2026-06-24, 00:27
  #25
Avstängd
GoggeGogeliuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ancistrus
Okej, tack!

Fast 500 jobb, eller möjligen lite färre, är ju väldigt positivt det också, i synnerhet för en liten kommun med bara 17 000 invånare så kan det göra en enorm skillnad.

Fast om Timbro och den framtida vänsterregeringen får bestämma, och det kommer de, kommer dessa jobb (som lär bli färre än 500) att ges till skelögda indier a deras lönegolv för arbetskraftsinvandrare 13 k.

Samt ordentlig press på elpriserna.

Sätt stopp för skiten!!!!!
Citera
2026-06-24, 00:30
  #26
Avstängd
GoggeGogeliuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av buhbye
- - -

Och allt detta antar jag för att folk på södermalm och i amerikat skall få tjäna lite mera pengar..?

- - -

Adekvat sammanfattning.
Citera
2026-06-24, 00:33
  #27
Avstängd
buhbyes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GoggeGogelius
Adekvat sammanfattning.

Det som är intressant är att de börjar dra i denna riktning, veckan efter att de i princip vänder sig till EU och säger att med eran AI kommer ni ej att kunna lyckas..
Citera
2026-06-24, 01:05
  #28
Medlem
En bra anledning till att fortsätta bygga ut kärnkraften.

Men det bliv väl MP som styr i höst och värdelösa vindsnurror istället.
Citera
2026-06-24, 01:28
  #29
Medlem
auto-fellatios avatar
Citat:
Ursprungligen postat av buhbye
Är inte bara de det slår emot...
Det slår emot elpris, vattenförbrukning, buller dygnet runt, ingen möjlighet till arbeten (en serverhall anställer folk i byggnadsfasen men sen behövs det mycket få personer) gigantiska anläggningar med fönsterlösa betongobjekt som förstör landsbilden.. Och skatteavdrag utan motprestation.

"Teknikjättar förhandlar ofta till sig stora skattelättnader för att etablera sig. Det gör att kommunen får minimal ekonomisk vinst i förhållande till de resurser som förbrukas."


Och allt detta antar jag för att folk på södermalm och i amerikat skall få tjäna lite mera pengar..?


"Nu står det klart att datacentret kan bli ett av de största i världen."
Nejmen, Oo vad nice!

De har inte ens prövat det här innan alltså? De skall pröva något nytt i vårt hemland göra det till det WORLDS STÖRSTA och bara köra?

Have fun!

Existerar det möjlighet till specialregler i svensk skattelagstiftning?

Vad är det för skatter man kan förhandla bort eller ändra genom förhandling?
Citera
2026-06-24, 01:34
  #30
Medlem
Det ligger några km från Sundsvalls flygplats. OM det blir några jobb så får de verkligen ingen avgörande betydelse.

Detta är så typiskt svenska politiker som bara utlovar en massa resurser utan att bry sig ett skit vad som händer med folks elpriser.

Sverige Europas bakgård, samtidigt som alla andra länder slår vakt om sina egna intressen!
Citera
2026-06-24, 01:40
  #31
Medlem
Google: "Koldioxidneutrala sedan 2007". Jo, tjena. Hur mycket och vem har ni betalat för att få fortsätta säga det? AI är ett svart hål av energislukande.
Citera
2026-06-24, 02:39
  #32
Medlem
Månne på vilket sätt alla skribenter i denna tråd når ut med sitt budskap? Kan det vara så att de först skriver ner sina åsikter på ett papper. Postar ett brev till någon, vem det nu är, och huxflux hamnar åsikterna i detta forum utan omvägen över en stor datahall.

Det är ungefär som att MRF eller KAK skulle ha som mål att riva upp alla bilvägar och plantera skog på de ytorna.

Nog är det väl bra att elen används lokalt i.st.f att skickas hundratals mil bort till stora kostnader och ledningsförluster? Datahallen kommer att byggas där elpriset är som lägst. Det är väl bara en idiot som skulle bygga datahallar i områden där elpriset är som högst.

Det är dessutom så att datahallarna ger incitament för att installera än mer elproduktion. Feltänket ni gör är att tro att allt är statiskt. En marknadsekonomi fungerar inte så. Ökar efterfrågan så ökar också produktionen.

Sedan kan jag inte mer än känna äckel över vissas åsikt om att elproduktionen i norr är avsedd för att, i ett helt obegripligt neokolonialistiskt tänk, per automatik sändas i riktning mot danskar och tyskar. Använd elen lokalt är mitt svar. Låt inte Preben och Jürgen komma åt elen annat än att de flyttar produktionen till elområden där elpriset är prisvärt. Hjälp dem inte genom att bygga ut transmissionen i riktning mot dem. Det gynnar inte vårt fosterland.

Är alla sanna nationalister döda?
Citera
2026-06-24, 02:41
  #33
Medlem
J.H.s avatar
Vansinnet har inga begränsningar.
Hela länet men även kringliggande låser alltså upp all framrida elkraft för några få ynka arbetstillfällen.

Sen får skattebetalarna stå för infrastruktur samt utbyggnaden av både elnät och elproduktion. För en storslukare som denna räcker sol och vind inte särskilt långt. Här krävs baskraft utan avbrott dygnets alla timmar.
Citera
2026-06-24, 03:49
  #34
Moderator
Schlesiens avatar
Timrå? Det var i Avesta (Horndal) det ska byggas för bara tre veckor sedan.

https://www.sverigesradio.se/artikel/bekraftat-google-borjar-bygga-stort-datacenter-i-horndal
Citera
2026-06-24, 04:50
  #35
Medlem
Företaget lär få köpa strömmen billigare. Men deras höga förbrukning höjer priset för alla vanliga människor.
Ai är en gökunge..
Citera
2026-06-24, 04:53
  #36
Medlem
MrMadoffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Agent.Smith
Det är så här ett U-land skapas. Man överlåter allt värde i landet till utländska aktörer. Befolkningen får sen nöja sig med det som blir över. Om inte svenska politiker skärper till sig är vi väldigt snart där.
Då ska jag ge dig en nyhet. Vi är redan där
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in