Citat:
Ursprungligen postat av
farbrormorbror
Jagl och min kille är 18, först till en början var han jätte snäll och allt man kunde drömma om, efter ca 3 månader visade han stark svartsjuka och vart väldigt sur och höjde handen när han vart väldigt sur. Efter ett tag började han slå mig, det började som en liten örfil när han tyckte jag inte uppförde mig, kunde vara att jag kom hem sent eller att min plats på hitta inte uppdaterats som den ska. Efter han hade slagit mig så kom han och låtsades som inget hänt, han vart jätte snäll och vi mös, han sa hur mycket han älskade mig osv, men senare vart det bara värre och värre.
Han började strypa mig och slå mig ofta, men samma sak där så gjorde han samma sak på kvällen och jag vart så manipulrrad, han kunde säga att han gjorde det för han brydde sig om mig osv, han är också väldigt taskig och får mig att må så sjukt dåligt, jag har försökt lämna och då har han hotat med att sprida mina bilder eller säga att jag vart otrogen och han slår mig, detta har pågått i ett och ett halvt år nu och jag är så sjukt less, han våldtar och slår mig konstant.
Vet någon vad jag ska göra?
Hur ser folk på honom i erat kompisgäng/"på stan"? Har du några bra killar i din närhet som kan stå upp för dig?
Min erfarenhet är att killar som spöar sina tjejer är små, rädda, osäkra individer. De har inger respekt för tjejer och bäst botas av ett gäng killar med breda axlar och fötterna på jorden som säger vad de tycker om kvinnoboxare.
Gärna i en situation där han är "off guard", inget obscent bara en tydlig (laglig) markering. Killar utan respekt botas bäst av större killar med respekt, tyvärr.
Du är grym som vågar lämna och stå upp för dig själv, du är värd så otroligt mycket mer