2026-06-11, 17:04
  #61
Medlem
R5As avatar
Slöjan är en del av svensk kultur, var bara nyligen som dom tog av sig den.
Citera
2026-06-11, 17:04
  #62
Medlem
AbortRetryIgnores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bomhull
Man får ta seden dit man kommer!
Kvinnor som måste dölja sig hör inte hemma i sverige. Gillar man inte läget så ska det bli böter och sedan obligatorisk utvisning.
Slöja osv är inte bara klädsel utan kvinnoförtryck
Seden i Sverige är valfrihet i klädsel.

Vem ska bötfällas och sedan utvisas?
Citera
2026-06-11, 17:04
  #63
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LuiLui
Ja och islamistfittan Nooshi ska vi ju inte ens nämna..
Ja, det slutade ju inte såväl för de iranska kommunisterna i iran anno -81/-82 efter att ha allierat sig med muslimerna mot Shahen. Gissar att patte-Nooshi inte lär vilja gå i närheten av någon förort om hon vill behålla livet.

Men, ett slöjförbud borde gälla all täckande klädsel i offentlig och publik förvaltning. Enbart i hemmen får kärringarna klä sig som de vill.
Citera
2026-06-11, 17:17
  #64
Medlem
RFTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bomhull
Slöja osv är inte bara klädsel utan kvinnoförtryck

Hm…
Birgittasystrarna i Vadstena. Man ser dem ute regelbundet.
Ska de undantas?
Likhet inför lagen?
Citera
2026-06-11, 17:19
  #65
Medlem
scraftys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bomhull
Vi har redan vissa regler som man måste följa tex inte gå runt naken eller för barhudad inne på vissa affärer.
Om någon tvingas gå naken hjälper man väl personen istället för att döma hen till fängelse?
Citera
2026-06-11, 17:20
  #66
Medlem
JoeDoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av halaltarzan
Har inte folk lärt sig efter påskupploppen att inte jävlas med förorten, en förort som ingen rår på för övrigt.
Ge mig carte blanche så lovar jag att fixa allt.
Citera
2026-06-11, 17:21
  #67
Avstängd
StormuftinMagdas avatar
Patetisk symbolpolitik från sionistpartiet SD. "Om vi blir av med ett klädesplagg så blir det frid och fröjd igen"
Man importerar miljontals människor som har ett annat levnadssätt än det svenska.
Sen skall man omskola och reformera dessa människorna via statliga tvångsmedel.
Dessa människorna har en starkare religiös/kulturell identitet än majoriteten av svenskar.
Det är ett dödfött projekt, svenskarna blir lurade av makthavare att "integration" och "assimilering" är någonting önskvärt.
Det gynnar inte svenskarna eller Sverige öht, ändå står politikerna likt trögfattade papegojor och upprepar dessa floskler.
Man formar sin politik kring påhittad moraliskt bankrupt retorik som befinner sig på ett annat plan än verkligheten.

Den enda riktiga lösningen på problemet är att dessa folkgrupper förenas i sina egna hemländer där deras gemensamma kulturella och religiösa levnadssätt är normen.
Makthavarna vill inte genomföra detta, även om det är högst genomförbart.
Alla etablerade riksdagspartier går till val på lögner, och ni väljare köper lögnerna varje valår.
Citera
2026-06-11, 17:29
  #68
Medlem
Homofilens avatar
Blir det förbud för judemössan också?

Nej just det.
Citera
2026-06-11, 17:29
  #69
Medlem
Huvtröja kommer bli det nya modet för muslimska kvinnor.
Citera
2026-06-11, 17:29
  #70
Avstängd
LuiLuis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RFT
Hm…
Birgittasystrarna i Vadstena. Man ser dem ute regelbundet.
Ska de undantas?
Likhet inför lagen?

Ja.
Därför att uniformer eller tjänstedräkter inte är aktuellt i lagförslaget.
Så muslimska kvinnor ska inte ha på sig mormors bordsduk på huvudet förutom i hemmet. Vill de bli nunnor, så är det väl inget som hindrar mer än att de får konvertera?
Citera
2026-06-11, 17:30
  #71
Medlem
JoeDoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Donaldstrumpet
Svenska kärringar sprang runt med hucklen på 70 talet, de påminde väldigt mycket om slöjor, skulle det vara ok?
Var drar vi gränsen?
Vi kan väl för fan inte förbjuda allt bara för ett parti som hatar allt har panik.
Det var sjaletter, en jävla skillnad.
Citera
2026-06-11, 17:31
  #72
Medlem
gracelesss avatar
Säga åt kvinnor vad de får och inte får göra med sina kroppar samt förbjuda ett klädesplagg för att Islam är bääh. Går ju bra för demokratin i Sverige. Vi bekämpar förtyckande symboler genom att göra i princip samma sa. Någon stans måste väl friheten att bestämma över sin kropp viktigare än att bekämpa någon symbol. Människor är fria, om man inte kan själv bestämma att man vill ta av slöjan i ett demokratiskt land, då får det helt enkelt vara så. Ni gör exakt samma ska som ni tror att ni bekämpar, bara för att driva fram en ideologi och inte för att ni bryr er om dessa kvinnor. Vi har redan för lite rättigheter i Sverige, det räcker nu.

Snart blir det väl att förbjuda omskärelser men endast för vissa, eftersom SD gärna inte vill bli kallade anti-semitister. För övrigt tycker jag verkligen inte varken om slöja eller att barn blir könsstympad vid födsel, men sådana förslag tar oss bara tillbaka i tiden. Niqab och sånt trams är försåtligt och bör förbjudas om inte annat för säkerhetsrisken.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in