Citat:
Ursprungligen postat av
dicates
Nej jag rekommenderar ingen att börja med intravenöst alls.. men om man nu har bestämt sig att inta intravenöst trots alla rekommendationer att inte göra det så kan man lika gärna ge ett tips ifall det värsta händer. Jag förespråkar inte någon att testa droger då det är lätt att man provar andra droger osv..
Så för att prata klarspråk -> Jag rekommenderar ingen att prova någon drog -> vill dom det trots allt ger jag gärna tips om hur det fungerar samt vilka droger som man bör ha nära till hands samt varför, samt berätta riskerna med att blanda droger..
Ber om ursäkt om jag lät syrlig, det var nog som svar på "facepalmen".
Men nu pratar du om (information om) harm reduction, och det är självklart något allmänt bra.
Misstaget du gör är ju dock att blanda ihop psykedelia med droger/knark. Det finns en grov skillnad, och det är att inget knark är nyttigt för kroppen. Samtidigt är all klassisk psykedelia (plus LSD, och delvis ketamin) just nyttigt för kroppen. Något de folk som brukat det i ceremoniella sammanhang genom långa tider alltid vetat, och något som bevisats på senare år när forskning tillåtits igen. Därav uppstår en viss begreppsförvirring.
Det finns vääldigt många människor som skulle må bra av psykedelia en gång eller sju i livet. Och det är rimligt att förespråka det för en stor del av dem, folk som kämpat länge med depression t.ex.
Nära två miljoner svenskar äter psykofarmaka. Och det är inte för att det funkar så bra, utan snarare tvärt om. En medicin blir man frisk(are) av. Det är inte något man ska ta varje dag i många år eller resten av livet. Då är det dålig medicin. Många av dessa skulle kunna få god hjälp att bli substansfria, och må bättre (ffa genom att förändra sin livsstil) genom psykedelia taget en enda gång, eller en gång per år eller så
Samtidigt är det
ingen som skulle må bättre i längden av knark. I stunden ja, men det är på bekostnad av ens framtid. Så självklart går ingen runt och rekommenderar folk att testa t.ex opiater eller benzo om man har nån heder i kroppen (som t.ex vårdapparaten saknar generellt). Det ser man faktiskt sällan.
Så du har delvis rätt. Har man tänkt försöka "knarka" t.ex LSD så är man nog redan en bland(miss-)brukare, och då kanske det är rimligt att ha med sig "en blå", men då är man som sagt in for a rude awakening.
Men flertalet som nu intresserar sig för psykedelia, efter att "katten kommit ut ur lådan" och information om dess helande egenskaper spridits på bästa sändningstid sedan flera år, är folk som aldrig använt knark. Och då är det oansvarigt att blanda in det öht.