Citat:
Ursprungligen postat av
Wotan
Du vill inte förstå att "gäddorna" som åker fast på Dumpen tror att de snackar med ett barn eller med en vuxen som vill pimpa ut sitt barn. De är kåta på småbarn, alltså är de (du?) pedofiler.
Du hänger upp dig på vad de
tror i chatten och drar slutsatsen:
Alltså är de pedofiler. Det är precis den här tankevurpan som gör att ni i Dumpen-fästet inte kommer vidare.
Låt oss bena ut hur psykologi och medicin faktiskt fungerar, eftersom du uppenbarligen blandar ihop en moraliskt förkastlig handling med en klinisk diagnos:
Fantasier är inte det samma som en diagnos: En vuxen människa kan dras in i en anonym, digital fantasivärld - påbudad och manipulerad av en vuxen kvinna som spelar en roll - och skriva saker som är fullständigt avskyvärda. Men det är inte ett bevis på den psykiatriska diagnosen pedofili.
Verkligheten vs. skärmen: Det finns en enorm psykologisk spärr mellan att skriva sjuka saker till en anonym profil på en skärm, och att faktiskt skada ett riktigt, levande barn i den fysiska verkligheten. Det är därför ingen – varken du, jag eller Patrik Sjöberg - kan veta vad som hade hänt om det faktiskt satt en 13-åring på den där bänken. I de allra flesta fall krockar fantasivärlden med verkligheten så hårt att personen blir chockad, vänder om eller backar ur.
Pedofili är en permanent, sexuell dragning till förpubertala barn. Det är ingenting man kan diagnostisera genom att läsa en chattlogg på internet. Det kräver omfattande psykiatriska utredningar av medicinska experter.
För att dra en rak parallell till den fysiska medicinen: Kan en patolog diagnostisera cancer på en patient som sitter och skriver om det i en chatt med en kompis? Självklart inte. Det spelar ingen roll vad som står i chatten - läkaren måste göra fysiska undersökningar, ta prover och röntga för att faktiskt kunna fastställa om det finns en tumör eller inte. Att man tror att man kan ställa en komplex psykiatrisk diagnos på en människa genom att läsa utdrag ur en skärmchatt är medicinsk analfabetism.
När du säger
de tror, alltså är de pedofiler, så leker du tankepolis. Du dömer människor utifrån vad du
antar att de känner och vill, baserat på en riggad situation.
Det är därför rättsstaten inte fungerar som Dumpen. Domstolar dömer efter konkreta, bevisade handlingar och lagöverträdelser – inte efter vad en nätpöbel tror att någon har i huvudet. Det är den spärren som skiljer en rättsstat från ett medeltida medborgargarde.
Citat:
Ursprungligen postat av
MeggieCleary
Du missar det viktigaste.Gäddan tror att det är ett barn eller pedofilmamma som väntar vid mötesplatsen.Det är ju detta som är så vidrigt och inte går att komma ifrån hur mycket man än försöker.
Men det du och andra helt missar är att rättssystemet inte kan bygga på vad ni
antar att en människa tänker eller skulle göra. Rättssystemet bygger inte på
antaganden, vad en människa tänker eller skulle göra.
Låt oss titta på varför det där argumentet inte håller juridiskt eller psykologiskt:
Det fanns aldrig något barn. Det är det mest fundamentala. Det satt en vuxen Dumpen-medarbetare på platsen. Man kan inte dömas för ett fullbordat övergrepp mot ett barn när det aldrig har funnits ett barn i närheten.
För att göra det väldigt enkelt för dig: Det är som att någon skulle packa rånarluva och kofot, sätta sig i bilen och köra ut i Saharaöknen i den fasta övertygelsen att de ska råna en bank. När de kliver ur bilen i sanden finns det ingen bank där. Det har aldrig funnits någon bank där. Skulle rättsstaten då döma den personen för ett fullbordat bankrån bara för att personen trodde och ville att det skulle ligga ett bankvalv bakom sanddynen? Självklart inte. Det är en juridisk omöjlighet.
Fantasivärlden krockar med verkligheten. Det finns en enorm psykologisk spärr mellan en anonym textchatt på en skärm och att faktiskt skada ett riktigt barn i den fysiska verkligheten. Ingen av oss vet vad som händer i en människas huvud när den digitala bubblan spricker. I de allra flesta fall kickar chocken eller det sunda förnuftet in så fort personen ser ett faktiskt barn, vilket gör att de backar och vänder om.
Rättsstaten dömer handlingar, inte tankar.
Vi har inte tankepoliser i Sverige. Domstolar dömer efter konkreta, bevisade handlingar och lagöverträdelser. Dumpen gör i stället ett antagande om framtiden, sätter en hemmasnickrad stämpel och utdelar civil död på fläcken.
Tänk efter ett varv hur ett samhälle där man blir dömd för sina tankar eller vad man
tror faktiskt skulle se ut. Våra fängelser skulle bli fulla på en kaffekvart. För vem av oss har aldrig haft en olaglig, arg eller destruktiv tanke? Och om staten eller ett medborgargarde väl har dömt dig för vad du har i huvudet - hur i hela friden ska du då kunna bevisa att du har slutat tänka så? Det är en omöjlighet. Det är diktaturlogik i sin renaste form.