2026-07-05, 17:53
  #571945
Medlem
Europa har lyckligtvis lärt av historien och startar inte gärna krig igen. Däremot var de naiva och trodde att Ryssland plötsligt blivit good guys när de bytte namn från Sovjet.
Citera
2026-07-05, 17:55
  #571946
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chillgren
Även Pokrovsk är fortfarande inte under rysk kontroll.

Hur många månader har det gått sedan Kreml påstod att staden var under rysk kontroll? Snart ett år sedan?? Strunt samma, det går inte att ta ett enda ord från ryskt håll på allvar.

Gregg skrev en rapport om läget där för några dagar sedan. Pokrovsk är ännu en gråzon där ryssen fortsätter malas ner i köttkvarnen.
https://www.facebook.com/100051080026232/posts/1601334244912561/?app=fbl

Precis vem kommer inte ihåg Kupiansk som bunkerdvärgen påstod de hade erövrat när Ukraina kickade ut dem
Citera
2026-07-05, 18:06
  #571947
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fotboll.Guld
Europa har lyckligtvis lärt av historien och startar inte gärna krig igen. Däremot var de naiva och trodde att Ryssland plötsligt blivit good guys när de bytte namn från Sovjet.

När muren och Sovjet löstes upp trodde vi i väst att "de är som vi" men si, så var det tydligen inte. Inte ens 30+ år med Internet-access och allt annat från väst verkar de ha ändrats sig speciellt mycket. Innerst inne hoppas jag fortfarande att det bara är toppskiktet som är så jävla dumma i huvudet.
Citera
2026-07-05, 18:22
  #571948
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chantre
Gav ju även sken av att han besökte en bunker ute i krigszonen. Visade sig vara en tv studio.

Iscensatt maskerad där clownen Putin lekte militär i sin maskerad-uniform och blåljög i sedvanlig ordning. Är det någon psykstörd putin-runkare på flashback som vet varför clownen Putin har på sig den fåniga uniformen? Putin är en politiker som aldrig ens gjort värnplikten eller tjänstgjort i ryska apornas armé. Har ryska diktaturen sjunkit så lågt att diktatorn Putin leker maskerad och clownar sig inför omvärlden?

ISW rapporterar:

Rysslands president Vladimir Putin hävdade sent den 3 juli att ryska styrkor hade intagit Kostjantynivka, i strid med alla tillgängliga bevis för den verkliga omfattningen av de ryska framryckningarna i staden.

Putin iscensatte sannolikt mötet med sina befälhavare sent den 3 juli, åtminstone delvis för att påverka västerländsk mediebevakning av kriget under helgen, särskilt helgdagen den 4 juli i USA.


"Källa: Institute for the Study of War”

https://understandingwar.org/research/russia-ukraine/russian-offensive-campaign-assessment-july-3-2026/


Rysslands president Vladimir Putin använde ett iscensatt möte med flera ryska befälhavare den 3 juli för att göra kraftigt överdrivna påståenden om ryska framryckningar som inte stämmer överens med verkligheten på slagfältet, i syfte att konstruera en berättelse om kontinuerliga ryska militära framgångar.

Putin träffade den ryske generalstabschefen Valery Gerasimov, befälhavaren för den ryska norra styrkgruppen, generalöverste Jevgenij Nikiforov, befälhavaren för den södra styrkgruppen, generalöverste Sergej Medvedev, och andra ryska befälhavare kvällen den 3 juli. Putin upprepade sina konsekventa påståenden om att ryska styrkor erövrade hela Luhansk oblast och fortsätter att avancera längs hela frontlinjen. Gerasimov hävdade att de ryska styrkorna avancerar snabbast inom ansvarsområdena för den ryska norra styrkgruppen (Sumy oblast och norra Charkiv oblast) och den östra styrkgruppen (riktningarna Oleksandrivka och Huljaipole) – särskilt inte där den primära ryska offensiven är i Donetsk oblast.

Ryska befälhavare gjorde en rad överdrivna påståenden om de ryska styrkornas positioner i förhållande till den faktiska och påstådda frontlinjen i Ukraina, vilket visar i vilken utsträckning den ryska militära ledningen är frånkopplad från själva slagfältet.



Putin, ryska befälhavare och det ryska försvarsministeriet (MoD) framförde en rad andra påståenden om beslagtagande av mindre bosättningar i ett antal frontlinjesektorer under och efter mötet den 3 och 4 juli, troligen i ett försök att överbelasta informationsutrymmet och göra det svårare att motbevisa dem.

Putin framförde liknande påståenden om överdrivna ryska närmanden till Kremljournalisten Pavel Zarubin i en noggrant iscensatt intervju den 28 juni. Putins och den ryska militärledningens överdrivna påståenden om rysk slagfältsprestation är en del av den pågående ryska kognitiva krigföringsberättelsen som försöker framställa en rysk seger i Ukraina som oundviklig och ukrainska frontlinjer som kollapsande. Putin och de ryska befälhavarna använde också mötet den 3 juli för att falskeligen hävda beslagtagandet av Kostyantynivka och början på fallet av det ukrainska försvaret längs fästningsbältet i Donetsk oblast. ISW bedömde tidigare att ryska styrkor enligt uppgift led cirka 1 298 dödsfall per kvadratkilometer de erövrade eller infiltrerade i juni 2026, och med den takten skulle ryska styrkor förlora 6 574 590 soldater vid erövringen av de återstående 5 065,17 kvadratkilometerna av Donetsk oblast.



Putin och andra ryska militärbefälhavare upphöjde kraftigt den påstådda beslagtagandet av Kostyantynivka den 3 och 4 juli. Det ryska försvarsministeriet, militärbefälhavare, högt uppsatta Kreml-tjänstemän och flera Kreml-samordnade milbloggare och informationsröst förstärkte i stor utsträckning Putins påståenden om att ha beslagtagit Kostyantynivka den 3 och 4 juli.

Flera ryska befälhavare, inklusive befälhavaren för den södra styrkgruppen, generalöverste Sergej Medvedev, och befälhavaren för den ryska 6:e motoriserade gevärdivisionen, överste Alexander Kartakavin, den 3 juli och den ryske chefen för generalstabens huvudoperationsdirektorat, generalöverste Sergej Rudskoj, den 4 juli, hävdade att ryska styrkor har fortsatt sin offensiv bortom Kostyantynivka och nått de södra och sydöstra utkanterna av Oleksiyevo-Druzhkivka i nordväst. Putin fick rapporter från Kartakavin och befälhavaren för den ryska 4:e separata motoriserade gevärbrigaden, generalmajor Anton Grunis, om hur ryska styrkor genomförde operationer för att beslagta Kostyantynivka. Grunis och Kartakavin framförde detaljerade påståenden om att anfallsenheter från enskilda motoriserade gevärbataljoner intog specifika landmärken i Kostyantynivka, inklusive fabriker, kyrkor och stadsdelar. Den ryska militärledningen ägnade en betydande del av mötet åt dessa subtaktiska rapporter, sannolikt för att framställa ryska styrkor som kapabla att avancera under förhållanden av stadskrigföring och för att sola sig i den informativa segern av den påstådda intagandet av Kostyantynivka. Dessa ryska påståenden överensstämmer dock inte med ryska styrkors historiska framryckningsmönster.

ISW observerar vanligtvis geolokaliserade bilder av ukrainska attacker mot ryska positioner i områden där ryska styrkor har avancerat, men ISW ​​har inte observerat sådana bilder av attacker mot ryska styrkor i alla delar av staden. Ryska källor, inklusive försvarsministeriet, publicerade stora mängder bilder av enskilda eller små grupper av ryska soldater som står i eller håller upp flaggor i och nära Kostyantynivka den 3 och 4 juli och under de senaste veckorna, särskilt för att motsvara försvarsministeriets påståenden om framryckning. Denna filminspelning bevisar inte att ryska styrkor har avancerat, eftersom filmen ofta är kortklippt, vilket döljer ryska positioner eller soldaternas öden i filmen. ISW har inte heller observerat filminspelningar som tyder på att ryska styrkor har använt fordon, granatkastare eller rörartilleri inom staden, vilket skulle tyda på att ryska styrkor utövar en större grad av kontroll i staden. Nyligen publicerade ukrainska uttalanden stöder avsaknaden av observerade bevis för en ihållande rysk närvaro i hela staden. Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och Ukrainas östra operativa kommando avfärdade uttryckligen de ryska påståendena om att de intog Kostjantynivka den 4 juli. Ukrainska militära källor har angett att det finns cirka 100 och högst 250 ryska trupper inom Kostjantynivka i mitten av juni och att ukrainska styrkor fortfarande var fler än ryska trupper i staden den 23 juni – uttalanden som överensstämmer med det observerade mönstret av attacker mot ryska och ukrainska positioner i staden och inte överensstämmer med ryska påståenden om beslagtagande. Putins högre militära befälhavare, slagfältsbefälhavare och ryska milbloggare fortsatte att hävda att ukrainska styrkor fortfarande hade positioner i Kostyantynivka den 3 och 4 juli, vilket ytterligare undergräver det ryska anspråket.



Putin och andra ryska tjänstemän använder den påstådda erövringen av Kostyantynivka för att hävda att fästningsbältet och resten av Donetsk oblast kommer att falla inom kort. Putin betonade särskilt vikten av Kostyantynivka för att påskynda erövringen av resten av Donetsk oblast och dess industriella kapacitet. Rysslands säkerhetsråds vice ordförande Dmitrij Medvedev hävdade att erövringen av Kostyantynivka är en viktig prestation för att fullborda Rysslands krigsmål.

Ryska styrkor infiltrerar alltmer i Kostyantynivka och kan fortfarande komma att erövra det, men dessa infiltrationer kommer inte att göra det möjligt för ryska styrkor att uppnå ett snabbt operativt genombrott mot resten av fästningsbältet eller hela Donetsk oblast. Den ryska vår-sommaroffensiven 2026 har hittills inte gett operativt betydande resultat, och den ryska offensiven mot Kostyantynivka kommer sannolikt att kulminera om och när ryska styrkor lyckas inta staden. Ryska styrkor kommer sannolikt att fortsätta att lida betydande förluster för minimala vinster i sina ansträngningar mot Kostyantynivka, Lyman och på andra håll i Donetsk oblast.





Det ryska försvarsministeriet och andra ryska källor publicerar stora mängder filmmaterial som kan vara AI-modifierat för att falskeligen bekräfta ryska överdrivna påståenden och komplicera verifiering av individuella filmmaterial.

...
Dessa videor är en del av Kremls systematiska kognitiva krigföringsinsats för att förstärka ryska framryckningar med hjälp av överdrivna påståenden om vinster och infiltrationsuppdrag för att falskeligen framställa frontlinjen som kollapsande, i strid med alla tillgängliga bevis.


"Källa: Institute for the Study of War”

https://understandingwar.org/research/russia-ukraine/russian-offensive-campaign-assessment-july-3-2026/
__________________
Senast redigerad av Snyggast.i.Speedo 2026-07-05 kl. 18:32.
Citera
2026-07-05, 18:56
  #571949
Medlem
Tre dagar att ta Ukraina blev till tre dagar att tanka bilen
Citera
2026-07-05, 19:06
  #571950
Medlem
X3treams avatar
Om jag hade varit ryss hade jag börjat bunkra mat, funkar inte transportsystemet så kollapsar ju även matlogistiken. Kommer bli intressanta månader framöver om ukraina fortsätter att slå mot infrastrukturen.
Citera
2026-07-05, 19:06
  #571951
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
"ALLT GÅR ENLIGT PLAN" - ryske psykopaten Vladimir Putin

Gazprom rekryterar till "mobila brandstyrkor". Frågan är vad Gazprom ska ha med "mobila brandstyrkor" till när ryska "oövervinnerliga" luftvärnet skjuter ner alla drönare och missiler.


Vad vore en helt vanlig söndag i ryska diktaturen utan att ryska aporna tilldelade getknullaren Adam Kadyrov en hedersmedalj? 18-årige getknullaren, som orsakade en dödlig bilolycka, får en hedersmedalj från ryska diktaturens trafikinspektion. En helt vanlig dag för aporna i ryska diktaturen som måste krypa på alla fyra inför getknullarna i Kadyrov-klanen. Pinsamt.



Gazprom öppnar rekrytering för mobila brandstyrkor för att skydda sina anläggningar från drönare

Gazprom har nått en överenskommelse med försvarsministeriet om att skapa mobila brandstyrkor (MFT) som ska skydda företagets anläggningar, inklusive från drönarattacker, rapporterar Ekho Moskvy, med hänvisning till interna dokument från gasmonopolet. De som vill tjänstgöra i MFT:erna måste genomgå en läkarundersökning, en "grundlig urvalsprocess" och två månaders utbildning. De ska enligt uppgift skriva på ett treårigt kontrakt för tjänstgöring i mobiliseringsreserven

https://ru.themoscowtimes.com/2026/07/05/gazprom-otkril-nabor-vmobilnie-ognevie-gruppi-dlya-zaschiti-svoih-obektov-otdronov-a200015


I Chita och Voronezjregionen får veteraner från kriget i Ukraina nu tanka på bensinstationer utan att stå i kö

Veteraner från kriget mot Ukraina har börjat prioriteras vid bensinstationer i flera regioner i Ryssland. I Chita, huvudstaden i Zabaikalskij kraj, där bränslebristen är särskilt akut, får "veteraner från SVO" nu tanka sina tankar före kön vid BRK- och Kors-bensinstationer, enligt Chita.ru. Tidigare gällde sådana regler endast funktionshindrade personer i grupp I och II och deras följeslagare. Förutom direkta deltagare i kriget mot Ukraina är även deras familjemedlemmar berättigade till att gå förbi kön vid tankning. För att göra det måste de uppvisa lämpliga dokument.

"Nu finns det ingen plats för vanliga medborgare på dessa bensinstationer", "De har splittrat oss igen!" och "Välkommen till klassamhället", kommenterade invånare i Zabaikalskij kraj nyheten.


https://ru.themoscowtimes.com/2026/07/05/vchite-ivoronezhskoi-oblasti-uchastnikov-voini-vukraine-nachali-bez-ocheredi-zapravlyat-naazs-a20001 1


Kadyrovs son, som orsakade en dödlig bilolycka, fick en medalj från statens trafiksäkerhetsinspektion

Den tjetjenske ledaren Ramzan Kadyrovs 18-årige son, Adam, tilldelades jubileumsmedaljen "90 år av den statliga trafikinspektionen vid Rysslands inrikesministerium". Hans far tillkännagav detta på sin Telegram-kanal.

I januari orsakade Adam Kadyrov en dödlig olycka i Groznyj

Trafikpolisens medalj är minst den 23:e utmärkelsen Adam Kadyrov har fått sedan invasionen av Ukraina


https://ru.themoscowtimes.com/2026/07/05/vkremle-zayavili-chto-svo-prevratilos-vnastoyaschuyu-voinu-kogda-ukraine-nachal-pomogat-zapad-a20001 3
__________________
Senast redigerad av Snyggast.i.Speedo 2026-07-05 kl. 19:09.
Citera
2026-07-05, 19:13
  #571952
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av X3tream
Om jag hade varit ryss hade jag börjat bunkra mat, funkar inte transportsystemet så kollapsar ju även matlogistiken. Kommer bli intressanta månader framöver om ukraina fortsätter att slå mot infrastrukturen.

Ja helt rätt, hoppas Ukraina fortsätter hela året ut att slå mot logistiken då kommer kollapsen garanterat.
Citera
2026-07-05, 19:24
  #571953
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av monsterstalker
Tre dagar att ta Ukraina blev till tre dagar att tanka bilen
… och från en oändlig kö av militärfordon mot Kyiv i februari 2022 till oändliga bilköer till bensinmackar i Hela Ryssland 2026.

Ryssar kan det där med att köa, de har de fått träna på i alla tider. När kommer brödköerna tillbaka?
Citera
2026-07-05, 19:28
  #571954
Medlem
GundeSs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sinmandt
Ta de allierades bombningar av tysk petroleumindustri under WW2, vilket var deras tredje mest prioriterade mål, vilket försvårade för men aldrig slog ut Tyskland.

Det är stor skillnad på precisionen mellan en bomb under WW2 och en drönare. Många bomber hade nog svårt att träffa raffinaderiet (vilket är "jättestort"), medan drönaren kan slå ut den del som gör att de får större andel bensin (crackern), eller de specialdelar som gör att raffinaderiet fungerar överhuvudtaget. Dessa specialdelar är dessutom mycket svåra att ersätta.

Därför är jämförelsen meningslös. Så länge Ukraina klarar att hålla uppe attackerna kommer det vara bensinbrist i Ryssland och troligen brist på diesel också.
__________________
Senast redigerad av GundeS 2026-07-05 kl. 19:30.
Citera
2026-07-05, 19:31
  #571955
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Ryske militärbloggaren Romanov bekräftar för ryska folket att mytomanerna Putin och Gerasimovs iscensatta mytoman-show från en tv-studio - bara var ett scam, precis som Kupyansk-mytoman-showen


Konstantinovka = Kupjansk.

https://t.me/romanov_92/54456
Citera
2026-07-05, 19:33
  #571956
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snyggast.i.Speedo
"ALLT GÅR ENLIGT PLAN" - ryske psykopaten Vladimir Putin

Gazprom rekryterar till "mobila brandstyrkor". Frågan är vad Gazprom ska ha med "mobila brandstyrkor" till när ryska "oövervinnerliga" luftvärnet skjuter ner alla drönare och missiler.


Vad vore en helt vanlig söndag i ryska diktaturen utan att ryska aporna tilldelade getknullaren Adam Kadyrov en hedersmedalj? 18-årige getknullaren, som orsakade en dödlig bilolycka, får en hedersmedalj från ryska diktaturens trafikinspektion. En helt vanlig dag för aporna i ryska diktaturen som måste krypa på alla fyra inför getknullarna i Kadyrov-klanen. Pinsamt.



Gazprom öppnar rekrytering för mobila brandstyrkor för att skydda sina anläggningar från drönare

Gazprom har nått en överenskommelse med försvarsministeriet om att skapa mobila brandstyrkor (MFT) som ska skydda företagets anläggningar, inklusive från drönarattacker, rapporterar Ekho Moskvy, med hänvisning till interna dokument från gasmonopolet. De som vill tjänstgöra i MFT:erna måste genomgå en läkarundersökning, en "grundlig urvalsprocess" och två månaders utbildning. De ska enligt uppgift skriva på ett treårigt kontrakt för tjänstgöring i mobiliseringsreserven

https://ru.themoscowtimes.com/2026/07/05/gazprom-otkril-nabor-vmobilnie-ognevie-gruppi-dlya-zaschiti-svoih-obektov-otdronov-a200015


I Chita och Voronezjregionen får veteraner från kriget i Ukraina nu tanka på bensinstationer utan att stå i kö

Veteraner från kriget mot Ukraina har börjat prioriteras vid bensinstationer i flera regioner i Ryssland. I Chita, huvudstaden i Zabaikalskij kraj, där bränslebristen är särskilt akut, får "veteraner från SVO" nu tanka sina tankar före kön vid BRK- och Kors-bensinstationer, enligt Chita.ru. Tidigare gällde sådana regler endast funktionshindrade personer i grupp I och II och deras följeslagare. Förutom direkta deltagare i kriget mot Ukraina är även deras familjemedlemmar berättigade till att gå förbi kön vid tankning. För att göra det måste de uppvisa lämpliga dokument.

"Nu finns det ingen plats för vanliga medborgare på dessa bensinstationer", "De har splittrat oss igen!" och "Välkommen till klassamhället", kommenterade invånare i Zabaikalskij kraj nyheten.


https://ru.themoscowtimes.com/2026/07/05/vchite-ivoronezhskoi-oblasti-uchastnikov-voini-vukraine-nachali-bez-ocheredi-zapravlyat-naazs-a20001 1


Kadyrovs son, som orsakade en dödlig bilolycka, fick en medalj från statens trafiksäkerhetsinspektion

Den tjetjenske ledaren Ramzan Kadyrovs 18-årige son, Adam, tilldelades jubileumsmedaljen "90 år av den statliga trafikinspektionen vid Rysslands inrikesministerium". Hans far tillkännagav detta på sin Telegram-kanal.

I januari orsakade Adam Kadyrov en dödlig olycka i Groznyj

Trafikpolisens medalj är minst den 23:e utmärkelsen Adam Kadyrov har fått sedan invasionen av Ukraina


https://ru.themoscowtimes.com/2026/07/05/vkremle-zayavili-chto-svo-prevratilos-vnastoyaschuyu-voinu-kogda-ukraine-nachal-pomogat-zapad-a20001 3

Kan gissa att dom som går med i dom mobila brandstyrkorna inte kommer skydda anläggningar runt städer utan får helt enkelt bege sig mot fronten för att delta i den mobila köttkvarnen
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in