2024-09-13, 11:11
  #25
Avstängd
pojkpingiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jahaja69
okej då är jag med och ber om ursäkt.

Ingen fara på taket, lätt hänt att bli smått snurrig av alla bidrag, särskilt när de har liknande namn till på köpet. Trevlig helg.
Citera
2024-09-13, 14:00
  #26
Medlem
Bostadstillägg kan man eventuellt få utanför den summa som jag nämnde, men då får man inte ha en sambo som drar in för mycket pengar eller ha för mycket pengar sparade.
Citera
2024-09-14, 14:06
  #27
Medlem
pOXEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av modernsamurai
Bostadstillägg kan man eventuellt få utanför den summa som jag nämnde, men då får man inte ha en sambo som drar in för mycket pengar eller ha för mycket pengar sparade.

Ok då ger lägsta sjukersättning mer med bostadstillägg inräknat än soc.
Citera
2026-01-23, 14:15
  #28
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av pOXE
Alltid undrat varför personer med sjukersättning och aktivitetsersättning får mer pengar jämfört med socialbidragstagare.

Varför är inte normen den samma för alla dessa 3 bidrag? Alltså det lägsta möjliga.

De sjukskrivna ska ju bara överleva men i mina ögon så får de riktigt bra betalt, de kan leva ett riktigt bra liv.

Däremot de som får socialbidrag är tvingade till olika låtsas jobb oftast heltid de börjar lugnt nån timme per dag men ökar alltid till heltid tillslut, de är tvungna att söka jobb, de sliter för att få bidraget som är lägre.

Jag vet vissa som får 14 000 kr bara för de är sjukskrivna och deras hyra ligger på 5000 kr, de har alltså 9000 kr att leva för det är väl riktigt bra, många som jobbar 75%-100% har inte de pengarna.



Socialbidrag

5000 kr till hyra.
400 kr till el.
4200 kr i handen.

Summa 9600 kr

Sjukersättning

Dessa personer får ca 14 000 kr efter skatt per månad om man inkluderar bostadstillägg.

Aktivitetsersättning

Samma som sjukersättning???

Jag hörde att vissa som får en aktivitetsersättning får så pass mycket som 15 000 kr eller 18000 helt sjukt. Inte ens lönt att jobba för dessa då? Hur ser det ut 2025?

Jag personligen tycker bara det att förv vissa så lönar det sig att leva på bidrag. Att de inte ens hade fått mer pengar genom att jobba. Det är det som är fel med detta samhälle.
Citera
2026-03-10, 19:43
  #29
Bannlyst
En fråga till er som inte jobbar vad får ni egentligen efter skatt på en hel månad alltså, som ska räcka till hyra mat mm?
Citera
2026-06-01, 21:42
  #30
Moderator
Pontiac-Garages avatar
Ekonomi: övrigt --> Privatekonomi
/Moderator
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in