2026-06-23, 00:41
  #1
Medlem
Christian Holm är en tunga politiker inom Karlstad.
Uppgifter om att Holm lämnar alla sina uppdrag dök upp sent på måndagskvällen.

Det är författaren Jens Ganman som fick information om vad som hänt och skriver i ett inlägg på X:
"....Tydligen turbulens även på riksnivå för M. Och hos frimurarna."
https://x.com/i/status/2069123229298393512

Christian Holm hävdar att han är oskyldigt anklagad och att han behöver ägna tid åt att rentvå sitt namn.
Moderaterna i Värmland säger att de ser mycket allvarligt på anklagelser mot Christian Holm.
Ännu verkar väldigt få vet vilka anklagelser som är riktade mot Holm.

Om det har att göra med Frimurarna och deras avdelning i Karlstad/Värmland så skulle jag bli föga förvånad om det rör sig om någon slags kompiskorruotion.
Har hört många rykten från deras möten.
Bland annat den så kallade Statshusaffären där en affärsman med hjälp av Per-Samuel Nisser (M) kunde köpa byggnaden för 50 miljoner trots bud på nära 100 miljoner.
Ett annat rykte som går är att samma Nisser + Högerpolitiker skakade han med ett fåtal byggherrar ( bland annat Färjestad BK) om att bygga en gång- och cykelbro från Råtorp över Klarälven som landade precis vid Löfbergs Arena. Stora markytor ska säljas runt arena för att bygga en ny stadsdel och bron hjälpte till att höja värdet på marken rejält. Kommunen hade först vara en budget på 45 miljoner för bron men kunde på väldigt kort tid ändra budgeten till nästan 70 miljoner för att få igenom bygget. Ryktet säger att FBK krävde att politikerna skulle fixa detta och allt detta skedde under möten med Frimurarna.

I samma ordersällskap finns även nuvarande Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)

Ska bli väldigt intressant att få reda på vad som skett och vilka anklagelser som är riktade mot Holm.
__________________
Senast redigerad av OlleAk 2026-06-23 kl. 00:50.
Citera
2026-06-23, 00:51
  #2
Medlem
Är det endast Jens Ganman som gått ut med detta hittills?
Citera
2026-06-23, 04:59
  #3
Medlem
Moderater avgår aldrig pga kompiskorruption eller ekonomisk brottslighet, det är ju bara en merit. När man ser allvarligt på något så är det endast två brott som kan vara aktuella:

Mord eller våldtäkt
Citera
2026-06-23, 06:57
  #4
Medlem
Man kan notera att Christian Holm är kusin till Tove Lifvendahl
Citera
2026-06-23, 08:18
  #5
Medlem
trewqs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av maallgan
Man kan notera att Christian Holm är kusin till Tove Lifvendahl
På mödernet eller fädernet? De är ju inte direkt så att de är lika som bär. Helt osannolikt skulle jag säga. Har däremot hört obekräftade rykten att Tove kan vara kusin till Tobias Hübinette. Det kan ju faktiskt stämma.
__________________
Senast redigerad av trewq 2026-06-23 kl. 08:23.
Citera
2026-06-23, 09:10
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trewq
På mödernet eller fädernet? De är ju inte direkt så att de är lika som bär. Helt osannolikt skulle jag säga. Har däremot hört obekräftade rykten att Tove kan vara kusin till Tobias Hübinette. Det kan ju faktiskt stämma.


Tove Lifvendahl är dotter till Jens Holm
Citera
2026-06-23, 10:33
  #7
Medlem
Kollade upp han på instagram nu och där står det att han är Chief communications officer på Infrakraft… Det är nått skumt som pågår med det företaget och Karlstad kommun/politiken.
Stämmer det som står lite högre upp om Amsterdam?
Citera
2026-06-23, 13:08
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Libertatas
Kollade upp han på instagram nu och där står det att han är Chief communications officer på Infrakraft… Det är nått skumt som pågår med det företaget och Karlstad kommun/politiken.
Stämmer det som står lite högre upp om Amsterdam?

Det är en korruptionshärva utan sess like som håller på att nystas upp i Karlstad.

https://granskningkarlstad.se/resecentrumbygget-infrakraft-personal-attackerade-journalist-polisanmalda/
Citera
2026-06-23, 13:18
  #9
Medlem
Tyvärr har lokaltidningarna noll intresse av att gräva i detta.
Citera
2026-06-23, 13:18
  #10
Medlem
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/varmland/hemliga-makteliten-som-styr-karlstad-flera-kommuntoppar-ar-med-i-frimurarna

Hemligt nätverk av Frimurare som gynnat varandra?
Citera
2026-06-23, 13:33
  #11
Medlem
Källor inom Moderaterna säger att den här skandalen har varit offentligt känd inom Moderaterna i flera år. Det var därför de tvingades sätt in en helt oprövad broiler när Per-Samuel Nisser avgick. Men Moderaterna ville ändå inte göra sig av med Holm, eftersom han fotfarande drog in röster (det gjorde inte Broilern!), så de placerade Holm på en ofarlig plats och lät honom fortsätta, brottsoffer är inget Moderaterna bryr sig om så länge de kan få några fler röster.
Citera
2026-06-23, 13:38
  #12
Medlem
Christian Holm är anklagad för att ha sexchattat med barn.

Ska ha varit Dumpen som hittade en logg som är kopplat till Holms mobilnummer. Loggen lämnades över till Jens Ganman.
Dumpen har själv inget pågående mot Holm.
__________________
Senast redigerad av OlleAk 2026-06-23 kl. 13:47.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in