Citat:
Ursprungligen postat av
Petronius
3D-testet finns till eftersom kritik mot Israel så ofta lånar figurer från historisk antisemitism, som idén om en global, dold makt eller ren demonisering. När vi diskuterar palestinier diskuterar vi en politisk och nationell konflikt. Att likställa en analys av antisemitism med en allmän politisk inställning visar att du inte har förstått varför 3D-testet behövs från första början.
Du pratar i så allmänna ordalag. Det är där din indoktrinering visar sig som tydligast. Du umgås uteslutande med folk inom din egen bubbla.
Det du säger är endast sant för folk inom den judiskt nationalistiska sfären. Ingen annan resonerar så.
Citat:
Ditt enda syfte med deltagandet i denna tråd, och alla andra trådar som involverar palestina, är att skifta fokus från sakfrågorna eftersom du inte accepterar att man stöder en israelisk linje och motarbetar en arabisk judehatarlinje.
Nej du. Det är bland annat att exponera Israelbrigandens dubbla måttstockar och människofientliga attityd. Att du skriker judehat så fort du åker på proppen är nästan för bra för att vara sant.
Det saknas inte DM från tysta användare som ser dig som den absolut sämsta talespersonen Israel kunde ha.
Men denna tråden gällande UNWRA är också intressant utifrån att det är svårt att sålla i vad som är PR och vad som är sant. Jag tycker om såna situationer, där man får reda i soppor.
Citat:
Jag ser för övrigt en tydlig trend i ditt postande: Varje gång någon berättar något du inte känner till, vilket sker ofta, googlar du snabbt, upptäcker att en jude, en judisk organisation eller judisk vetenskapsman ligger bakom och avfärdar sedan direkt allt på basis av "jude inblandad". Precis som du gjorde med 3D-testet här ovan. Judarna skall nämligen enligt dig inte ens ha något att säga till om när det gäller antisemitism. Det är faktiskt svårt att hitta en större antisemit än dig på hela forumet. Du checkar exakt alla boxar avseende de klassiska myterna och tumreglerna.
Haha! Damned if you do, damned if you dont. Du förstår att om jag inte uppger källor, då börjar du yra om att jag hittar min fakta på turkiska propagandasidor
Nu släpper vi mig, och fokuserar på trådens ämne.