Citat:
Ursprungligen postat av
Anonym555
Det är Aftonbladet som skrivit "dålig man". Märkligt att han gav en komplimang och då blev knivhuggen. Låter som någon lämnats ut i historien.
Nowak talade knappast svenska så det kan han inte ha sagt såklart utan vad han sa var enligt uppgift "are you a bad man"? Detta för att sikhen bar en synlig kniv med 20 centimeter (8 inch) långt blad.
Är du farlig - är du ett råskinn - behöver jag vara rädd? Ja uttrycket kan tolkas på många sätt beroende på tonfall och kroppsspråk från Nowak, sikhen skall ha svarat "yes I am". Så konfrontativt svar är ju inte så snyggt.
Sikhen hade, enligt uppgift initialt, tagit Nowaks telefon som återfanns i hans ficka vid visitationen, efter att han blivit ompysslad och fått mat på polisstationen, som vidtogs när man motvilligt började förstå att han inte varit ett stackars utsatt minoritetsoffer för fullskalig anfallsrasistisk aggression.