Citat:
Ursprungligen postat av
Singoallaa
Du är bara dum i huvudet. Vi har aldrig vaeit så många som vi är nu på denna planet. Vår stackars planet är överbefolkad som det är och den sinar på allt som vi suger ur den. Vi behöver inte fler människor.
Idiot.
Ursäkta du demografiskt infantil. Det är inte antalet som är problemet utan sammansättningen åldersmässigt dvs för få kan arbeta jmf med antalet som inte kan barn och äldre.
När födelsetalen går ner så snabbt och mycket uppstår stora problem. EX Se Finland eller Japan. Stora ekonomiska problem. Spanien löser det genom ta hem främst spanska ättlingar. Portugal gör inte så utan de ger snabbspår till folk i länder där man talar portugisiska. Tyskland har tagit fram ett poängsystem och så vidare.