2026-06-04, 19:10
  #25
Medlem
The best pirate is the one that shuts the fuck up and operates behind the scenes

Vi vill inte ge dom uppmärksamhet det dödar allt tillslut.

Dom som vet håller käften.
Citera
2026-06-04, 19:16
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fjollcigg
De gillar väl knark också? Eller vill i alla fall avkriminalisera cannabis.

Sant. Detsamma med sexköpslagen (avkriminalisera sexarbete) Så de är inte helt ense med MP & V (som nån annan försökte göra gällande längre bak)


Citat:
Ursprungligen postat av Symptm
Piratpartiet är stora i Tjeckien av alla länder

Japp. Det innehade tom borgmästarposten i Prag ett tag (Zdeněk Hřib) Även i Tyskland har man lyckats vinna stort stöd
__________________
Senast redigerad av BigOrangeBunny 2026-06-04 kl. 19:18.
Citera
2026-06-04, 19:18
  #27
Medlem
Ganska enkelt. När Netflix och Spotify lanserade konceptet med prenumeration till en fast kostnad varje månad i utbyte mot obegränsad tillgång till film respektive musik, så dog hela deras usp, då folk inte behövde ladda ner längre.

Sedan så är Svenskarna för lata för att sätta sig in i de djupare frågorna om integritet, övervakning och personlig frihet. Så länge Netflix funkar och ICA ser till att Tacosen serveras varje fredag, så är allt lugnt.
Citera
2026-06-04, 19:33
  #28
Medlem
De gick ju från libertarianer till något slags MP-klon med ungefär samma ståndpunkter som MP i olika frågor. Bortkastad röst.
Citera
2026-06-04, 19:36
  #29
Medlem
Panchreas avatar
När falkvinge slutade kom det ju in en tjej med mustasch, sen var ju 80% av fokuset på hbtqi.

Dom hade en bra tjej i euparlamentet dock!
Citera
2026-06-04, 19:43
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tillfkonto12
De gick ju från libertarianer till något slags MP-klon med ungefär samma ståndpunkter som MP i olika frågor. Bortkastad röst.

Öh nej? De gick ju från ett enfråge-parti (med något som kändes libertarianska influenser iofs) till ett bredare program. Några frågor som är "politiskt inkorrekta". Andra som känns mer "mellanmjölk"

Men visst, du får ett halvt poäng. Under tiden i Europaparlamentet satt de ändå i Gröna-gruppen (tillsammans med MP) så det är nog möjligt att de samtalade en del om HBTQIA+ frågor iallafall

Personligen har jag läst igenom deras lokala partiprogram (känns helt OK, de håller fast vid sin grund-filosofi om personlig integritet och teknik som är mer öppen/tillgänglig för folket) Osvuret är bäst, men då jag är så missnöjd med de etablerade partierna kan PP kanske få min röst på lokalplanet i september åtminstone

Junilistan är helt skrotat/nedlagt & Feministiskt Initiativ finns väl knappt på riksplanet längre (de har mandat i 2-3 kommuner men efter att ha fallit på "mållinjen" vid 2014 års riksdagsval har det bara gått utför) Inga valsedlar (till riksdagen iallafall) i år.

PP däremot kämpar ännu på, så man får väl applådera de lite där
__________________
Senast redigerad av BigOrangeBunny 2026-06-04 kl. 20:02.
Citera
2026-06-04, 19:48
  #31
Medlem
israelisinnocents avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BENSINO
The best pirate is the one that shuts the fuck up and operates behind the scenes

Vi vill inte ge dom uppmärksamhet det dödar allt tillslut.

Dom som vet håller käften.
Ja men lite så
Wallenberg och co blev sura när Piratpartiet väckte revolutionsglöd hos svenska folket
Håll er till er kant och låt oss tjäna pengar på det sovande folket
Pirate bay rättegången och skrämseltaktikerna är en skräckfilm

Går det att rösta på dom?
Citera
2026-06-04, 19:52
  #32
Medlem
BRA JÄVLA FRÅGA!

i princip varenda jävla skitparti just nu jobbar hårt på att införa mer inskränkningar och fascism. Piratpartiet har sin absolut största jävla chans att inte bara komma in i riksdagen utan vinna hela jävla skiten. Vänster röstar vänster för dom hatar höger, höger röstar höger för dom hatar vänster. Vad sägs om att alla idioter går ihop och stoppar fascisterna istället? Kommer självklart få massa inlägg från trollarmen nu.

Våra fri och rättigheter är på spel nu det är förfan skarpt läge!!!!!! Dom ska ju införa ai kameror!

VILL NI FORTSÄTTA VARA FRIA MÄNNISKOR?

Eller vill ni ge all makt till några korrupta kriminella idioter?

Låt folk vara fria människor och göra vad som vill sålänge det inte direkt skadar någon annan. Punkt slut. Hur svårt ska det vara egentligen.

Kolla hur många inlägg jag själv har skrivit angående fri och rättigheter. Om 1000 andra också gjorde det så kanske folk börjar fatta vad som pågår samt vet att Piratpartiet är aktiva.
Citera
2026-06-04, 19:53
  #33
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fanten
För att man är emot Chat 2.0, Palantir och kameror överallt i samhället kanske? För att man fortfarande tycker att immaterial- och upphovsrätten är föråldrad? För att man tycker att svenska institutioner borde använda sig av fria Linux-alternativ istället för att vara stenhårt låsta till USianska företag?
Detta samt att de är det enda partiet som aktivt driver frågan om avkriminalisering/legalisering av cannabis gör PP till det enda alternativet för mig. Övrig politik får man ha överseende med då PP har rätt i så många frihetsfrågor som är viktiga för mig.

Nu tycker jag förvisso att det är viktigare med legalisering av tyngre droger som kokain och heroin då det är dessa droger som har stora skadeverkningar vilket gör det ännu viktigare att släppa stigmat kring dessa droger men man måste ju börja någon stans antar jag. Att jag själv inte nyttjar tunga droger får inte komma i vägen för en vettig politik.
__________________
Senast redigerad av BakedBakerman 2026-06-04 kl. 19:56.
Citera
2026-06-04, 19:54
  #34
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Deballerur
Kanske hade hjälpt om de bytte namn och förnyade sitt varumärke. "Piratpartiet" är lite för punkigt för att bli mainstream imo.
Nej det är coolt. Dom lär få hela förortens röster bara på namnet, som enligt flashbackare bör uppgå till ca 15 miljoner invånare

Alla äkta flashbackare hade ju lätt röstat på Piratpartiet.

Vafan är det för infiltration som skett egentligen? Som dessutom maskerar sig som "Sverigevänner". "Högern" som hängde här förut var inte emot personlig frihet, tvärtom. Då var det snarare vänster som var fascister/kommunister/nazister same shit.

Nu är helt plötsligt är alla på högern för ett övervakarsamhälle med extrema sinnessjuka lagar.

Det som skett är att det är en trollarme som har härjat och låtsas vara höger och värna om Sverige men hjärntvättat alla idioter att acceptera att få sina friheter borttagna.
__________________
Senast redigerad av Direktenspelotobak 2026-06-04 kl. 19:59.
Citera
2026-06-04, 19:59
  #35
Medlem
Fantens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BakedBakerman
Detta samt att de är det enda partiet som aktivt driver frågan om avkriminalisering/legalisering av cannabis gör PP till det enda alternativet för mig. Övrig politik får man ha överseende med då PP har rätt i så många frihetsfrågor som är viktiga för mig.

Nu tycker jag förvisso att det är viktigare med legalisering av tyngre droger som kokain och heroin då det är dessa droger som har stora skadeverkningar vilket gör det ännu viktigare att släppa stigmat kring dessa droger men man måste ju börja någon stans antar jag. Att jag själv inte nyttjar tunga droger får inte komma i vägen för en vettig politik.
Mjo. Under Trobergs tid så var PP inte längre ett alternativ för mig, men nu verkar dom hitta tillbaka till rötterna och så vitt jag vet har jag inga problem att stå bakom all deras politik och det är det enda parti som jag känner till som jag ärligt kan säga det om.

Vad gäller den svenska narkotikapolitiken så låter det som att vi är överens om att den är ett hejdundrande misslyckande som behöver reformeras i grunden.
Citera
2026-06-04, 20:01
  #36
Medlem
Mailmanss avatar
Dom försöker inte direkt synas heller. Ingen frontfigur som figurerar i poddar, sociala medier eller liknande. Så känns inte så seriöst
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in