Text nr. 2 du länkar till heter inget mindre än "Endocrine disruptors, the increase of autism spectrum disorder and its comorbidity with gender identity disorder – a hypothetical association", är publicerad på Wiley online library den 27 september 2011 och uppdiktad av Susanne Bejerot, Mats B. Humle och Ann Gardner. Detta är faktiskt ingen regelrätt artikel utan klassas som "letter to the editor" eller grovt översatt, brev till redaktören. Den var rätt knapphändig, tre stycken totalt. Inte särskilt saftig i sitt innehåll heller, kort sammanfattat så handlar det om ungefär det här:
- Ftalater kan enligt refererade studier eventuellt kopplas till lekbeteenden som är mindre typiskt för pojkar, symtom av ADHD, och påverkan på personlighetsutveckling före födsel. Eventuell koppling till AST (autismspektrumstörning) om det förekommer luftburna ftalater inomhus vid tidpunkten för befruktning.
- Den numera ganska utkastade hypotesen om "the extreme male brain" tas upp. Kort och gott var idén att autistiska hjärnor var VÄLDIGT maskulina, vilket troddes leda till den totala avsaknad av empati man förr trodde autister hade. Numera är konsensus mer att hjärnans anatomi, som ju går att studera, inte var mer maskulin hos flickor med autism än flickor utan autism, och att empati visst är något som autister har, den tenderar bara att inte synas eller yttrar sig annorlunda.
- Individer med GID, gender identity disorder, har en 10 gånger högre sannolikhet att också ha AST jämfört med övriga befolkningen. GID är det som senare kom att döpas om till Gender Dysphoria i DSM-5 och Könsinkongruens i ICD-11.
Det var väl det, ungefär. Det avslutas med skribenternas hypotes om att ämnen i miljön kan vara en bidragande faktor till den ökning av AST-diagnoser man observerat. Även om könsdysfori nämns, så har det inte med hormonstörande ämnen i miljön att göra, utan det är en (1) mening som nämner något som alls har med könsIDENTITET att göra. I samma stycke, som har huvudfokus autism, tas upp avvikelser i beteende, hormonnivåer, anatomi och könsUTTRYCK, i relation till vad man förväntar sig för det könet personen har rent biologiskt.
"Detta visar forskning:" - TS, raden ovanför de tre första länkarna, inklusive den jag precis skrev om i de två styckena ovanför. Men text nr. två är inte en forskningsartikel och påstår sig inte ha någon evidens för något, de tar upp en MÖJLIG bidragande faktor som de tycker ska undersökas vidare, med lite underbyggande av sex studier som de refererar till. Den sammanfattar liiite av vad man då visste och hade forskat sig fram till, men bringar inget eget utom nyfikenhet. Nyfikenhet som säkert besvarats någorlunda basalt under de nästan 15 (!) år sedan detta publicerades. 15 år är lång tid inom forskningsvärlden, särskilt när det gäller nyare, mindre utforskade ämnesområden som man inte hunnit börja peta i. Det blir mycket gör om, gör rätt, när det är i sin linda.
Den tredje artikeln då? Den ligger på Pubmed, heter "Early developmental actions of endocrine disruptors on the hypothalamus, hippocampus, and cerebral cortex", publicerades den 26 juli 2011. Författarna är Anne-Simone Parent, Elise Naveau, Arlette Gerard, Jean-Pierre Bourguignon och Gary L Westbrook. Det är en översiktsartikel, den tittar alltså på redan utförd forskning. Ooooch den konstaterar inte särskilt mycket relevant till oss idag, den konstaterar inget nytt heller egentligen. Påverkan på olika delar av hjärnan som skulle kunna anses oväntade baserat på könet tas upp, men återigen, de avhandlar inte något i närheten av HBTQ, om du inte vill räkna in intersexförändringar om man återigen gör begreppet så brett att det tappar all ursprunglig mening.
Fjärde länken! Den leder till "Atrazine induces complete feminization and chemical castration in male African clawed frogs (Xenopus laevis)" som är en artikel funnen på Pubmed, där den publicerades den 9 mar 2010, med 11 namn listade så jag tänker inte bemöda mig med att skriva ut alla här...
Den visar att grodor, som ju är välkända för att fungera som människor gör, som från början är hanar kunde totalt feminiseras efter exponering till Atrazin i vuxen ålder och efter det försöka sig med ej exponerade hanar, som om den exponerade hanen hade blivit till en hona nästan, i en av tio fall. Lite andra allmänt trista effekter dokumenterades också, bl.a fick de stackars grodorna som exponerades för Atrazin lägre testosteron. Vilken mardröm!
Det refereras lite till andra studier på bl.a fisk och reptiler som också mådde mindre bra och fick avvikelser i könsrelaterade områden. Nedsatt fertilitet tas upp som ett hot mot effektiv fortplantning för olika djur.
Men grodor... kan redan s.k byta kön, även om förekomsten är mycket högre när de exponerats för Atrazin. Det är liksom inget nytt. Och TS har rätt, det är väl vad man hade klassat som någon form av intersexvariation hade liknande hänt en människa... men människor kan inte gå från att ha fungerande manliga könsceller, hormoner, anatomi osv. till att i vuxen ålder utveckla fungerande kvinnliga könsceller, hormoner, anatomi eller dylikt. Hormoner och anatomi går att imitera genom att tillsätta könskonträra hormoner och blockera kroppens egna och plastikkirurgi, men en människa kan aldrig på egen hand utveckla könsceller som de inte skapades för att ha från början, eller spontant utveckla könskarakteristika som skiljer sig från det man fick i puberteten, inte till denna grad. PMOS (förr PCOS) och andra tillstånd kan påverka fertilitet, vissa delar av könskarakteristika, hormonuppsättning osv. men en kvinna med äggceller, äggstockar, äggledare och livmoder som kan bli gravid tack vare detta sålänge allt funkar, kan inte spontant (eller med kirurgi, i dagens läge) utveckla egna spermier, sädesledare, testiklar och penis.
En rolig grej att läsa, och det är alltid roligt att dra ett skämt om att vattnet gjorde grodorna till bögar, men kanske inte särskilt relevant? Inte med tanke på bristen på relevant material i övrigt.
I TS är den stora tesen att dessa hormonstörande ämnen har kapaciteten att bidra till variationer i reproduktiv och sexuell utveckling och könsidentitet. Jag kan varken bekräfta eller dementera det med de länkar som anges, då de avhandlar närliggande men separata ämnen. Variationer i reproduktiv utveckling köper jag, då fertilitet och vissa anatomiska uttryck har påvisats kunna ändras till följd av exponering till olika ämnen före födseln, men sexuell utveckling och könsidentitet? Mja, inte riktigt.
Sexuell utveckling är ju ett luddigt begrepp men eftersom du nämner reproduktiv utveckling separat väljer jag att anta att du utelämnar de biologiska aspekterna ur begreppet och kanske har fokus på sociala och mentala faktorer runt sexualitet? Här kan man ju stoppa in det man brukar kalla för könsuttryck, som är hur man utåt framstår i relation till sitt kön. Här är ju beteende inräknat, som ju tas upp en del i länkade texter, men även val av kläder, kosmetika, osv. hör hit.
Könsidentitet hänger ihop med sexuell utveckling och sexuell identitet (orientering/läggning) men behöver inte göra det i alla fall heller. Könsidentitet är hur man själv uppfattar sig själv och ja, identifierar sig. Begreppet identifiera verkar få många att hytta med näven men det handlar helt enkelt om vilket fack man placerar in sig själv i. Om könsuttryck har med det yttre att göra, så är könsidentitet relaterat till det inre så att säga.
Så reproduktiv utveckling? Check.
Sexuell utveckling? Ehh... Check, men inte lika mycket. Forskningen har kommit långt på området och allt du länkat är ganska föråldrat, bortsett från länk nr. 1.
Könsidentitet då? Ja nej, det tas upp i en (1) mening i en (1) av dina källor och det är brevet till redaktören där det önskas mer forskning på hormonstörande ämnen i miljön och huruvida det är en bidragande faktor till ökningen av AST, som de i förbifarten nämner har högre prevalens av GID som det hette då.
Gällande vad som klassas som HBTQ... Ibland klassas intersexvariationer in (reproduktiv utveckling) men inte alltid. Homo/bisexualitet är ju definitivt med i begreppet, men ökad benägenhet för sexuell orientering annat än hetero har inte påvisats till följd av miljögifter i dina källor. Och Q:et som står för queer, som betyder... ja, det vete fan. Det är lite till för att täcka in allt möjligt, som en kategori "övrigt", såsom folk som inte riktigt är helt typiska i deras könsuttryck för att ge ett exempel. Eventuellt att det går att koppla till detta med avvikande beteende, men det är ett så löst begrepp ändå.
Spenderade alldeles för mycket tid på detta men va fan, alltid kul att luska sig igenom länkade "källor" som kanske inte har så mycket med saken att göra? Långt inlägg, långt som fan, men det får det vara.
(2/2)