Citat:
Ursprungligen postat av
Bokki89
Det där är fel. Att något en gång erövrades i krig betyder inte att det därför kan användas som evigt rättfärdigande i dag.
rent jurdiskt så är det precis så. att det hanterats i enlighet med internationell rätt som gällde då, är samma skäl till att det inte går idag.
Citat:
Right of conquest är just det som senare fasades ut i internationell rätt, särskilt efter andra världskriget, och dagens norm är att territorium inte får tas med våld och att säga att “Palestina inte existerade” ändrar inte saken.
Det spelar ju ingen roll , narnia finns inte , och om ingen är villig att ge narnierna en bit av sitt territorium, så kommer det inte finnas, världen skulle hellre hänga varande person som kallade sig narnian och var villig att slåss om det, och sätta alla deras barn och kvinnor i läger i syrien att ruttna förevigt, än att slita sönder internationell rätt.
det har redan hänt, och du backar det 100%, även om du inte gillar judar.
Citat:
Namnet på området tar inte bort att araber som bodde där hade politiska anspråk och senare en självständighetskamp och 1916 visar att de redan var en del av den kampen, långt innan sionisterna försökte skriva om historien.
de kan ha vilket anspråk somhelst, right of conquest finns ju inte längre, så det finns ingen väg fram där.