2026-07-03, 08:49
  #265
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Spanien behöver folk med födelsetal på 1,16 barn per kvinna. Annars rasar samhället i hop på kort tid 20-30år. Då är det bra och ta in spansktalande. De är lättare att integrera.

Folk fattar inte vad det innebär på sikt med födelsetal på 1,16. Se på Japan. De har en statsskuld på 235 procent av BNP. Deras ekonomi har varit usel de senaste 35åren. De överlever för att alla japaner sparar. Men det innebär att de inte har råd att gifta sig och skaffa barn.

Kom igen nu för fan.
Citera
2026-07-03, 09:15
  #266
Medlem
blobben!!!s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Du får ta upp det med spanska riksbanken att det inte finns en brist. Det är väl bra att slavarna blir lagliga arbetare.

Om Spanien inte har någon invandring som rassarna vill. Så kommer Spaniens befolkning minska med 5 milj fram 2050 Det låter bra MEN 40 procent av befolkningen kommer vara 65+ år. Samt Ungdomar och barn (0–19 år kommer att halveras. Det föds helt enkelt för få barn för att ersätta de äldre generationerna. Arbetsföra (16–65 år) beräknas rasa med cirka 25–30 %. Det innebär flera miljoner färre skattebetalare på bara 24 år. Här har du svaret på varför Spanien tar in invandrare.

Du kanske kan fixa pensioner och läkarvård 2050 till spanjorerna. Om du vet hur de ska göra ring dem. Plus ring resten av Europa. Så ser det ut i stora delar av Europa.

Minskning av populationen är OK men inte så snabbt. Och med födelsetal på 1.16 barn så måste man ta in invandring.
Riksbanken? Vad har Riksbanken med saken att göra? Det är inte deras uppgift att pyssla med arbetslöshet.

Kolla på hur många unga utbildade spanjorer som stack efter eurokrisen. Det är ffa den rådande ekonomiska nyliberala modellen som trasslat sönder Spaniens demografi. Den enklaste, mest rättvisa och lättaste lösningen är att seniorer utan barn inte får ta del av någon pension. Inte på något sätt konstigare än att du inte får pension om du inte jobbat.

Nämn ett endaste land som blivit bättre efter massinvandring av araber och afrikaner. Det finns inte! Det är som att kissa i sängen. Oj, nu kommer en massa nya bärplockare och USKor! Nej va?? Vill de mest göra kaos och inte vara våra slavar?! Vem kunde ha anat!
Citera
2026-07-03, 09:45
  #267
Medlem
Jag vet inte var Daily mail fick sina siffror ifrån. Om vi ska vara korrekt. "

A total of 1,174,978 applications were submitted between mid-April and 30 June when the window closed."

67 procent av ansökningarna kom från sydamerikaner. 22 procent från afrika. Och 80 procent var yngre än 45 år

https://www.cidob.org/en/publications/understanding-spains-extraordinary-regularisation-key-elements

Man ska komma i håg att alla kommer inte bli godkända. Sen gäller detta tillstånd (Amnestin) i ett år. Sen måste man söka igen. Kruxet för EU* är att latinamerikaner efter två år kan få permanent uppehållstillstånd och senare bli spanjorer. Amnestin gör inte att man får åka till sverige. Andra måste vänta 10år. Undantag Filippinerna, Ekvatorialguinea och Sefardiska judar som också har 2 år.

Många latinamerikaner har spanska ättlingar från 1800-talet och början av 1900-talet. Stora migrationsfrågor under den perioden.

Här kommer det två komiska sakerna som vissa glömmer. En av den största antiinvandringsledarna i Europa har de mest liberala invandringsreglerna. Det skulle täcka minst 67 procent av vad Spanien gör. Och det är Italien. Kan du bevisa att du har en ital släkting registrerad efter Ital bildande så har du rätt att flytta till Italien. Varför gör Italien det? De föder inga barn i Italien heller. Samma sak i Spanien. Andra länder försöker fixa in Invandrare. Tyskland har uppfunnit ett poängsystem för att få in folk. Varför Tyskarna skaffar inte heller barn. Portugal gör en liknande sak som Spanien men mer reglerat. Portugisisktalande fd kolonier lättare att flytta till Portugal jmf med andra länder. Så länder försöker lösa sitt befolkningsunderskott genom ge vissa grupper kryphål. Nu över till nästa komiska sak. När Sverige ska slänga ut andra generationens och tredje generationens invandrare var ska de flytta om inte deras modersland tar emot dem. 2/3 av de som söker i Spanien är ättlingar av Spanien. Flertalet av dem har säkert spanska ättlingar bara 1-3 generationer bakåt. Och går vi tillbaks till 1492 så har i princip alla det. Annars kan säker många söka sig till italien. Det bor 50-60 milj ital ättlingar i Sydamerika. Alla med rätt att flytta hem till Italien.

Flertalet rassar vill ju att invandrare efter vikingatiden ska flytta tillbaks. Då skulle i princip alla få flytta. Alla i Sverige är princip släkt med minst hela europa om man går tillbaks till 1200-talet.


Citat:
Ursprungligen postat av pillifjong
Spanien vill inte ha turister eller Airbnb

Men de vill ha detta?

Man fattar ju att de är desperata när de drog Shakira inför domstol

Spansk ekonomi går ganska bra just nu MEN bostadsmarknaden är kaputt. Det är ett av skälen de inte föder barn. Och spanjorerna skyller delvis turister på en dålig bostadsmarknad. Dessutom är inflation lite för hög.

*Undrar om EU vågar bröla om sefardiska judars 2 års regel. De stack väl runt 1500
Citera
2026-07-03, 09:48
  #268
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av blobben!!!
Riksbanken? Vad har Riksbanken med saken att göra? Det är inte deras uppgift att pyssla med arbetslöshet.

Kolla på hur många unga utbildade spanjorer som stack efter eurokrisen. Det är ffa den rådande ekonomiska nyliberala modellen som trasslat sönder Spaniens demografi. Den enklaste, mest rättvisa och lättaste lösningen är att seniorer utan barn inte får ta del av någon pension. Inte på något sätt konstigare än att du inte får pension om du inte jobbat.

Nämn ett endaste land som blivit bättre efter massinvandring av araber och afrikaner. Det finns inte! Det är som att kissa i sängen. Oj, nu kommer en massa nya bärplockare och USKor! Nej va?? Vill de mest göra kaos och inte vara våra slavar?! Vem kunde ha anat!

Cirka 70 procent av de som söker kommer från Latinamerika. Och de är de EU är mest rädda för. Inte för afrikaner/Araber för deras tillstånd gäller inte resten av EU. Latinamerikaner får permanent efter 2år. Men de är spanska ättlingar ska de inte få flytta hem
Citera
2026-07-03, 09:49
  #269
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bossekaka
Kom igen nu för fan.

Vill du att jag ska öka barnafödandet? Jag är nog för gammal för det. Det är de yngre som inte knullar längre och skaffar inga barn.
Citera
2026-07-03, 09:58
  #270
Medlem
löls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Vill du att jag ska öka barnafödandet? Jag är nog för gammal för det. Det är de yngre som inte knullar längre och skaffar inga barn.
Barnafödandet går att lösa genom annan politik än massimmigrations-politik 👍

Men för det krävs tydligen raketforskning
Citera
2026-07-03, 10:17
  #271
Medlem
Spaniens ekonomi går som tåget jämfört med andra europeiska länder. Majoritet av invandrarna är från sydamerikanska länder. Det enda negativa är att sydamerikaner brukar vara otrevliga jämfört med spanjorerna. Speciellt kvinnorna som jobbar i serviceyrken.

Men annars går ekonomin bra och arbetslösheten neråt.
Citera
2026-07-03, 10:19
  #272
Medlem
Både Tyskland och Italien har problem med ekonomin jämfört med Spanien.

Spanien går sin väg och de andra är avundsjuka.
Citera
2026-07-03, 10:36
  #273
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av löl
Barnafödandet går att lösa genom annan politik än massimmigrations-politik 👍

Men för det krävs tydligen raketforskning

Inget land i världen har lyckats öka barnafödandet ännu. Danmark har fått upp det cirka 0.12 barn från cirka 1.4 till 1.52 och de jublar. Delförklaringen är billigare Ägginsemination*. Japan har försökt i snart 50år. Men du som vet kan ju ringa deras premiärminister.

Lättare att se att nedgången berodde på först på

1 Urbanisering - som i sin tur ledde till en massa. Främst dyrt att skaffa barn

senaste nedgången

2 Den senaste nedgången beror delvis på vår älsklingspryl: Smartphonen. Unga träffas inte i verkligheten, fixar en relation som i sin tur leder till barn.

Du kanske vill förbjuda smartphonen och göra som Khmer rouge tvinga ut folk på landsbygden

*Det kanske kan få upp det 0.1-0.2 då många kvinnor väntar tills de blir för gamla. Då är det "bara" 0.5-0.6 kvar i Sverige och i Spanien runt 0.8-0.9 I Spanien spelar nog bostadspolitiken stor roll. Den är usel.

Hur som helst Spanien löser sitt dilemma med att främst ta in spanska ättlingar.

PS Mitt favoritland Japan, som alla älskar. Deras kriminalvård håller på rasa ihop. Varför? Cirka 25 procent av fångarna är 65+år. Många av dem dementa mm. Så fångvårdarna blir tvingade att arbeta som undersköterskor (byta blöja mm) på dem. Det innebär att att fångvårdarna säger upp sig och inga nya söker jobbet. Så Japans kriminalvårdare börjar bli gamla. Det diskuteras (viskas) att utländska företag bör ta över japanska fängelser.

Nu undrar ni kanske varför japanska äldre begår brott? Många är fattiga men främst ensamhet. Det finns en skräck i Japan om att dö ensam. Då riskerar man bli ett spöke. De försöker i Japan uppfinna nya sätt att upptäcka folk som har dött. Så de inte ligger i månader/år. Det finns numera massor med städfirmor som specialiserar sig på städa lägenheter efter folk som har varit döda länge i lägenheten.

Japan har en särskild minister för ensamhetsfrågor och en formell "lag om ensamhet och isolering" sedan april 2024. Över 76 % av alla som drabbas av social isolering och ensamma dödsfall (kodokushi) är 65 år eller äldre. Kodokushi (Obevakade dödsfall): Totalt 76 941 personer under det senaste året. Men 40 procent hittades ganska snabbt (Inom ett dygn)
Citera
2026-07-03, 10:50
  #274
Medlem
WimHofs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av poiuy1298
Sett i sammanhanget så är det ju i princip plus/minus noll för Spanien.

De är väl runt 50 miljoner så de hamnar på ungefär 10 Euro per person i bidrag från EU.

Jämfört med Ungern som ligger på runt 500 Euro per person i EU-bidrag så är det ju knappt ingenting - bara runt en FEMTIODEL eller 2 procent.

https://www.reddit.com/media?url=https%3A%2F%2Fpreview.redd.it%2Fwhich-countries-are-eu-contributors-and-beneficiaries-v0-8 dixw6es9x151.jpg%3Fwidth%3D1080%26crop%3Dsmart%26a uto%3Dwebp%26s%3D8d8c8f0514899b4f2f07bd74b49aedc37 7de3a00

Detta var siffror från 2018.

Nu när jag tittar på nyare siffror så visar det sig att Spanien betalar MER till EU än de får - de tillhör alltså nettobidragarna.

Siffror från 2023:

https://www.euronews.com/business/2024/12/09/eu-budget-who-pays-the-most-into-the-eu-and-who-gains-the-most

Påståendet om att Sverige och Tyskland betalar till Spanien är alltså helt fel.

Det är Spanien som sitter och betalar massa bidrag till Polen, Rumänien, Ungern, Slovakien, Slovenien, Kroatien osv.

Nå ja. Spanien fick ju en stor del av kakan när Covidbidragen delades ut, pengar som försvann i korruption och gick till pensioner. Inget som svensk skräpmedia talar om förstås. Inte konstigt att landet blomstrar ekonomiskt samtidigt som Sverige förfaller.

https://www.euractiv.com/news/spain-under-fire-for-using-eu-post-pandemic-fund-to-patch-pension-deficit/
Citera
2026-07-03, 11:14
  #275
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WimHof
Nå ja. Spanien fick ju en stor del av kakan när Covidbidragen delades ut, pengar som försvann i korruption och gick till pensioner. Inget som svensk skräpmedia talar om förstås. Inte konstigt att landet blomstrar ekonomiskt samtidigt som Sverige förfaller.

https://www.euractiv.com/news/spain-under-fire-for-using-eu-post-pandemic-fund-to-patch-pension-deficit/

Frågan är varför inte Polen, Rumänien, Ungern, Slovakien, Slovenien, Kroatien blomstrar när de får så mycket mer pengar än Spanien från EU?

https://www.euronews.com/business/2024/12/09/eu-budget-who-pays-the-most-into-the-eu-and-who-gains-the-most

Det förhandlas ju nu om kommande EU-budget så man hoppas att de skär ner på bidragen till dessa länder.
Citera
2026-07-03, 11:18
  #276
Medlem
otellos avatar
Låter som ett konstigt system.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in