent hyckleri att tillämpa denna logik selektivt och godtyckligt baserat på bransch, i stället för att konsekvent se till den faktiska exploateringen som individerna som berörs utsätts för.
Trams. Sex är inte livsnödvändigt som ex att äta, eller ha nånstans att sova utan att frysa ihjäl.
Och jo, lever man som kvinna i ett samhälle där man förbjuds ex. utbildning, att arbeta eller behålla sina egna pengar för att man är kvinna, så kan man definitivt skylla detta på något/ någon.
Om män i världen hade tvingats leva under oskuldsnorm, som för övrigt många kvinnor fortsatt tvingats till på många platser, dvs det hade varit förbjudet för män ha sex, så skulle du kunna sitta här och gnälla...men sorry, finns inga sådana förbud i Sverige.
Och jo det är just kundernas fel att människor exploateras i div. av sexindustri. utan alla dessa sexköpare överallt så hade vi inte haft problemen.
och aldrig tänkt på vad det innebär i längden att så pass många kvinnor i världen, vare sig de nu tvingas av andra eller gör det frivilligt, har sex på andras villkor, emot sin egen sexualitet? Hur sexuellt fungerande tror du dessa kvinnor blir efter vart?
Lägg sen till alla kvinnor som drabbats av sexuellt våld generellt...hur sexuellt fungerande blir de?
Lägg sen till alla kvinnor som blivit fostrade i en kultur där kvinnlig sexualitet ses på som det fulaste, äckligaste, värsta man kan tänka sig en kvinna ska vilja ha, hur fungerande blir de?
Kanske finns det rätt goda skäl till att utbudet av sexsamtyckande kvinnor tydligen är så mycket lägre än dito män.
och kanske borde ansträngnignarna istälelt ligga där, istället för det nonsens du skriver i din TS.