2026-06-06, 02:53
  #553
Medlem
CyberIngmars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lovelyfolks
Trump kommer att bli irrelevant efter att hans parti förlorar mellanårsvalet. Kanske blir han till och med avsatt.

Om Republikanerna förlorar mellanårsvalet eller om Trump avsätts har USA fortfarande klarat Trump-administrationen. Det var min poäng från början. Sverige klarar också en regering ledd av Andersson, även om regeringskriser och andra politiska kriser kan inträffa under mandatperioden.

På tal om Trump har det dessutom sagts sedan 2016 att han inte kommer vinna, att han snart är politiskt färdig, att han kommer hamna i fängelse, att han inte kommer ställa upp igen 2024 och att han inte kommer vinna 2024
Citera
2026-06-06, 08:04
  #554
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hakro807
Det handlar inte om bidragstagare utan om vanliga svenskar som sett klyftorna växa alltför mycket.

Det får stå för dig.
Citera
2026-06-06, 08:35
  #555
Medlem
hakro807s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bebbanburg
Det får stå för dig.
Nej, tror snarare att det får stå för svenska folket. Bidragstagarna påverkar givetvis men när stora politiska förflyttningar sker som vi nu sett så kommer den breda medelklassen utgöra en stor del av denna. Det finns helt enkelt inte en halv miljon bidragstagare som inte redan tidigare röstat vänster att ta av.
Citera
2026-06-06, 09:36
  #556
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Jag har upprepade gånger skrivit listor med förklaringar, och det är OT för den här tråden. Det som är "on topic" är att jag inte är ett dugg förvånad över att Tidö backar, av den enkla orsaker att den sittande Tidö-regeringen har varit riktigt dålig.

Nu gäller valet förstås NÄSTA regering, men det enda "Tidö 2.0" säger är att "du vet vad du får". Vem som kommit på den briljanta idén må vara osagt, men när väljarna dömer ut den sittande regeringen kanske det inte är det smartaste att lova mer av detsamma?

Dessutom kommer det inte att hjälpa Tidö 2.0 när de fyra partierna presenterar sina fyra egna och olika valmanifest, eftersom det kommer att understryka att en potentiell väljare INTE vet den får, dvs. är det alternativ A, B, C eller D, eller kanske B+D?

Sänkta skatter är alltid bra, men givetvis INTE om man samtidigt måste låna pengar till statsbudgeten. Då är det bara "så in i helvete idiotiskt" och ett helgerån mot allt vad klassisk högerpolitik står för. Vilket är "ansvarsfull ekonomisk politik". Samma med "reformutrymmet", det som ska hjälpa Sverige framåt i tiden, men som nu slösats bort av Tidö-regeringen. Att den kallar sig "höger" är en skam för allt som egentligen är höger...

Hårdare straff är bra, sänkt straffålder är bra, men den nya lagstiftningens fokus på invandrare är rent ut sagt idiotisk. Vi behöver inte hårdare straff för att klämma åt invandrare, vi behöver hårdare straff för att få tillbaka de svenska medborgarnas respekt för samhällets sätt att skipa lag och ordning. Det stora problemet är inte att det finns kriminella invandrare, det stora problemet är att alla i Sverige får alldeles för låga straff, generellt sett. Och av dem är faktiskt 85% "sedan länge etablerade svenskar".

Också försvarspolitiken har sköts acceptabelt, fast det var extremt mesigt de två första åren (förutom Ukraina-stödet som varit gediget hela tiden).

Skola, hälsovård, klimat, natur, energi, ekonomi, utrikespolitik, EU-inflytande, forskning, arbetsmarknad, infrastruktur har allt gått bakåt. Och som grädde på moset har Tidö-regeringen på bred front försökt införa "ministerstyre" av diverse svenska myndigheter, i direkt strid med med svensk grundlag. Det är totalt förkastligt, och det är uttryckligen M och KD som stått för den biten.

Jag har absolut inget emot en välfungerande och ansvarsfull högerregering med "Sveriges bästa" som själva ryggraden i sin politik, men just därför vill jag aldrig mer ha en "Tidö"-regering. I själva verket vad som helst annat, hellre än "Tidö 2.0".
Du glömmer en viktig detalj. Det är fortfarande 20% som inte bestämt sig. Vad jag vet så har det inte levererats någon undersökning som säger att merparten av folket är besvikna på resultatet av vad tidöpartierna lyckats få genom. Att dra en parallell mellan detta resultat och att folket anser att tidöpartierna misslyckats blir fel. För att din analys ska vara korrekt ska du kunna visa att det finns en stor andel som tidigare röstat på tidöpartierna men som nu bytt sida.
Citera
2026-06-06, 09:37
  #557
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hakro807
Påstod jag någonsin att det var lönerna som i första hand drev de största klyftorna? Klart slit ska löna sig, men i vilket läge kan vi hävda att entreprenörens slit mer än lönat sig och snickarens slit ska börja löna sig mer?

Entreprenörens slit ska definitivt löna sig mer din jävla sallad, entreprenören skapar jobb medan snickaren utför jobb, det är stor skillnad.
Citera
2026-06-06, 11:11
  #558
Medlem
Wajis avatar
Man kan ju se att Vänstern lever på judehat och invandrare som hatar Sverige. Det gör ju också att dom leder i alla mätningar.
Sverige har en mörk framtid framför sig.
Citera
2026-06-06, 12:00
  #559
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Waji
Man kan ju se att Vänstern lever på judehat och invandrare som hatar Sverige. Det gör ju också att dom leder i alla mätningar.
Sverige har en mörk framtid framför sig.


Ja, majoriteten av vänstern förnekar den svenska kulturen och svensken.

Det luktar ärligt talat folkmord, början på det, likt Turkarna och kurderna.
Citera
2026-06-06, 12:09
  #560
Medlem
Johan201s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krokapten
Att SD får under 20% finns inte på världskartan.

Om man dömer utifrån böåsvädret de hamnat på sistone så är 20 för gammalt för dem!
Citera
2026-06-06, 12:19
  #561
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hakro807
Nej, tror snarare att det får stå för svenska folket. Bidragstagarna påverkar givetvis men när stora politiska förflyttningar sker som vi nu sett så kommer den breda medelklassen utgöra en stor del av denna. Det finns helt enkelt inte en halv miljon bidragstagare som inte redan tidigare röstat vänster att ta av.

Fast du kan ju inte skylla världsläget och yttre påverkan på politiken. Oavsett vem som suttit på makten de senaste 4 åren så hade det som skett skett, oavsett. Tidö skall dock ha kredit för att ha jobbat för det svenska folket vad gäller åtgärder som gör det lite lättare för folks privatekonomi. Det kan du inte ta ifrån dem. Men visst finns det folk som inte ser det utan bara gnäller och tror att gräset är grönare på andra sidan.
Citera
2026-06-06, 12:25
  #562
Medlem
HomoDeuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Waji
Man kan ju se att Vänstern lever på judehat och invandrare som hatar Sverige. Det gör ju också att dom leder i alla mätningar.
Sverige har en mörk framtid framför sig.

Man kunde förstås ägna några sekunder åt lite självkritisk fundring kring vart hatet kommer från? Om man inte är en korkad dumsvenne förstås, för då är ju detta omöjligt.
Citera
2026-06-06, 13:16
  #563
Medlem
SCB, sitter dom på Sveavägen 68?

Intressant att veta hur mycket vänstern fakturerar per månad för att få dessa analyser. Socialdemokraterna är ett av världens farligaste partier.
Citera
2026-06-06, 13:23
  #564
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bomben79
SCB, sitter dom på Sveavägen 68?

Intressant att veta hur mycket vänstern fakturerar per månad för att få dessa analyser. Socialdemokraterna är ett av världens farligaste partier.
I SCB's prognoser inför förra valet var alliansens/tidös övertag större än hur det blev i valet. Var det också för att de satt på Sveavägen 68?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in