2026-06-22, 07:19
  #85
Medlem
Vildar och ociviliserade är dom som demonstrerar för ”free Palestine” på världens alla gator.

OT: En arabisk kvinna fotade och filmade våra äldre på äldreboenden, bl.a när dom satt på toaletten och även när hennes kollega skändade en avliden kvinna.
Materialet skickades till släkten för att håna svenskar.

Hon slapp fängelse, när hon och hennes äckliga släkt borde utvisas.
https://m.youtube.com/watch?v=S3s60iuCDLo&ra=m
Citera
2026-06-22, 07:47
  #86
Medlem
Comitiums avatar
Vad den mannen skrev på Aftonbladets facebooksida är inte hets mot folkgrupp utan yttrandefrihet.

Att klassificera hans yttranden som brottsliga är absurt. Det måste väl ändå finnas några krav som ska vara uppfyllda för att klassas som "hets" och som brottsligt.

Lagen måste ändras så att den enbart omfattar hets i egentlig mening (spridande av grova, upprepade angrepp systematiskt) och inte alla uttalanden som kan göra vissa irriterade eller ledsna.

Domstolarnas hantering av olika yttranden verkar som religiösa ritualer och bestraffning av de som bryter mot religiösa tabun.

Vilken skada har Gazas befolkning lidit av mannens skriverier på Facebook? Ingen! Han har kritiserat människors beteende i Gaza. Är det "hets"? Är det en uppmaning att förfölja och skada dem? Knappast.

Är mitt inlägg här brottsligt för att jag antyder att Gazas befolkning inte alltid uppför sig väl?
Citera
2026-06-22, 07:50
  #87
Medlem
John.Walkers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Swedishmeatball123
En 64-årig man från norra Storstockholm har dömts i Attunda tingsrätt till villkorlig dom och dagsböter för hets mot folkgrupp. Han fälldes för en Facebook-kommentar där han kallade terrorstämplade Hamas för ”vildar” och ”ociviliserade”, vilket rätten ansåg vara riktat mot Gazabor generellt.

https://samnytt.se/64-aring-kallade-hamas-for-vildar-och-ociviliserade-doms-for-asiktsbrott

Ännu ett exempel på bristen på yttrandefrihet i Sverige? Att man blir dömd för dessa kommentarer. Att blattar är som de är är ju ingen nyhet direkt.

Han sa Gaza bor inte hamas.
Varför ljuger du och samnytt är frågan?

Vill ni piska på hatet och splittringen I samhället? Hetsa mot Sverige och dess lagar eller öka hatet mot muslimer?
Citera
2026-06-22, 08:19
  #88
Medlem
Sockerssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av John.Walker
Vill ni piska på hatet och splittringen I samhället? Hetsa mot Sverige och dess lagar eller öka hatet mot muslimer?

Vilka är det som sår hat och splittring i samhället? Folk från inkompatibla kulturer som kommer hit och vägrar anpassa sig och begår brott och ställer till med oreda, politiker som låter det hända, journalister som propagerar för det och vänsternötter som röstar för det? Eller de som noterar förfallet och påpekar det? Svara inte fel nu.
Citera
2026-06-22, 08:32
  #89
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dude2k
Intressant om en palestina demonstrant skulle blivit dömd för samma ord om judar.. tror knappast det!
Vad man säger under demonstrationen kan vara svårt att bevisa, en står det skrivet kan du försöka anmäla.
Citera
2026-06-22, 08:33
  #90
Medlem
LKKINGENs avatar
I en demokrati råder åsikts- och yttrandefrihet.
Man kan inte ha dessa rättigheter med undantag, det är antingen eller.
Fast vem har sagt vi lever i en demokrati, om det ens finns någon som kan definiera vad en demokrati är förutom att citera uppslagsverk.
Vårt största och viktigaste styrande organ har tillsatta inte framröstade ledare som jobbar helt utan insyn i sitt arbete och beslutsvägar, nämligen EU. Dvs även om de finns de som hävdar att vi lever i en demokrati så går det inte komma runt EUs makt och icke demokratiska ledarskap.

EU är inte direkt emot att förbjuda vad som ska anses vara otillåtet, kommer massor av direktiv därifrån till våra valda ledare om hur dom ska styra, tycka och föra fram saker.

Total elektronisk övervakning för att ta fast pedofiler, vem kan demonstrera mot det argumentet medans den totala övervakningen närmar sig och pedofilerna knappast verkar minska i antal.
Men det är väl något man inte begriper, igen.
Citera
2026-06-22, 08:35
  #91
Medlem
https://www.mitti.se/nyheter/jarfallabo-doms-for-hatisk-kommentar-pa-natet-6.3.371170.132b8ac68e
Det här har tidigt lagts ut i tråden. Han skrev alltså Gaza-bor och försvarade sig med att han menat Hamas.
Citera
2026-06-22, 08:37
  #92
Avslutad
Sverige närmar sig UK i hög fart. Fattas bara att man sätter handfängsel på en knivhuggen döende man för att GM ljög om att han var rasist
Citera
2026-06-22, 08:49
  #93
Medlem
Doraemon-FTWs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IngridBe
https://www.mitti.se/nyheter/jarfallabo-doms-for-hatisk-kommentar-pa-natet-6.3.371170.132b8ac68e
Det här har tidigt lagts ut i tråden. Han skrev alltså Gaza-bor och försvarade sig med att han menat Hamas.

Det är många Israelvänner som gömmer sig bakom "Hamas" när dom sprider hat mot araber och muslimer.
Alex Schulmans bror skrev privata meddelanden till folk när Israel inledde sin senaste invasion av Gaza, att "vi ska krossa er". Det var inte Hamas-medlemmar han skrev till, utan svenskar som motsatte sig den brutala ockupationen och övervåldet mot civila palestinier.
Det heter alltid "Israel försvarar sig mot Hamas" oavsett om man har bombat en skola, en av FN:s flyktingförläggningar eller ett sjukhus. Det är Hamas man bombar, oavsett om kvoten av döda civila är 99:1.
Citera
2026-06-22, 08:56
  #94
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Doraemon-FTW

Det heter alltid "Israel försvarar sig mot Hamas" oavsett om man har bombat en skola, en av FN:s flyktingförläggningar eller ett sjukhus. Det är Hamas man bombar, oavsett om kvoten av döda civila är 99:1.

Hamas brukar gömma sina militära anläggningar i skolor och sjukhus och dessa blir därmed enligt internationell humanitär rätt legitima militära mål. Kvoten döda militära civila är inte 1:99 i Gaza utan någonstans mellan 1:1 och 1:2-2,5.
Citera
2026-06-22, 09:14
  #95
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AutDisceAutDiscede
Nej, jag håller med - inte en chans i helvetet att det är dessa ord han blev fälld för, måste ha varit mer. DETTA är jag helt säker på - inte ens i Sverige är domstolarna så rigida och idiotiska och misstolkar lagarna i propagandasyfte. Jo, det förekommer men inte i så flagrant och uppenbart, felaktig stil...

Sverige styrs utav Wallenberg inom industrin och Bonniers inom massmedia. Jag som etnisk svensk kan tydligen numera dömas som rasist för uttalande eller texter om människor som bor i andra länder. Men dessa människorna från andra länder är tydligen aldrig rasister mot oss etniska svenskar, utan dessa människorna får säga, skriva och kränka mig som etnisk svensk och mitt land Sverige. Vi är en minoritet vi etniska svenskar i världen ca 7,2 miljoner människor som bor i vårt land Sverige. Om vi nu ska ha bort människoraser och etnicitet och hudfärger på vår befolkning i västvärlden. Så undrar jag hur människorna i mellanöstern fortfarande kan kalla sig palestinier , kurder, turkar, syrier, syrianer, afghanistaner, Iranier, Irakier, israeler osv. tillsammans 52 länder. Alla dessa människorna som är flera hundra miljoner kan inte hålla sams tydligen. De kommer till bl.a Sverige och vill tydligen utrota oss etniska svenskar med sina bråk som de tar med sig hit, då de anser att en liten befolkning på 7.2 miljoner etniska svenska ska lösa deras ständiga bråk sinsemellan. Det enda som kan lösa deras problem är att de själva i sina hemländer hjälps åt att leva i fred och demokrati. Så fort människor från andra länder flyttat till Sverige och övriga västvärlden är de inte längre t.ex iranier, palestinier, ukrainare, kurder osv. Utan enbart svenskar, tyskar, belgare osv. Likadant om svenskar som flyttar till andra länder är de inte längre svenskar. Då blir vi av med detta tjafs om varifrån människor kommer ifrån. Så ta bort detta med dubbla eller flera medborgarskap också, så svenskar bara kan vara medborgare i Sverige. Ta bort Alla SFI utbildningar, vi har så många i Sverige som kan prata arabiska och andra språk. De kan lära sina medmänniskor svenska språket gratis, även de måste vara medmänniskor. Kostnaden per elev på SFI är tydligen 45 000 - 80 000 kronor per år och är ca 115 000 personer. Alltså kostar SFI utbildningarna oss svenskar ca 3,6 miljarder kronor per år. Pengar som kunde användas till de äldre så de får högre pensioner de som arbetat och bott i hela sitt liv i Sverige Till skolan för barnen med mindre klasser och då skulle vi ha flera lärare. Lärare som nu tydligen bedriver SFI utbildning gratis till utlänningar.
Citera
2026-06-22, 09:15
  #96
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Petronius
Hamas brukar gömma sina militära anläggningar i skolor och sjukhus och dessa blir därmed enligt internationell humanitär rätt legitima militära mål. Kvoten döda militära civila är inte 1:99 i Gaza utan någonstans mellan 1:1 och 1:2-2,5.

Vilket skitsnack, det är absolut inte legitimt att massbomba sjukhus och skolor under förevändningen att det fanns en terrorist där, det är rent hittepå från ditt håll. Det ställs otroligt höga krav på säkerhet vad gäller målet och minimeringen av skada oavsett om det så finns en hel krigsbunker under skolan.
Att sen Israel har lyckats tuta i dig att man bara kan säga "Hamas hade en tunnel!" (något som praktiskt taget aldrig kunnat bevisats heller för den delen) för att komma undan med krigsbrott, det säger väl en del om hur lätt du faller för propaganda.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in