Citat:
Ursprungligen postat av
bioacc
SD-väljarna förstår väl att invandringspolitiken skärps oavsett regeringsunderlag, men att den aldrig kommer att avskaffas helt?
SD kan förstås drömma om helstängda gränser men för att en ny ordning ska bli verklighet krävs antingen ett bejublat inbördeskrig, eller att SD gör hysteriskt stora framgångar i årets val och i nästkommande.
Men vid den tidpunkten lär AI vara ofantligt mycket bättre och humanoider har sannolikt börjat ta över en stor del av arbetsmarknaden med, så SD är nog körda, det är bara att inse, och partiets dödsryckningar lär för dig bli jobbigt att beskåda.
SD har aldrig (eller åtminstone sedan de suttit i riksdagen) förespråkat helt stängda gränser.
En regering där SD ingår i, innebär att migrationen stramas åt något, däremot att den inte stängs, detta pga dess samarbetsparters inte vill det. I en koalitionsregering får man kompromissa.
Hade SD egen majoritet, vilket hart när är omöjligt så hade migrationen till landet blivit ännu mer begränsad.
Om vi får en vänsterregering som består av S, Mp, C och V kommer migrationen att öka, detta pga att migrationen är en av de största frågorna för tre av dessa partier. Det största partiet må säkert vilja begränsa migrationen, men lär vika ned sig för att behålla makten.