Citat:
Ursprungligen postat av
FemHaxx
Tror du på riktigt att ett envetet överklagande av en skilsmässa görs för att "läka en relation"? I så fall har jag en bro att sälja.
Vill man på allvar läka en relation så sitter man inte i ÅRATAL och nekar sin partner en skilsmässa, utan man håller käften, låter den gå igenom, fortsätter finnas där för den gemensamma vårdnaden om barnen och på så sätt försöker bygga upp tilliten igen.
Att tro att exek kommer att bli kär i en för att man med juridiska medel försöker hindra henne från att gå vidare är ett kontrollerande beteende och absolut att betrakta som eftervåld.
Det finns en till anledning till att förhala en skilsmässa för att kontrollera sitt ex, bodelningen.
Familjen verkar ha kommit till Sverige redan våren 2013.
När skilsmässan är klar ska det ske en bodelning. Han har förhalat skilsmässan i flera år, varför?
Kan det ha ekonomiska motiv? Han skulle kanske förlora sin livsdröm också, huset.
Huset antar jag står på båda och då måste han lösa ut henne vilket han kanske inte hade råd med. Byggkostnaden beräknades till 3,5 miljon.
Han skulle kanske förlora huset han själv hade byggt tillsammans med frun och hade redan förlorat sin familj.
Hade han några vänner? Han bor i ett land där han inte har någon släkt mer än döttrarna vilket borde räcka för att han ska vilja leva vidare.
Men han vill dö och försökte ta döttrarna med sig i döden. Vilket också blir ett sätt att straffa exfrun, eftervåld.
Angående hans firma, ett AB så kontrollerade han 100% av det. Exfrun är bara styrelsesuppleant så där var nog inget att dela eller som hon skulle bli utköpt från.
Det är inte allt för ovanligt att män, som oftast är ekonomiskt starkare, förhalar bodelningar för det kostar exfrun massor i advokatkostnader, vilket hon kanske har svårt att klara. Det är ett hämnd.
Att förhala en skilsmässa förhalar även bodelningen och är ett sätt att fortsätta kontrollera sin expartner.
Hon kämpade för rättvis bodelning – i fem år
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Q71V3P/hon-kampade-for-rattvis-bodelning-i-fem-ar
Partnern förhalar bodelningen? Så bryter du ekonomisk kontroll och får processen framåt
Det svåra är sällan att förstå att bodelningen måste göras – utan att få processen framåt när den andra parten vägrar lämna underlag, skjuter upp svar eller använder ekonomin som påtryckning.
https://justiflex.se/partnern-forhalar-bodelningen/?srsltid=AfmBOooSlfvsBJcMrroHyDkOEwkF_FJFGREmFO7wK E-p8zIy41dnjCik
Vad gör man om exet förhalar bodelning?
https://lawline.se/answers/vad-gor-man-om-exet-forhalar-bodelning
Vad kan man göra när make förhalar bodelning?
https://lawline.se/answers/vad-kan-man-gora-nar-make-forhalar-bodelning
En snabbare bodelningsprocess
https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/svar-pa-skriftlig-fraga/en-snabbare-bodelningsprocess_h9121741/