Citat:
Ursprungligen postat av
Roctane
Lexbase skickade ut detta mail på fredagen också, sammanträffande?
Det råder nog panik hos Axen och hans lilla gäng. Desperationen kan vi läsa i klartext i stycket de skickar ut.
Citat:
Ursprungligen postat av
Roctane
Inte bara det, det skulle innebära att det är fritt fram för Meta, Google et al att söka utgivningsbevis i Sverige för att slippa Dataskyddsförordningen utan att något land behöver införa något nytt. Att de inte gjort det är för att deras juridiska avdelningar fattar att det är vansinnigt.
Japp, Denna domen från EU kommer ju svara på frågorna om vad som gäller, så antingen säger man att det inte är tillåtet och alla ska stänga illa kvickt eller så kommer vi se en etablering av tjänsterna på en nivå vi aldrig nånsin skådat.
Citat:
Ursprungligen postat av
Roctane
Ännu en som överskattar den glorifierade pizzaturken Gunnar Axén och hans företag.
Jag överskattar inte Gunnar Axen, tvärtom har jag i stunder funderat om han har någon personlighetsstörning eller diagnos som gör att det inte når fram hela vägen.
Men jag har sett hur han och hans gäng agerar. Strategin är att vara högljutt och sprida en skräck i samhället. Man utnyttjar folks oro och rädsla i samband med tragiska händelser i samhället ex grova kriminaliteten eller efter det fruktansvärda dådet i Rönninge.
Kort efter dådet i Rönninge går Axen och skriver en debattartikel om hur viktig lexbase är för att förhindra sådana dåd och framstår sig och företaget som "kvinnovänligt". Kollar man på hans och andra i lexbase styrelses bakgrund förstår man snabbt att de är allt annat än "kvinnovänliga". Gunnar Axen har anklagats och varit misstänkt för våld mot sin partner/sambo, för sexuella trakasserier mot en ung tjej, kallat en kvinnlig undersköterska för en "egoistisk parasit" efter att hon efterfrågade bättre villkor och höjda löner inom vården. Magnus Gröndal ett av grundarna av Verifiera dömdes för flera fall av sexköp av barn (små flickor), han ska dessutom ha misshandlat flickorna under våldtäkten.
Listan kan göras lång hur deras egna argument "att bekämpa brottslighet" slår mot de själva.
Sådana personer går inte att diskutera med då de egentligen inte kommer komma med något konkret utan kör med samma taktik. Dessutom har de tyvärr pengar, som de gärna spenderar på lobbyism för att få fram sin sak ännu mer.
De hade en omfattande påverkanskampanj speciellt i samband med förslaget om grundlagsändring 2018 och sedan även 2022 och nu 2026 där högerpartierna valde att inte stå bakom grundlagsändringarna och därmed röstades ner och det sista drogs tillbaka.
De som håller på med lexbase har nog inte det som sin enda inkomstkälla, utan är verksamma på andra håll också. Men lexbase mfl är en ganska enkel inkomstkälla där de inte behöver göra så mycket men ändå tjänar miljonbelopp på det. Så de verkar ha bestämt sig att köra ända in i kaklet för att försvara denna inkomstkälla.