Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
Bifogar bild på Gaza efter att Israelerna varit där. Tidigare bodde 2M människor där.
https://edition.cnn.com/2025/01/28/middleeast/israel-far-right-trump-gaza-plan-analysis-intl/
Själva tanken att Sverige, England, eller ens USA skulle göra något sådant mot ett annat land är absurd. Din förnekelse över det folkmord som skett i Gaza och Libanon är identiskt med nazisternas förnekelse. Du saknar moral och humanism.
Det ironiska med ditt argument är ju att det gör Hamas oktober-attack rimlig. Ska inte Hamas få försvara sig mot judiska kvinnor och små barn? Precis som Israel nu gjort.
Annat land? Gaza är inget land. Först.
Andra, igen, inget folkmord.
Om "moral och humanism" kan dras fram hur som helst. Hur många flyktingar bor i ditt hus? Du saknar moral och humanism om det är 0.
Citat:
Det ironiska med ditt argument är ju att det gör Hamas oktober-attack rimlig. Ska inte Hamas få försvara sig mot judiska kvinnor och små barn? Precis som Israel nu gjort.
Drar gärna tillbaka till början.
Ska Israel få existera alls enligt dig, vi börjar där?
Och vilka gränser?
Enligt mig är landet först osmanska riket sedan bittiskt sedan Israel, så.
Citat:
Ursprungligen postat av
Varmboga-10.2
Det är inte bait. Att tunga myndigheter, människorättsorganisationer och folk i gemen har insett att det är ett pågående folkmord är en av de stora anledningarna till att Israels anseende är i botten. Att du personligen tror att hamas har gömt raketer i vartenda bostadshus och i barn som står i brödkö och att du sväljer allt som israeliska staten säger med hull och hår har inget med ämnet att göra.
Du tror det är amerikanskägda tiktok som ligger bakom. Jag trot det är IDFs beteende som ligger bakom.
Blev nyligen amerikanskägt.
Varför har Kina en egen TikTok? Svara?
1989