Citat:
Ursprungligen postat av
jjujju
Jag har vänner som är frisörer så jag använder enbart bra produkter i mitt hår. När jag var 15 så köpte jag också billigt skit men det var för att jag inte kunde någonting om innehållet. Menade väl mest att det är onödigt att dra till frisören och klippa sig dyrt och sedan styla sig billigt och förstöra kvaliteten på håret med dåliga produkter. Håroljan är ju till för att skydda topparna så de inte blir slitna, men det begriper nog inte TS. Hon ville nog bara lukta kokos och påminna om Lidl
Tyckte bara det var märkligt av vederbörande att skapa en hel tråd där hon söker just det specifika frisören använde och sedan ska beställa hem olika håroljor för att gissa sig fram, är det så läskigt att lyfta på luren och ringa och fråga? Tydligen.
Men nu skiter vi i den tanten, hon får se ut som ett fågelbo för tusen spänn hur mycket hon vill, jag lutar mig tillbaka och flinar så länge
Och till dig rekommenderar jag OlaPlex om håret är i trasigt skick och behöver akut vård för att inte knäckas av.
Problemet för min del var att jag sket i Olaplex som mellanbehandling (man kan köpa 1 och 2 online med risk för fejkprodukter dock).
Kör lågbudget Loreal Bond repair pre-schampoo, schampoo och balsam (gillar man inte lulten så slä ger man i lite vanligt balsam och sköljer igenom samt har en egen hemmakomponerad hårkur som är utmärkt. Man får bara passa sig för att inte få överskott av proteiner.
Mitt hår är så extremt trasigt att det bara är att klippa kortare sen men jag har bestämt att klippningen ska ske i oktober, kanske september.
Jag är såpass gammal att jag kan gå runt och vara ful utan att vilja dö för den sakens skull. Mitt hår är totalt förstört. Dock så brukar andras fågelbon stå extremt frisssigt åt alla håll med samma skador så jag sköter håret bra (även om det inte riktigt syns)
Varje gång jag ser mig i spegeln svär jag för mig själv.
Jag tror faktiskt inte att TS går och gör så mycket dyra behandlingar och frisörbesök med sitt hår.
Håret förstörs inte så mycket av produket om det inte orsakar obalanser men nu när jag tänker efter så kommer jag på någon dyr hårolja med kokos eller liknande... dyr med mörkbrun flaska. Kan inte hitta på nätet men får ett vagt minne av en lätt olja.