Citat:
Ursprungligen postat av
TomatKungen
Finns gott om 24-åriga män med egen bostad. Eller menar du att flertalet 24-åriga män bor hemma hos mamma och pappa?
Ja. Eller i någon studentkorridor. Eller delar lägenhet med en eller flera andra. Osv.
Citat:
Minst 60% av män mellan 20-30 har alla möjligheter att få sex med en kvinna som är mellan 20-25. Fru har vi dock inte diskuterat, tråden handlar om sex. Inte heller hennes utseende, utan främst ålder. Flertalet människor ser mediokra ut. Så minst 60% av alla män mellan 20-30 har möjlighet att få sex med en (medioker eller snygg) kvinna mellan 20-25.
Nej, det är en felaktig slutsats. Ett rimligare antagande baserat på den data vi har är att bara ca 20% män mellan 20-30 har möjlighet att få sex med en medioker eller snygg kvinna mellan 20-25. Medan övriga 80% män bara har möjlighet att få de 20% minst attraktiva kvinnorna. Oavsett om det gäller sex eller fru. Give or take 10%.
Citat:
Denna möjlighet har inte manliga 35-60 åringar på samma vis. Kan jag lova dig! 20-25 åriga kvinnor, vill precis som alla andra kvinnor, helst ha män som är 1-4 år äldre än dem själva. Finns som sagt var forskning kring detta.
Ja, men en 35- eller 40-åring med social status kommer fortfarande ha betydligt större chans bland 20-25 åriga kvinnor än en man mellan 20-30 utan status.
Så det innebär att de flesta män faktiskt har bättre chanser mellan 30-40 än när de är 20-30. Så länge de spelar sina kort rätt förstås.
Citat:
Så 35 åriga man har lättare att få till det med 30 åriga kvinnor.
40 åriga män har lättare att få till det med 35 åriga kvinnor.
45 åriga män har lättare att få till det med 40 åriga kvinnor.
50-55 åriga män har lättare att få till det med 45+ kvinnor.
56-60 åriga män har lättare att få till det med 50+ kvinnor.
Osv.
Allt annat lika, ja. Men som sagt, en 40-årig man med status slår en 25-årig man utan status alla dagar i veckan.
Citat:
Så. Återigen: om en man vill ha en 20-25 årig kvinna, varför försökte han inte då han var 20-30 för? Då var det lättare för honom.
Försökte gjorde han garanterat. Men kammade noll pga sin låga status. Nu när han är 35+, flyttat ut ur studentkorridoren och uppnått någon form av status och partnervärde, så har han betydligt bättre chanser. Dvs det är lättare för honom nu än när han var mellan 20-30.
Citat:
Är han 35+ är det mer 30+ kvinnor han får kika efter. Där kommer han definitivt ha mer flyt! rentav vara högvaluta!
Ja men varför ska han välja en 30+ när han kan få yngre? Vilket han ju har större chans att få nu jämfört med när han var mellan 20-30 och värdelös.