Citat:
Ursprungligen postat av
EnRosaHamster
För att inte försvinna från trådens ämne helt så tycker jag att Trump gör rätt. Varför ge skurkstater och onda aktörer tillgång till AI-supervapen?
Ja, USA:s beslut är en bra början. Äntligen! Problemet är att övriga länder inte gör något. Vem granskar DeepSeek och Mistral?
Om vi ska ha en chans att undvika att AI utnyttjas storskaligt av skurkar och skurkstater, eller en “AI agent takeover”, måste regeringar kräva att nya modeller fördröjs tills de är riskgranskade och alignade. Starka modeller bör först spridas till utvecklare som kan täta säkerhetshål i vanlig programvara – innan autonoma agenter eller hackers hinner utnyttja dem.
Problem 1: Underrättelsetjänsters och militärens access till AI-modeller borde också fördröjas, som Anthropic försökte, men USA:s och Kinas myndigheter lär fortsätta AI-övervaka människor. Och hindra internationellt förbud mot autonoma vapen.
Problem 2: EU var tidigt ute med lagen “AI Act”, men den reglerar främst användning och etik – inte kapacitetskontroll – och kan därför inte bromsa nya riskabla modeller. Våra myndigheter skulle kunna agera ändå, men gör inget. MSB, PTS, FRA, MUST hänger inte med.
Problem 3: Den största kortsiktiga risken med USA:s beslut tror jag är säkerhetshål i icke‑amerikansk mjukvara och öppen källkod inte hinner tätas med Mythos eller GPT‑4.6 innan skurkarna lägger vantarna på stark AI och hinner utnyttja säkerhetshålen. I Europa utvecklas t.ex. delar av Linux‑distributioner och databaser och kommersiella program som SAP, JetBrains, Kaspersky. Det finns inga rapporter om att de granskats med Mythos.
Problem 4: Europa har för lite riskvilligt kapital för att utveckla lika starka AI‑modeller som USA och Kina, eftersom pensionssparandet i södra och östra Europa är lågt och vi har få miljardärer. “IT‑suveränitet” är inte lösningen. Istället behövs mer samarbete med USA kring riskgranskning och Mythos/GPT‑4.6‑granskning av vår programvara. Kanske måste vi vänta tills Trump lämnar posten 2029 – hoppas det inte är för sent då.