Citat:
Ursprungligen postat av
FallerIfallerA
Stäng ned skolan det är 2026, vi behöver ingen kamratfostran som i filmen Flugornas herre!
Fast på något sätt är det ändå trevligt att ungarna där fostras i kollektiv miljö med fokus på gemensamma aktiviteter inom sport och fritid och byggandet av sociala kontakter.
Det är värt att anmärka hur överklassen förordar individualism för alla förutom sig själv. Även om deras kollektivism är mer rå and what not i detta fall. Full av det du just sa. Sen fortsätter de med engagemang i stiftelser och föreningar, ordrar och sällskap.
Personligen tror jag att om man nu är en borgarbracka som med alla medel vill in i överklassens sociala miljö så finns bättre alternativ än just denna skola. Intressant på den fronten är att Kungafamiljen skickat alla sina barn till antingen icke-vinstdrivande skolor eller kommunala skolor med undantag för C-P ett kort tag.
PS: På tal om genealogin av studenterna så verkar de inte ens en enda invandrare anställd förutom i just ekonomibiträderollen såklart. Möjligen en polack som lärare. Lite sus sådär.