2026-06-11, 11:00
  #37
Medlem
Ganonitos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vit-Brandbil
För utan en utredning så kan man inte rösta igenom vissa saker så i detta fall gjorde man först en utredning och även den fick väl negativt svar att man inte bör sätta 13 åringar i fängelset och med allt skriveri om detta förslag så väljer man då att skriva om förslaget och utreda på nytt där det faktiskt finns ett större medhåll i riksdagen.

Hur skillnaden nu kan vara så jävla stor på en 13 åring eller en 14 åring vet jag inte då jag anser att även 13 åringar är vuxna nog att förstå konsekvenser av handlingar.

De flesta barn vet vad som är rätt och fel redan från yngre åldrar än så och då får man helt enkelt vara beredd att ta konsekvenserna för sitt handlande så lär man sig förhoppningsvis till nästa gång att det är bättre att gå i skolan.
Sen ska barn absolut inte sättas i fängelse på samma sätt som vuxna idag görs men de olika hemmen som finns tycks absolut inte funka så något krafttag behöver tas.

Jo, det kan man. Bara det att det är kutym i svensk politik att utreda först. Men oavsett så blev utredningen klar för flera månader sedan. Man hade kunnat ta omröstningen då. Innan L (föga förvånande) fegade ur.
Citera
2026-06-11, 11:02
  #38
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Upplyften
" Socialdemokraterna står inte bakom sänkningen till 13 år. (23 maj i år)

– Vi kommer att lägga fram vårt eget förslag om att tillfälligt sänka straffbarhetshållen till 14 år för de grövsta brotten som kontraktsmord och grova våldtäkter, i enlighet med utredningens förslag, säger Carvalho.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/7pPKko/s-sager-nej-till-13-aringar-i-fangelse

S är inte med i avtalet och har inte lovat någonting.

Avtalet och löftet är framtaget av m, kd, l och sd. Inget annat.
Citera
2026-06-11, 11:02
  #39
Medlem
Twitterturkens avatar
Det går knappt en dag innan det kommer en ny artikel om att "Regeringen backar" om något som man tidigare utlovat.

Kan inte minnas att det var så här under Reinfeldt och Löfven?
Då var det gasen i botten som gällde, all politik skulle genomföras och fort skulle det gå.
Citera
2026-06-11, 11:02
  #40
Medlem
Ganonitos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nightsky26
Så här ser 13-åriga mördare ut:

https://www.youtube.com/watch?v=hMPrQyGJk3A

Stora, klumpiga, fula. Beräknande, likgiltiga, illasinnade.

Det är inga småbarn. Det är unga män.

Precis. Många som förfasar sig över att 13-åringar sätts i fängelse tänker på Kalles Kaviar-liknande barn medan det i själva verket är araber och negrer som troligtvis är mycket äldre i verkligheten.
Citera
2026-06-11, 11:03
  #41
Medlem
Och stopp på folkutbytet vill folk också ha. Men inte det lyckades dom leverera heller.

Det går jävligt snabbt att få igenom NATO-samarbeten och DCA-avtal som gör att vi har främmande makts militär i vårt land. Det går snabbt att rösta igenom massövervakning och könsbytarlagar.

Det går snabbt att stifta lagar som pissar fattiga, sjuka och arbetslösa i munnen.

Det går snabbt att sälja ut vår gemensamma egendom och det går snabbt att förse statsministerns homosexpolare med fina jobb och uppdrag.

Det går snabbt att teckna lönedumparavtal med Indien så våra svenska studenter som ska ut i arbetslivet efter många års studier står utan arbete.

Men det går inte att stoppa folkutbytet, få stopp på massinvandringen som river upp enorma klyftor i vårt land.
Citat:
Ursprungligen postat av Katki
Vilket skämt denna regering och sd är. Man "backar" från förslag efter förslag nu för att man fem i tolv inser hur oerhört impopulär politik och förslag man har. Folk vill inte ha övervakning, kontroll, polisstat, kameror överallt, utbyggda massfängelser, barnfängelser osv. Folk vill ha trygghet, bra sjukvård, barnomsorg, skola, välfärden, trygghetssystemen, en akassa man kan leva på även om man saknar jobb eller har sämre förutsättningar än andra. Inte den här avskyvärda regeringens skitpolitik som man nu backar och backar från för att den är så jävla vedervärdig.
Citera
2026-06-11, 11:03
  #42
Medlem
Ganonitos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Twitterturken
Det går knappt en dag innan det kommer en ny artikel om att "Regeringen backar" om något som man tidigare utlovat.

Kan inte minnas att det var så här under Reinfeldt och Löfven?
Då var det gasen i botten som gällde, all politik skulle genomföras och fort skulle det gå.

Detta är en av de svagaste regeringarna vi har haft på länge ledda av sillmjölkar som Kristersson och Strömmer. Då blir det så.
Citera
2026-06-11, 11:06
  #43
Medlem
Mullrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trucker.Calzone
Oväntat att dom viker sig. Not. Totalt värdelös regering. Fiaskosamarbetet Tidö levererar ännu ett misslyckande.

Tyvärr ingen egen majoritet.

Annars hade det gått igenom.
Citera
2026-06-11, 11:06
  #44
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ganonito
Detta är en av de svagaste regeringarna vi har haft på länge ledda av sillmjölkar som Kristersson och Strömmer. Då blir det så.

För att inte tala om ludret vid namn Åkesson. Vilken skithög.
Citera
2026-06-11, 11:07
  #45
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mullret
Tyvärr ingen egen majoritet.

Annars hade det gått igenom.

Jo, regeringen har majoritet med sd. Har folk ingen koll?

Men flera i L tänkte rösta emot vad man själva bestämt och avtalat i tidöavtalet.
Citera
2026-06-11, 11:09
  #46
Medlem
TELAVIV91s avatar
Exakt hur det ska fungera med inlåsning är en sak. Det viktigaste är att åldern för straffmyndighet sänks och ger staten större rättigheter att göra vad de anser är bäst.
Citera
2026-06-11, 11:09
  #47
Medlem
Oh-be-wans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anthraxious
Finns väl ingen människa puckad nog att tro att 13-åringar bör vara i fängelse? Visst håller jag med om att man backar från något man lovat, och den principen är tråkig, men om man backar för att man insett sitt misstag så är det något att åtminstone se positivt på.

Lite som att någon har en sketen åsikt, får fakta och lite information och ändrar sig. Det är en bra sak i slutändan oavsett vad de tidigare "lovat".
Jag är tillräckligt puckad att anse att 13-åringar mycket väl platsar i fängelse.

Är man tillräcklig ålder att mörda någon annan, är man tillräckligt gammal för fängelse.
Citera
2026-06-11, 11:09
  #48
Medlem
Steinarrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pusher.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Wvkevd/strommer-haller-presstraff









Återigen ett magplask av denna skräpregering. Gång på gång så misslyckas man med att infria sina löften.

Tankar?

Det handlar ju om att Liberalerna kommer rösta nej.

Då finns det ingen mening med att gå vidare. Liberalerna är egentligen inget Tidö-parti. De har mer gemensamt med de rödgröna.

13-årsgräns är nödvändigt i dagens Sverige eftersom andra rasers 13-åringar inte är som europeiska 13-åringar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in